- Pokles pôrodnosti odráža obavy žien o budúcnosť a stabilitu.
- Odkladanie materstva môže viesť k demografickej kríze a zániku kultúry.
- Verejné kampane proti skorému rodičovstvu prispievajú k poklesu pôrodnosti.
- Kultúrne krízy ovplyvňujú manželstvo a rodinné hodnoty, potrebujeme pozitívne vzory.
Podľa analýzy údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorú uverejnil Wall Street Journal, sú rekordne nízke hodnoty pôrodnosti, ktoré Amerika dosiahla v minulom roku, do veľkej miery spôsobené tým, že ženy odkladajú materstvo z obáv o budúcnosť.
LifeSiteNews informoval o pôvodnom zverejnení predbežných údajov vo februári, ktoré ukázali, že v roku 2025 bolo nahlásených niečo málo cez 3,6 milióna narodených detí, čo je o 24 000 menej ako v predchádzajúcom roku. Očakáva sa, že konečné údaje sa nebudú líšiť o viac ako „niekoľko tisíc“.
Wall Street Journal sa v rámci svojej analýzy podrobnejšie zaoberal týmito číslami a zistil, že miera plodnosti dosiahla rekordne nízku úroveň 53,1 narodených detí na 1 000 žien. Ešte alarmujúcejšie je, že celková miera plodnosti klesla na 1,57 narodených detí na ženu, čo je menej ako miera reprodukcie 2,1, ktorá je potrebná na to, aby sa pôvodné obyvateľstvo prestalo zmenšovať.
Tento trend je z veľkej časti spôsobený tým, že ženy odkladajú materstvo na neskôr v živote, pričom v roku 2025 po prvýkrát počet narodených detí u žien vo veku nad 30 rokov prekonal počet narodených detí u žien vo veku nad 20 rokov.
„Ľudia čakajú dlhšie, kým sa stanú rodičmi, a pravdepodobne sa chcú uistiť, že majú vo svojom živote všetko na svojom mieste, než tak urobia,“ argumentovala Wendy Manningová, spoluriaditeľka Národného centra pre výskum rodiny a manželstva na Bowling Green State University. „Môže to byť spojené s veľkou neistotou, čo nemusí byť dobré pre spoločnosť ako celok.“ Miera pôrodnosti u tínedžeriek klesla minulý rok o 7 %, čím sa predĺžil dlhoročný pokles súvisiaci s kampaniami v oblasti verejného zdravia a rastúcim používaním antikoncepcie s dlhším účinkom.
Manning pripisovala ich pochybnosti o založení rodiny finančným ťažkostiam a problémom vo vzťahoch, ako aj obavám o stav krajiny a sveta.
„Desaťročia sme vynakladali veľa peňazí na to, aby sme odradili od skorého rodičovstva, hovoriac: ‚Toto ti zničí život. Toto zničí život tvojho dieťaťa. Nerob to,‘“ povedala riaditeľka Carolina Population Center na Univerzite Severnej Karolíny v Chapel Hill Karen Benjamin Guzzo.
Organizácia Live Action poznamenala že Úrad pre rozpočet Kongresu USA v januári odhadol, že do roku 2030 bude úmrtnosť v Amerike vyššia ako pôrodnosť. Táto správa navyše súvisí s prieskumom verejnej mienky od Gallup a Marist, ktoré naznačujú, že verejná mienka o potratoch sa už niekoľko rokov uberá smerom k väčšej podporevoľbu“.
Mnohé krajiny v Európe a Ázii čelia oveľa závažnejším demografickým výzvam oveľa dlhšie ako Amerika a experimentujú s rôznymi ekonomickými opatreniami, aby sa pokúsili podporiť vyššiu pôrodnosť (zatiaľ čo organizácie ako Organizácia Spojených národov aktívne odrádzajú od rodenia detí). V mnohých ohľadoch spoločnosti, ktoré sa snažia oživiť svoju pôrodnosť, pociťujú dôsledky toho, že sa pod vplyvom zosnulého Paula Ehrlicha od-dávno-diskreditovaných varovaní, že preľudnenie je tikajúca časovaná bomba.
Iní však tvrdia, že problém je predovšetkým kultúrny. “Máme krízu plodnosti, pretože máme krízu manželstva,“ tvrdí Katy Faustová, zakladateľka skupiny za rodičovské práva Them Before Us. „Máme krízu manželstva, pretože máme krízu randovania. Máme krízu randovania, pretože mladí ľudia nadväzujú málo osobných vzťahov. Kresťania, je čas byť vzorom vo všetkých úrovniach verného vzťahu, od priateľstva cez dvorenie až po zväzok.“
