Shutterstock_2322005841-810x500.jpg

Počet úmrtí súvisiacich s drogami v provincii Alberta klesol po tom, ako provincia prijala program zameraný na obnovu po "bezpečnej dodávke

12
Kultúra života

Úmrtia súvisiace s predávkovaním opiátmi a inými drogami v kanadskej provincii Alberta klesli na najnižšiu úroveň za posledné roky po tom, čo sa konzervatívna vláda začala zameriavať na pomoc závislým prostredníctvom prístupu založeného na zotavení namiesto liberálne orientovanej, tzv. metódy bezpečných dodávok.

Podľa údajov, ktoré zverejnila vláda Zjednotenej konzervatívnej strany (UCP) prostredníctvom svojho “systému dohľadu nad užívaním látok v Alberte,” ktorý bol aktualizovaný v auguste, došlo v máji 2024 v porovnaní s májom 2023 k 55-percentnému poklesu úmrtí súvisiacich s opiátmi.

Údaje odhalili, že počet úmrtí spôsobených smrteľnými drogami v máji klesol na 72, čo je najmenej od marca 2020, keď bolo zaznamenaných 71 úmrtí.

Na vrchole sa počet úmrtí súvisiacich s opioidmi vyšplhal na 185 v marci 2023. Odvtedy počet úmrtí klesá.

Dan Williams, ktorý pôsobí ako minister pre duševné zdravie a závislosti v Alberte’v nedávnom vyhlásení pre médiá uviedol, že podľa jeho názoru je správnou cestou prístup založený na zotavovaní a pomoci závislým, na rozdiel od rozdávania drog zadarmo, ako sa to robí v Britskej Kolumbii.

Uviedol, že podľa jeho názoru je “opatrne optimistický”, že klesajúci počet úmrtí je spôsobený zameraním sa na model založený na zotavení pri riešení bujnejúceho zneužívania nelegálnych drog.

Williams uviedol, že vláda UCP verí, že pre ľudí trpiacich “chorobou závislosti je možné zotavenie.”

“Meníme slová na činy a dávame ľuďom možnosť pokračovať v zotavovaní,” povedal.

Vláda Alberty”s prístup založený na zotavení sa konkrétne zameriava na prevenciu a liečbu závislých, ako aj na model dlhodobej podpory pri zotavení.

Federálna vláda premiéra Justina Trudeaua tvrdí, že ich “bezpečnejší prísun” program je dobrý, pretože “poskytuje predpísané lieky ako bezpečnejšiu alternatívu toxického prísunu nelegálnych drog ľuďom, ktorí sú vystavení vysokému riziku predávkovania.”

Naproti tomu, štúdie ukázali, že tieto programy často vedú k nadmernému počtu úmrtí na predávkovanie v oblastiach, kde sú povolené.

V Britskej Kolumbii a Ontáriu takzvaný model “bezpečnejšej dodávky” používajú a propagujú súčasné aj bývalé vlády. Ontárijský premiér Doug Ford však, ako prednedávnom informoval portál LifeSiteNews, povedal, že chce ukončiť “bezpečnejšiu ponuku” vo svojej provincii. Povedal, že Trudeau’ovým neustálym presadzovaním uvoľnenej protidrogovej politiky sa federálna vláda fakticky zmenila na “najväčšieho dílera drog v celej krajine.”

Williams poznamenal, že model “bezpečnejšej dodávky” Alberta nebude robiť a namiesto toho sa zameria na “rozšírenie prístupu k liečbe a službám na zotavenie, o ktorých vieme, že zachraňujú životy.”

Aj keď počet úmrtí na predávkovanie drogami v Britskej Kolumbii a Ontáriu mierne klesol, stále je mimoriadne vysoký - len v júni ich bolo v Britskej Kolumbii 185.

Provinčná vláda NDP v Britskej Kolumbii a federálni poslanci Trudeau sú zástancami legalizácie niektorých tvrdých drog. Alberta je proti takejto politike.

Kým mnohé z Trudeauovej vlády pokračujú v uvoľnenej protidrogovej politike, bola nútená ustúpiť od niektorých svojich najextrémnejších opatrení.

Po tom, čo jeho federálna vláda umožnila provincii Britská Kolumbia od 1. januára 2023 dekriminalizovať držbu tvrdých drog vrátane heroínu, kokaínu, fentanylu, pervitínu a MDMA, začali prudko narastať správy o predávkovaní a chaose, čo viedlo provinciu k žiadosti, aby Trudeau znovu kriminalizovať drogy na verejných priestranstvách.

O týždeň neskôr Trudeauova vláda reagovala a žiadosť Britskej Kolumbie prijala.