teplomer

 

Až 50 percent heterosexuálnych párov nie je zosobášených.

533
Kultúra smrti

V relácii TV Lux Jeden na jedného politický analytik Ján Baránek analyzoval situáciu súvisiacu s obmedzením financií ministerstva kultúry pre podujatia LGBTI komunity. Priznal, že si nemyslí, že ide o utláčanú skupinu.

V rozhovore vysvetlil, že to, že ministerstvo kultúry obmedzilo výdavky pre LGBTI je pravda, ale ďalšia pravda je aj tá, že nešlo len o treťosektorové organizácie LGBTI ale malo to omnoho širší záber.

“My akurát počujeme sťažovať sa LGBTI organizácie.” Toto opatrenie sa podľa analytika vlastne ani nedotklo všetkých inak orientovaných ľudí, ale hlavne organizovaných skupín a aktivistov, ktorí sa tejto téme venujú.

“Ja napríklad nepočujem kričať iné znevýhodnené skupiny ako slobodné matky s deťmi alebo cukrovkárov, autistov, vozičkárov,” upozornil.

Podľa Baráneka si treba uvedomiť, že my počujeme tých čo kričia, a to sú aktivisti. “Aktivista zo svojej podstaty je človek, ktorý musí svoje veci, problémy komunikovať nahlas. Obrazne povedané kričať.” Vidieť to môžme aj na prípade Gréty, pri ktorej sa nepredpokladá, že by mala nejaké vzdelanie v oblasti životného prostredia. Ale pomocou médií kričí tak nahlas, že spôsobila hystériu po celom svete.

Baránek zároveň vysvetlil, že peniaze na podporu menšín a aktivistov nie sú . “Určite, keby bolo menej korupcie, pračudesných tendrov, oligarchov, ktorí majú svoje záujmy, tak by boli možno peniaze aj pre týchto kričiacich aktivistov.” Podľa analytika by preto nemali kričať na ministerku nech im dá peniaze, ale mali by kričať, napr. prečo je tu toľko korupcie.

“Nech sa LGBTI spamätá a pomenúva problémy spoločnosti, lebo jediný problém tejto spoločnosti nie sú ich práva, ktoré si oni prisudzujú sami sebe.” Podľa Baráneka je problém tejto spoločnosti niekde inde. Napríklad aj v nemocniciach, kde dnes chýbajú peniaze a aj LGBTI aktivista sa môže stať pacientom, takže sa ho tento problém tiež dotýka.

“Máme tu skupiny obyvateľov, ktorým sú ústavou garantované nejaké práva ale sa k nim nedostanú,” dodal.

Kultúrna zmena

Na otázku redaktorky, či nie je problém v tom ako sú nastavené dotácie pre všetky znevýhodnené skupiny reagoval, že podľa toho by platilo, že je LGBTI skupina znevýhodnená, čo si on nemyslí. Vysvetlil to na príklade registrovaných partnerstiev, ktoré vraj chcú kvôli dedeniu a nahliadnutiu do zdravotných dokumentácií. “Toto je všetko len zásterka, lebo dnes 50 percent heterosexuálnych párov nie je zosobášených.” Čo znamená, že majú, respektíve nemajú, tie isté práva ako oni.

“Heterosexuálnym párom to neprekáža a nežiadajú žiadne legislatívy ani registrované  partnerstvá. A prečo im to nevyhovuje? Veď sú v tej istej pozícií ako žena, ktorá žije s mužom bez toho aby boli zosobášení. Týmto to neprekáža a LGBTI to prekáža,” uviedol.

Podľa Baráneka sa preto nemôžu obhajovať tým, že ich napríklad v prípadoch nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie diskriminujú na základe orientácie, keďže to nie je pravda. “A z toho mi vyplýva, žejediným problémom je nastoliť kultúrnu zmenu,” vysvetľuje analytik.

V rozhovore tiež priznal, že má s danou skupinou dobré vzťahy. “Nech si robia sprievody ale nech si to zaplatia.”

Hlavný problém vidí v tom, že sú vnímaní ako ohrozená skupina. “Ja s nich odmietam dokonca robiť skupinu. Ja ich beriem ako jednotlivcov, ktorí sú inak sexuálne orientovaní. To oni sa dohodli, že oni sú skupina.”

V tejto súvislosti sa preto pýta, čo by sme mali v tomto štáte keby sa nejako znevýhodnené časti obyvateľstva spájali do takýchto skupín.  “Majú sa iní znevýhodnení občania lepšie ako zvyšok populácie, asi ťažko.”

Nejasný postoj politikov

Na otázku moderátorky, či vnímanie LGBTI komunity neovplyvňuje aj nejasný postoj politikov vo vyjadreniach pred voľbami uviedol, že by si jednoducho mali stáť za svojim presvedčením. A možno len preto, že sa politici boja nejako vyjadriť svoj názor, aby si nepohnevali liberálnu časť obyvateľstva, nevieme, čo s tým.

“Ja vám poviem, čo s tým, treba hovoriť pravdu. Nie to čo chceme aby počula LGBTI skupina alebo ľavičiari, lebo keď som raz konzervatívno kresťanský analytik alebo politik, tak budem hovoriť podľa svojej viery a podľa svojho hodnotového systému, aj keď som politik,” vysvetlil.

Potrat

Na záver sa vyjadril aj k potratom, kde podľa neho nejde o žiadne umelé prerušenie tehotenstva ale ide normálne o “brutálny zásah do novoznikajúceho života a je to zabitie” (viac o Baránkovom postoji k potratom nájdete TU).

DISKUSIA k článku