tusk-810x500.jpg

Pro-LGBT politici v Poľsku predložili návrh zákona na legalizáciu zväzkov osôb rovnakého pohlavia

0
Kultúra smrti
  • LGBT lobby rozdelila poľskú koaličnú vládu.
  • Návrh zákona o zväzkoch osôb rovnakého pohlavia rozdelil vládu.
  • Tradiční katolíci odmietajú návrh zákona a podporujú manželstvo muža a ženy.
  • PiS odmieta právne uznanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.

LGBT lobby rozdelila poľskú koaličnú vládu, ktorá je prevažne ľavicová.

Návrh zákona o zväzkoch osôb rovnakého pohlavia, ktorý nedávno predložila strana Nová ľavica (“Nová ľavica”), ktorá je súčasťou poľskej vládnej koalície, rozdelil vládu premiéra Donalda Tuska.

Návrh zákona má za cieľ zaviesť v Poľsku zväzky osôb rovnakého pohlavia, ktoré umožnia homosexuálnym “párom” zdieľať spoločné priezvisko, požívať daňový status manželských párov a mať právo prevziať starostlivosť o deti každej strany v prípade jej smrti.

Predstaviteľka malej menšiny v tradične katolíckej krajine Nowa Lewica podporuje “sociálnu spravodlivosť, ochranu životného prostredia a práva LGBT+,” podľa článku portálu Metro.co.uk. V roku 2023 strana uviedla, že chce “úplnú rovnosť manželstiev [sic] a občianske zväzky,” a v roku 2020 predložila skorší návrh zavádzajúci “manželstvá osôb rovnakého pohlavia,” podľa reportu portálu Euractiv.

Agrárna Poľská ľudová strana (PSL/EĽS), člen multistraníckej Tretej cesty, ďalšieho partnera v koalícii na čele s Tuskovou Občianskou platformou, však vyjadrila odpor voči rôznym aspektom návrhu zákona. Líder PSL a minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz odmietol myšlienku, že homosexuáli sa môžu starať o partnerove’deti.

“Nebudem hlasovať za manželstvá osôb rovnakého pohlavia a nebudem hlasovať za adopciu detí LGBT pármi,” vyhlásil. “Budem proti tomu, vždy som to jasne povedal.”

Medzičasom ľavicová strana Poľsko 2050 (Obnova), partner PSL’v aliancii Tretia cesta, deklarovala svoju podporu návrhu zákona, pričom líder Szymon Holownia sa pokúsil presvedčiť Kosiniaka-Kamysza, aby zákon tiež podporil, The European Conservative reported.

Čítajte: Arcibiskup Viganò: Tusk’Občianska platforma za mesiace od Tuskovho nástupu k moci ešte nezaujala jasné stanovisko k zväzkom osôb rovnakého pohlavia. Avšak počas stretnutia v meste Piła na severozápade Poľska v minulom roku Tusk narážal na komplikovaný proces, ktorý musia absolvovať ľudia s pohlavnou zmenou, aby si mohli právne zmeniť pohlavie:

“Máme pripravený návrh zákona, ktorý výrazne zjednoduší súdne konania pre transsexuálov,” povedal.

Počas svojej volebnej kampane Tusk sľuboval , že zavedenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia bude “jedným z prvých rozhodnutí”, ktoré urobí po nástupe do funkcie. Poľský politik, bývalý predseda Európskej rady, sa tiež snažil presvedčiť voličov, že adopcie detí osobami rovnakého pohlavia budú tvoriť súčasť jeho takzvaného “pochodu k modernosti.

Návrh zákona Nowa Lewica’sprevádza dekrét z pro-LGBT Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý rozhodol v prospech piatich párov rovnakého pohlavia žalovaných za diskrimináciu a požadoval, aby Poľsko zaviedlo občianske zväzky. Predtým ten istý súd podarilo sa v roku 2010 prinútiť taliansku vládu, aby uznala partnerstvá osôb rovnakého pohlavia v prípade Oliari proti Taliansku.

Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá po voľbách v krajine v roku 2023 prišla o moc, zatrúbila na nariadenie ESĽP, s tvrdením, že “tradičné poňatie manželstva ako zväzku muža a ženy tvorí spoločenské a právne dedičstvo Poľska”

Polská ústava pritom výslovne chráni manželstvo a rodinu. Článok 18 znie: “Manželstvo, ktoré je zväzkom muža a ženy, ako aj rodina, materstvo a rodičovstvo sú pod ochranou a starostlivosťou Poľskej republiky.”

Národnostná aliancia Konfederacja tiež odsúdila právne uznanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Spolulíder strany Krzysztof Bosak’poukázal na to, že takáto novinka by bola nadbytočná. “Väčšina otázok, ako napríklad prístup k lekárskym informáciám, sa dá právne vyriešiť mnohými inými spôsobmi,”povedal said.

V súvislosti s tým sa vo Varšave ešte tento rok plánuje otvorenie prvého poľského’queer” múzea, ktoré bude zrejme podrobne opisovať históriu homosexuality v krajine, pričom podpory mestských orgánov.

“Toto múzeum je pre Varšavu veľmi dôležité, pretože rozpráva príbeh identity Varšavy’”, povedala námestníčka primátora Aldona Machnowska-Góra, podľa webovej stránky Notes from Poland. “Varšava je tiež mesto s queer históriou a queer identitou.”

Od roku 2019 sa vo Varšave organizuje Pochod rovnosti’s podporou súčasného primátora mesta Rafał Trzaskowského, ktorý sa pochodu zúčastňuje. V roku 2024 sa k nemu pridali ministri z novej poľskej’ľavicovej vlády.

Prezidentom Poľska napriek tomu zostáva Andrzej Duda, veriaci katolík, ktorý má v súčasnosti právo vetovať návrhy zákonov.

PREČÍTAJTE SI: 50 000 ľudí sa zapojilo do poľského Pochodu za život uprostred snahy vlády’zrušiť zákaz interrupcií