Dublinský samovražedný workshop sa stal fiaskom

3,482
Kultúra života

DUBLIN, 17. február 2011 (LifeSiteNews.com) – Kontroverzná návšteva Írska „doktorom Smrť", Philipom Nitschkem, sa ukázala ako fiasko. Na jeho samovražednom workshope v Dubline sa ukázala len hŕstka ľudí. Viac ako polovica z nich boli novinári. Austrálčan Dr. Nitschke, jeden z  najväčších zástancov legalizovanej eutanázie a asistovanej samovraždy na svete, sa pokúsil preveriť si pri vstupe účastníkov prednášky. Záujemcov však bolo tak málo, že sa nakoniec rozhodol umožniť prístup každému.

„Prišlo len 20 ľudí. 12 z nich boli zástupcovia tlače,“ povedala Niamh Uí Bhriainová z Inštitútu života v Dubline. Počas prednášky viac ako 50 ľudí demonštrovalo vonku. Držali nápisy „Samovražedné workshopy sú nelegálne a choré,“ a „Zamknite svoje ​​babičky, doktor Smrť je tu“.

Uí Bhriainová pre LifeSiteNews povedala, že tieto čísla sú jasným znamením, že samovražedný workshop Dr. Nitschkeho nie je v Írsku vítaný. Pred akciou napísala komisárovi Dublinskej gardy, že seminár porušil zákaz poradenstva pri samovražde podľa Írskeho trestného zákonníka a žiadala, aby sa tento seminár zrušil.

Nitschkeho samovražedné semináre obsahujú informácie o tom, ako spáchať samovraždu pomocou prípravku Nembutal, ktorý odporúča. Pripustil, že jeho organizácia Exit International dala informácie o tom, ako získať tento liek z Mexika aj mladým ľuďom, ktorí potvrdili svoj ​​zámer spáchať samovraždu. Nitschke je vynálezcom „exitového vrecúška“, teda plastového sáčku, ktorý môže byť pripevnený nad hlavou osoby, aby ju zadusil potom, ako užije prípravok.

Vo svojom liste garde UI Bhriainová povedala: ,,Je zrejmé, že Dr. Nitschke radí druhým, ako spáchať samovraždu a jeho činy sú v rozpore so zákonom. Tento zákon bol napísaný na ochranu zraniteľných osôb, a keby garda nepresadzovala zákon, tento workshop by pravdepodobne v budúcnosti skončil smrťou írskeho občana.“

Uí Bhriainová povedala pre LifeSiteNews, že je sklamaná z nedostatku odozvy komisára gardy, a že je to hanba. „Komisár dostal stovky hovorov a reakcia jeho kancelárie bola: „Prečo voláte nám?“," Uí Bhriainová tiež dodala: „Ich oficiálna verzia bola, že vec sledujú.“

Demonštráciu, ktorú podporil Ústav života, zorganizovala Maria Mhic Meanmainová, ktorej obaja postarší rodičia zomreli po vysiľujúcom ochorení. Mhic Meanmainová povedala, že Nitschke normalizuje samovraždu a snaží sa, aby starí a chorí ľudia mali pocit, že je ich povinnosťou zomrieť.

„Pripadá mi neuveriteľne smutné, že ľudia ako Philip Nitschke ponúkajú samovraždu ako riešenie ničoho,“ povedala. „Stratila som oboch rodičov pre závažné, oslabujúce ochorenie. Viem, že paliatívna starostlivosť, podpora rodiny a láska sú tým, čo na konci života pomôže - nie vyvolávať u starších a chorých ľudí pocit, že sú záťažou.“

Mhic Meanmainová dodala, že ak by Nitschke uspel v normalizácii samovraždy, netrvalo by dlho a to, čo je teraz voľbou, by sa stalo povinnosťou: „Povedie to k situáciám, keď je starším a nevyliečiteľne chorým ľuďom povedané, že sú plytvaním zdrojov a mali by prestať byť záťažou pre spoločnosť."

Niamh Uí Bhriainová povedala pre LifeSiteNews, že Nitschke by bol zodpovedný za smrť zraniteľných ľudí - mladých i starých. – ktorí by počúvali jeho propagáciu samovraždy.

„Kvôli samovražde strácame viac ako 600 ľudí ročne. Každý prípad je tragédiou, ktorá zanecháva zničenú rodinu,“ povedala. „Nitschkeho nezodpovedná a nebezpečná propaganda samovraždy povedie priamo k smrti ľudí v tejto krajine."

 

DISKUSIA k článku