Untitled-7-810x500.png

Arcibiskup Cordileone ďakuje signatárom otvoreného listu na podporu latinskej omše

26
Kultúra života
  • Arcibiskup Cordileone vďačný za podporu tradičnej latinskej omše
  • Signatári petície pápežovi Františkovi zdôrazňujú hodnotu TLM ako kultúrneho pokladu
  • Otvorený list chváli tradičnú omšu a varuje pred možnými obmedzeniami
  • Referencia na slávny list Agathy Christie z roku 1971 podporujúci tradičnú omšu

Arcibiskup Salvatore Cordileone vyjadril vďačnosť za otvorený list, ktorý podpísali poprední členovia britskej spoločnosti na podporu tradičnej latinskej omše (TLM).

“Ďakujem im, že ich hlasy boli vypočuté,” dodal.

Čítajte: Vedúce britské osobnosti píšu obhajobu latinskej omše, aby zopakovali slávnu petíciu Agathy Christie’

Dňa 2. júla The Times uverejnili otvorený list, ktorý podpísala skupina známych členov britskej spoločnosti – vrátane katolíkov, protestantov, nekresťanov a ateistov – a v ktorom chváli “veľkolepé duchovné a kultúrne dedičstvo” tradičnej omše.

Referujúc na nedávne  zvesti o možných nových obmedzeniach alebo zákaze tradičnej omše, ktoré prichádzajú z Vatikánu, signatári uviedli, že takéto správy “sú bolestivou a mätúcou vyhliadkou, najmä pre rastúci počet mladých katolíkov, ktorých viera bola ňou pestovaná.”

“Tradičná liturgia je ‘katedrálou’ textu a gest, ktorá sa vyvíjala tak, ako sa tieto úctyhodné stavby vyvíjali po mnoho storočí,” napísali. “Nie každý oceňuje jej hodnotu a to je v poriadku; ale zničiť ju sa zdá byť zbytočným a necitlivým činom vo svete, kde sa dejiny môžu príliš ľahko vytratiť zabudnuté. Schopnosť starého obradu’povzbudzovať k tichu a rozjímaniu je poklad, ktorý sa nedá ľahko zopakovať, a keď zanikne, nie je možné ho obnoviť.”

List sa odvoláva na slávny list Agathy Christie z roku 1971, ktorý uverejnil The Times a v ktorom katolíci i nekatolíci (vrátane Agathy Christie a popredných členov britskej spoločnosti) apelovali na pápeža Pavla VI. na podporu tradičnej omše. Ako poznamenal sir James MacMillan, jeden zo signatárov, – v sprievodný op-ed v The Times – liste z roku 1971 “sa stal známym ako ‘list Agathy Christie’, pretože pápež Pavol VI. bol zrejme taký zaskočený, keď uvidel meno ‘kráľovnej zločinu’, že dovolil, aby sa stará omša zachovala.”

RELEVANTNÉ

Arcibiskup Cordileone bude počas Národného eucharistického kongresu ponúkať tradičnú latinskú omšu

Abp. Cordileone kritizuje synodu o synodalite, že sa dostatočne nesústredí na Ježiša

Arcibiskup Cordileone: Útoky na katolícku vieru sú ‘v kultúre oslavované’