3-2.jpg

"Naša Pani zo Skalistých hôr": zázračný príbeh a 27 metrová socha Panny Márie v Montane

660
Zuzana Smatanová
AltKAT

Jeden z najnádhernejších výhľadov v Montane sa pred vami rozprestrie keď zabočíte na východ po Interstate 90 a dostanete sa na 10 kilometrov od historického mesta Butte. Na vežovitom East Ridge v pohorí Rocky Mountains (skrátene Rockies; Skalnaté hory) sa nad mestom týči tretia najvyššia socha v Amerike: 27-metrový prejav úcty Preblahoslavenej Panne Márii, oslnivo biela, čnie do výšky zhruba 1 kilometer nad údolným dnom, známa pod menom Our Lady of the Rockies (Naša Pani Skalistých hôr).

Jej príbeh začína v roku 1979, keď manželka obyvateľa Butte Boba O´Billa zomierala na rakovinu. O´Bill, ktorý dlhé roky pracoval ako elektrikár v jednej z povrchových baní, prosil Boha o uzdravenie manželky a sľúbil, že ak ho Boh vyslyší, postaví na svojom pozemku 1,5 metrovú sochu Márie.

[pozri aj: Miraculous Messages: 10 Inspiring Quotes from Marian Apparitions]

[pozri aj: The Earliest Alleged Marian Apparition Dates to… A.D. 40]

Bobova manželka sa uzdravila a Bob sa s priateľmi pustil do plnenia sľubu. Plán sa im však čoskoro "vymkol" z rúk a namiesto menšej sochy napokon vytvorili monumentálnu podobu Panny Márie na vysokej hore. Tento príbeh má aj inú dimenziu: v čase keď sa odohrával, trpelo Butte - kedysi vzmáhajúce sa banské mesto, najväčší svetový producent medi a najväčšie mesto medzi St. Louis a San Franciscom - najhoršou ekonomickou recesiou vôbec. Banské spoločnosti končili, práca sa nedala zohnať a morálka ´najírskejšieho´ mesta v Amerike bola na dne.

A predsa, vyčerpávajúca dobrovoľnícka práca, bezprecedentná štedrosť a dávka zázrakov spôsobili, že socha Panny Márie bola v roku 1985 dokončená. Detaily tohto úžasného príbehu sa dokonale zhodujú s okamihmi v živote Krista a živote Cirkvi:

 

Stavitelia, podobne ako apoštoli, boli obyčajnými ľuďmi

Bob O´Bill aj so svojimi druhmi z bane nebol podľa svetových merítok nikým zvláštnym. Napríklad taký Leroy Lee, ktorý sochu navrhoval a pospájal jej tri diely dokopy, nemal žiadnu skúsenosť s dizajnom, ani príslušné vzdelanie. No odkedy sa Boh stará o svetové štandardy a predpoklady? Ježišovými učeníkmi boli predsa rybári a mýtnici, nie spoločenská elita. Aj títo stavitelia, podobne ako apoštoli, všetko robili vo viere a s túžbou plniť vôľu Kráľa. 

 

Pán sa postaral

To, čo tomuto spoločenstvu chýbalo po ekonomickej stránke, nahrádzali štedrosťou. Prakticky každá časť projektu bola niekým darovaná: priestor na vrchu East Ridge, ťažká mechanika, potrebná na ´prerezanie´ cesty na samotný vrch, cementové podložie pod sochu, a (to najdôležitejšie) práca. Keďže kvôli recesii stratilo prácu veľa mužov, radi sa zapojili do tohto projektu, zatiaľ čo rodiny ako dobrovoľníci varili jedlo a piekli; každý za to zaplatil iba symbolický poplatok. Aj umiestnenie 60 tonovej sochy v troch kusoch, ktoré si vyžiadalo prítomnosť Národnej gardy a vrtuľníku Sikorsky S-64 Skycrane, sa im vydarilo.  

 

Zvíťazili svojou pokorou a skromnosťou

Životy svätých a realita každej kultúry po celé stáročia dokazujú, že človek alebo spoločenstvo najvnímavejšie prežívajú Božiu prítomnosť, keď sú celkom na dne, keď sú pokorení a ponížení. Vo chvíli, keď sa všetko zdá stratené, keď nás svet už odpísal, vtedy Božia milosť skrze nás zavanie v tej najslobodnejšej forme. Aj Butte, vekovitý titan zašlej éry, bol zrazený na kolená. Rodiny zápasili o každý kúsok chleba na stole. Zdalo sa, že niet východiska. A v tom okamihu, presne v týchto podmienkach začalo toto spoločenstvo v niečo dúfať. Len preto mohla byť táto socha postavená. V lepších, bezstarostnejších časoch by tento projekt totiž považovali za nepotrebný a ľahkomyseľný. "Preto sa mohol uskutočniť iba v Butte", skonštatoval O´Bill.

 

Zázraky. Ó, zázraky!

Najlepšia časť príbehu. Okrem náhleho uzdravenia manželky O´Billa zapadlo množstvo kúskov skladačky presne na svoje miesto a to bolo úžasné:

  • Keď nás zachvátila panika ako zaplatíme za pohonné hmoty do nevyhnutných ťažkých mechanizmov, sme zistili, že všetky nádrže boli až po povrch plné benzínu 
  • Všetky konštrukčne spoje na soche vyšli absolútne presne podľa dokumentácie, ktorú Leroy Lee urobil predošlé Vianoce.
  • V deň kompletizácie sochy, keď sa už horná časť mala vzniesť do vzduchu a preniesť na vrchol, tak na East Bridge, kde ustavične fúka silný vietor, zavládlo absolútne ticho a bezvetrie.
  • Keď sa vzniesla do vzduchu prostredná časť sochy, najväčšia a najneforemnejšia z hľadiska nesenia zo všetkých troch častí, spôsobila, že sa helikoptéra vo vzduchu začala nakláňať a strácať výšku; hrozilo, že náklad spadne. Napokon pilot let vyrovnal a bezpečne uložil túto časť sochy na príslušné miesto. Všetci na zemi sa od radosti rozplakali.

To je pochopiteľne len niekoľko príkladov. "Všetko, o čo sme prosili Máriu, sme dostali", hovorí Jim Keane, jeden zo staviteľov. Ak túžite ísť na púť, ktorá by vás nestála majlant, odvezte sa do Butte. Zastavte sa na obed v Pork Chop Johns, potom nastúpte na lanovku, ktorá premáva z Butte Plaza Mall až na vrchol hory. Mária, ktorá na nás dohliada svojím materinským pohľadom určite stojí za ten pohľad! 

 

 

Naša Pani zo Skalistých hôr, oroduj za nás!

 

 

DISKUSIA k článku