Q2B9962.jpg

Biskupi ústami svojho hovorcu neodporúčajú podporiť návrh ĽSNS o sprísnení zákona o potratoch

1,087
Neutral

V parlamente sa rokuje o návrhu poslancov ĽSNS o sprísnení interupčných pravidiel, ktoré sa aj kvôli tomu stali diskutovanou spoločenskou témou. K problematike najnovšie zaujala stanovisko aj katolícka cirkev, ktorá slovami hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martina Kramaru v rozhovore pre Aktuality.skodmieta podporu návrhu Kotlebovej strany.

Kramara hovorí, že v tomto prípade pre cirkev nie je dôležité, čo je predmetom návrhu, ale skôr to, kto je jeho predkladateľom. „Katolícka cirkev je proti potratom. Na politickej rovine je to ale komplikovanejšie, keďže ten návrh predkladá strana, ktorá ho predkladá,“ uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska, s tým, že biskupi za zákon neodporučajú hlasovať, keďže Kotlebovci sú podľa nich v ochrane živote nekonzistentní.

“Vzniká otázka, ako vážne to myslia s ochranou života,” uviedol Kramara k snahe ĽSNS o sprísnení potratovej politiky. Uviedol, že táto strana “hádže kamene na ľudí na základe toho, že sú inej rasy či náboženstva.” Hovorí o “oportunizme” a pýta sa tiež, aký je skutočný úmysel ĽSNS s podaním tohto návrhu.

Kramara povedal, že KBS sa snaží do politiky zasahovať čo najmenej, no v prípade ďalších návrhov ĽSNS ich biskupi neodporučia politicky podporiť.

Podľa hovorcu KBS bude katolícka cirkev hľadať iné možnosti presadenia pro-life legislatívy. Za argument nepovažuje ani to, že prísna legislatíva v Poľsku vyvoláva potratovú turistiku do okolitých štátov vrátane Slovenska. „Ak zákon chráni dieťa, tak ho nebudem rušiť preto, že niekto uteká za hranice, aby to dieťa mohol zabiť,“ dodal Kramara.

Takáto komunikácia cirkvi však vyvoláva otázky. Jednak necítiť z cirkvi jednotu, lebo je mnoho kňazov, ktorí podpísali výzvu v ktorej vyzvali poslancov, aby za návrh hlasovali. Jednak ako môže žiadať cirkev od veriacich, aby stáli na zásadách učenia Ježiša Krista, aby obetovali svoje životy za vieru, aby boli hrdinami a konali podľa zásad cirkvi aj napriek tomu, že to nie je populárne, dokonca ak je to život ohrozujúce, keď klérus nemá odvahu ani zniesť v podstate smiešny tlak liberálnych médií?

Veriaci človek, príslušník cirkvi by čakal, vychádzajúc z jej učenia, že cirkev exkomunikuje každého v parlamente, kto je členom cirkvi a nehlasuje za zastavenie potratov. Dozvie sa však pravý opak.

Klérus sa tak bojí nálepky klérofašizmu zo strany liberálov, že je ochotný obetovať pravdu, jednu zo základných dogiem katolíckej cirkvi a radšej ide s prúdom.

Čo potom chce od veriacich? Aké sebaobetovanie? Aké zapieranie sa?

Ako má veriaci chápať takéto počínanie kléru, keď dokonca zjavne neveriaci reagujú takto:

“Vy ste banda pokrytcov, akých táto zem ešte nenosila, ? ach jáj, ale je to výpoveď o vašej chrbtovej kosti nie o ĽSNS aj keď tento ich návrh považujem za populistický a nesúhlasím s ním, aj keby ho dali KDHáci. No ako príklad ukázať že politikom a farárom nejde o pravdu, či správnu vec, plne postačuje”, napísal komentár jeden z užívateľov sociálnej siete pod článok s komentárom hovorcu biskupov.

Cirkev nie je politická organizácia. Nemôže niečo dnes hovoriť tak a zajtra inak, ako to robia politici, lebo potom bude mať aj toľko percent. A nad tým by sa hlavne najvyšší predstavitelia cirkvi mali zamyslieť.