Dotovanie „sexuálnych asistentov“ pre telesne znevýhodnených

2,256
Kultúra smrti

RÍM – Taliansky senát zvažuje zákon predstavený v apríli, ktorý umožní vláde poskytovať „sexuálnych asistentov“ ľuďom, ktorí sú fyzicky, mentálne alebo kognitívne znevýhodnení.

Zákon, staviac tak Taliansko k iným európskym štátom, ktorí ho prijali, navrhuje, že títo „asistenti“ by mali byť profesionálni „sexuálni pracovníci“, ako muži, tak aj ženy. Svojim klientom pomôžu dosiahnuť „erotický, zmyslový alebo sexuálny zážitok a lepšie usmerniť ich nahromadené vnútorné energie.“ Cieľom tohto má byť „uvoľnenie pocitov hnevu a agresie.“

Znevýhodnení Taliani budú mať k „sexuálnym asistentom“, finančne podporovaných vládou, prístup skrze Ministerstva zdravotníctva. Podmienkou pre nich je, že musia byť plnoletí, mať ukončenú povinnú školskú dochádzku, podpísať pravidlá a byť svojou lokálnou zdravotnou autoritou uznaných za „psycho-sexuálne schopných“.

Dohoda nemôže byť „subjektom kontraktu v zamestnaní“, dodáva zákon, ale „môže byť subjektom spolupráce v samostatnej zárobkovej činnosti.“

Vysvetlivka zákona žiada poskytovanie „adekvátne školených“ osôb, ktoré by znevýhodneným pomohli „objaviť ich vlastné telo prostredníctvom intímnych stykov a sebauspokojovania.“

Množstvo takýchto ľudí si nedokáže samostatne pestovať medziľudské vzťahy,“ píše sa vo vysvetlivke. „Sú čiastočne alebo úplne imobilní, či z dôvodu fyzickej odlišnosti od prevažujúcich estetických modelov, ktoré sú považované za atraktívne.“

V niektorých prípadoch k tomuto prispieva aj fakt, že nie sú schopní dosiahnuť sebauspokojenie vlastnými silami.“ Táto situácia, pokračuje ďalej vysvetlivka, „môže byť príčinou stavu emocionálneho a vzťahového zanedbania.“

Vysvetlivka cituje rozhodnutie Ústavného súdu z roku 1987, ktorý uviedol: „Sexualita je jedným zo základných spôsobov prejavenia sa človeka. Právo na jej slobodné využitie je nepochybne absolútnym právom jednotlivca, ktoré musí byť Konštitúciou nanajvýš ochraňované a označené za nedotknuteľné právo človeka, ktoré má podľa Článku 4 Konštitúcia garantovať.“

Zákon predložený senátorom Sergiom Lo Guidice podporuje aj Accordabili, talianska skupina telesne znevýhodnených. Skupina 13. júna pre „znalcov priemyslu“ usporiadala v meste Fasano „deň bádania“ na tému „Hranica sexuálnej asistencie pre telesne znevýhodnených. Otázky a reflexie.“

Talianski podporovatelia hovoria, že „poetický“ názov sexuálne j asistentky nie je prostitútka, ale neologický názov „accarezzatrice“, ktorý sa zhruba prekladá ako žena, ktorá sa mazná alebo hladí. V čase, keď bol zákon predstavený v Senáte, ttalianska verzia amerického Vanity Fair s názvom Ansa.i a veľa iných talianskych zdrojov správ začali rozoberať príbeh novely, ktorá túto myšlienku propaguje – dielo „ L’Accarezzatrice” od Giorgie Würthovej, herečky a televíznej moderátorky švajčiarsko-talianskeho pôvodu.

Často sa to prirovnáva k prostitútke. Rozdiel je ale v školení: kurzy sú dvojročné, prebiehajú za pomoci lekárov, psychológov a sexuológov. Vďaka tomu bude človek schopný spájať sa nielen so znevýhodneným klientom, ale aj s lekármi a rodinami,“ povedala Würthová pre denník Il Fatto Quotidiano.

Senátor Lo Guidice je v Taliansku jedným z prominentných homosexuálnych aktivistov, ako aj spolutvorcom kontroverzného „anti-homofóbneho“ zákona. Do Senátu bol zvolený minulý rok po tom, ako bol v rokoch 1998-2007 národným prezidentom Arcigay, vedúcej homosexuálnej lobby skupine Talianska. Skupina má silné puto s ILGA Europe, ktorú podporuje EÚ. Lo Guidice zostal čestným prezidentom.

Ak Senát tento zákon schváli, Taliansko sa pripojí ku krajinám ako je Švajčiarsko, Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Nemecko, ktoré tento zákon už prijali. Európske zákony inšpirovali aj aktivistov v iných krajinách, vrátane Kanady, kde muž z Quebecu, pripútaný na invalidný vozík, vyzýval minulý rok provinciu k dotovaniu  „sexuálnych asistentov”.