17855586_1313784685402815_3234213815856876995_o-810x500.jpg

Biskup Strickland: Som vďačný, že pápež František hovorí o Najsvätejšom Srdci Ježišovom

27
Kultúra života

V dvojdielnej epizóde The Bishop Strickland Show tento týždeň biskup Joseph Strickland hovorí o súvislostiach medzi Cirkvou v 15. storočí a dnes, o ochrane a pripravenosti na stretnutie s Kristom, o povinnosti katolíkov ohlasovať Kristovu pravdu, o novej encyklike pápeža Františka o Najsvätejšom Srdci Ježišovom a o ďalších témach.

Biskup Strickland začal prvú časť epizódy komentárom k Lk 12, 35-38, v ktorom náš Pán rozpráva podobenstvo o pánovi, ktorý sa vracal zo svadby do svojho domu. Strickland zdôraznil, že Kristus nabáda učeníkov, aby sa mali na pozore pred jeho návratom, a dokonca predpovedá, čo urobí pri Poslednej večeri, keď hovorí: “Veru, hovorím vám, že sa opáše, dá im sadnúť za stôl a pristúpi k nim, aby ich obsluhoval.”

“Presne to“Kristus urobí pri Poslednej večeri: umyje im nohy. A tak nám pokorne modeluje, akým je Pánom a akými služobníkmi sme my’povolaní byť,” povedal biskup.

Jeho excelencia poznamenal, že v Novom zákone často vidíme, ako si učeníci kladú otázky typu, ktorý z nich je najdôležitejší, a “kto bude sedieť po [Kristovej’pravici a ľavici?” “To sú prirodzené ľudské otázky, ale Pán nám hovorí, aby sme boli pripravení nie na to, aby sme zaujali svoje miesto v jeho kráľovstve, ale aby sme boli pripravení slúžiť, aby sme boli pripravení stretnúť sa s ním,” povedal Strickland.

Biskup zdôraznil potrebu byť v týchto časoch obzvlášť bdelý, keďže na synode o synodalite prebiehajú znepokojujúce rozhovory a Američania v najbližších dňoch hlasujú v rozhodujúcich voľbách.

Strickland sa zahĺbil do toho, ako často odkladáme zlepšenie svojho zdravia, rodinného života a predovšetkým života modlitby. Napriek tomu však naozaj potrebujeme posilniť svoj duchovný život už dnes. “To’je presne to, čo nám Pán hovorí: “Nečakajte do zajtra. Buďte pripravení už teraz. Prepásajte si bedrá. Zapáľte svoje lampy. Buďte ako sluhovia, ktorí čakajú na návrat pána’”, povedal biskup.

Strickland zdôraznil, že aby sme boli pripravení na návrat pána’musíme sa pravidelne zúčastňovať na svätej omši a prijímať sviatosti. “Pán sa vracia pri každej svätej omši; musíme dbať na toto posolstvo a byť pripravení ho privítať. Súčasťou tejto pripravenosti [je]: Vyznal som svoje hriechy? Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, aby som ľutoval svoju hriešnosť a snažil sa získať milosť posväcujúcu? Aby sa zmyl ten film hriechu a temnoty a všetkého toho bahna, ktoré sa dostáva na šošovku nášho jasného videnia Pána,” povedal biskup.

V ďalšej časti 1. časti sa moderátor Terry Barber venoval paralelám medzi stavom súčasnej Cirkvi a Cirkvou v 15. storočí, keď viacerí duchovní boli sužovaní škandálmi, mnohí z nich mali milenky a žili luxusný život. Moderátor pustil ukážku z homílie otca Jeffreyho Kirbyho, v ktorej kňaz hovoril o tom, že keby v Cirkvi po Piatom lateránskom koncile v 16. storočí boli skutoční reformátori, k protestantskej revolúcii by možno nikdy nedošlo. Dodal, ako po Tridentskom koncile bolo potrebné, aby jeden biskup, svätý Karol Borromeus, riadne zaviedol reformy. Kirby dodal, že’stále čakáme na svätého Karola Borromea, ktorý povstane a uskutoční reformy Druhého vatikánskeho koncilu.

Barber poznamenal, že dnes už len Strickland a hŕstka ďalších biskupov, ako napríklad Athanasius Schneider a kardinál Raymond Burke, opravujú chyby cirkevnej hierarchie. Jeho Excelencia zdôraznil, že on a ďalší duchovní, ktorí sa vyjadrujú, jednoducho prijímajú silu, ktorú im ponúka Kristus, ako to svojho času urobil svätý Karol Borromeus. “Pán mal pre neho obrovské poslanie. Ale svätý Karol Borromeus by’bol prvý, kto by povedal: ‘Nie je to’o Karolovi Borromeovi, je to’o nás všetkých, ktorí sme verní Ježišovi Kristovi.’”

Biskup Strickland začal druhú časť epizódy komentárom k Lk 12, 39-48, v ktorom náš Pán pokračuje v podobenstve o pánovi a sluhoch domu, pričom tentoraz zdôrazňuje potrebu pripraviť sa na zlodeja, nevediac, kedy príde.

Biskup zdôraznil, že tento evanjeliový úryvok ukazuje, že musíme byť vždy pripravení na privítanie Pána tým, že sa odvrátime od hriechu a zostaneme v stave milosti. “Nielen na konci sveta alebo dokonca na konci nášho života, ale pozdravovať ho každý deň, snažiť sa plniť jeho vôľu,” povedal Strickland.

Biskup zdôraznil, že koniec tohto evanjelia – “Od tých, čo veľa dostali, sa veľa vyžaduje” – nám pripomína zodpovednosť, ktorú majú katolíci pri hlasovaní v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.USA a každý deň hlásať učenie Ježiša Krista.

“Počul som ľudí hovoriť: ‘Veci sú v takom chaose, že ani nepôjdem voliť.’A ja verím, že nemôžeme upustiť od našej zodpovednosti byť tými, ktorí hlásajú pravdu. Áno, veci sú v neporiadku v Cirkvi, vo svete, v podnikaní, všade. … O to viac musíme hovoriť a hovoriť pravdu, ohlasovať Ježiša Krista, svetlo sveta,’ povedal a dodal, že ako katolíci máme plnosť Krista a máme zodpovednosť ohlasovať to zvyšku sveta.

Biskup zdôraznil, že katolíci často robia kompromisy v pravde, pretože nechcú byť obvinení z toho, že sú “svätejší ako vy.” “Máme tendenciu hovoriť: ‘No, vy máte pravdu a my máme pravdu a necháme vám vašu pravdu.’To nie je’to, čo je naša katolícka viera, určite každý z nás musí žiť podľa katolíckej viery, ktorú pozná, ” povedala Jeho Excelencia.

Strickland poznamenal, že keby sa Pán dnes vrátil na túto planétu, povedal by nám katolíkom, ktorí máme plnosť viery, že sme príliš často zlyhali v hovorení pravdy.  

“Príliš často sme zlyhali v konaní, zlyhali sme v hovorení pravdy, zlyhali sme v odpore proti kultúre smrti, zlyhali sme v hlasovaní tým najlepším možným spôsobom za toho kandidáta, ktorý možno nemá toľko pravdy, koľko by sme chceli, ale musíme hlasovať za kandidáta, ktorý má najviac pravdy, a potom sa pustiť do práce a vyzvať ho, aby žil pravdu ešte plnšie,” povedal biskup.

Jeho excelencia dodal, že bohužiaľ z Vatikánu nepočujeme o veľkej zodpovednosti, ktorú máme. “Počúvame viac o tejto synodálnej veci, počúvame o tom, ‘aha, poďme sa všetci medzi sebou rozprávať a viesť tieto diskusie a vychádzať spolu.’Ale my’neohlasujeme Kristovu pravdu,” povedal Strickland.

Koncom druhej časti sa Barber pýtal biskupa na pápeža Františka’novú encykliku o Najsvätejšom Srdci Ježišovom, pričom zažartoval, že je’osviežujúce vidieť, že Svätý Otec vydal encykliku na dôležitú tému, a nie na globálne otepľovanie.

Strickland súhlasil a povedal, že je’vďačný, že pápež hovorí o Najsvätejšom Srdci Kristovom’a potom vysvetlil krásu tejto pobožnosti.

“Vo svete, ktorý zúfalo túži spoznať svojho Pána, zúfalo túži spoznať, že Boh je s nami, vieme, že je, a jeho Najsvätejšie Srdce a jeho eucharistické Srdce, to“je to, čo mi dáva silu a spája ma viac do Krista,” povedal biskup.  

“[Úcta k Najsvätejšiemu Srdcu je] taká krásna, pretože nám pripomína, [že] On je druhá osoba Trojice, celá tá teológia, ale má srdce ako naše. Skutočné ľudské srdce, ktoré mu bije v hrudi, ale posvätné ľudské srdce, pretože je to’srdce Božieho Syna. A tak naozaj’nie je nič, čo by som potreboval viac zdôrazniť,”pokračoval.

“Kristovo srdce pumpovalo jeho vzácnu krv v jeho tele, tak ako práve teraz naše pumpuje krv v našom tele, a to’je jednoducho krásny obraz Krista.”

Aby ste si od Jeho Excelencie vypočuli viac, nalaďte si tento týždeň’epizódu The Bishop Strickland Show.     

Ak si chcete pozrieť všetky predchádzajúce epizódy The Bishop Strickland Show, kliknite semna stránku LifeSite’s videami venovanými The Bishop Strickland Show.