Prístup Číny k Christianovi Baleovi ju môže stáť Oscara

5,889
Kultúra života

HOLLYWOOD, CALIFORNIA, 23.decembra 2011 (LifeSiteNews.com) -  Zbitie herca Christiana Balea, keď sa pokúsil navštíviť čínskeho aktivistu pre ľudské práva známeho tým, že otvorene prehovoril o brutálnej čínskej politike jedného dieťaťa, by mohlo stáť Čínu možnosť získať tento rok "Cenu akadémie".

Bale hrá v Kvetoch vojny, filme natočenom v Číne o Nankingskom masakre z roku 1937. Film začali premietať v limitovanej edícii dnes v New Yorku, Los Angeles a San Franciscu, aby zistili jeho spôsobilosť pre najlepší zahraničný film.

Režisér Yimou Zhang bagatelizoval svoj záujem cenu získať, keď pre China Daily povedal: „Môžeme pracovať tak tvrdo ako je to len možné, ale naozaj je to vo hviezdách. Skutočne nerozumiem tomu,  aké sú pravidlá pre získanie Oscara.”

Entertainment Weekly tvrdí: „Nenechajte sa pomýliť: Čína prahne po Oscarovi, ktorý by legitimizoval jej rastúci filmový priemysel.” Dvaja predošlí čínski kandidáti na Cenu akadémie súhlas nezískali.

„Teraz, keď sa najväčšia hviezda tohto filmu vyvolávajúceho veľkú pozornosť dostala do sporov s vládou, šance na čínskeho Oscara môžu klesnúť hneď na začiatku,” oznámil časopis.

Balea, ktorý sa preslávil zobrazením Batmana v Temnom rytierovi, zmlátili čínske stráže, keď sa pokúsil navštíviť Chena Guangchenga, aktivistu, ktorý v roku 2005 odhalil nútené potraty a sterilizáciu v Číne. Po štyroch rokoch a troch mesiacoch stráverných vo väzení živorí Guangcheng v domácom väzení.

„Prečo nemôžem navštíviť tohto slobodného muža,” spýtal sa Bale, keď ho bili.

„Čo som chcel naozaj urobiť bolo, potriasť rukou tomuto mužovi a povedať mu "ďakujem" a to, akou je inšpiráciou,” povedal Bale médiám, po tom ako mu bol odmietnutý prístup k Guangchengovi.

V stredu Čínska vláda obvinila Balea, že incident vyprovokoval. Hovorca ministerstva zahraničných vecí  Liu Weimin povedal, že hviedza „sa mohla cítiť strápnená.”

Ďalej naznačil, že Balea nepozvú späť do Číny. „Čína ho nepozvala do nejakej dediny v Šan-tungu vytvárať správy alebo robiť film,” povedal. „Ak tam išiel, aby vytváral správy, nemyslím si, že bude v Číne vítaný.”

Bývalý aktivista Námestia nebeského pokoja Chai Ling povedal, že čínska politika jedného dieťaťa je zodpovedná za 35 000 nútených potratov každý deň.