- Pápež Lev XIV. vyjadruje uznanie východnej liturgii a jej tradíciám.
- Obmedzenia tradičnej omše pápeža Františka sú pre katolíkov bolestivé a nežiaduce.
- Lev XIV. povzbudzuje zachovanie východných tradícií v diasporách a ich obohatenie.
- Nový pápež sľubuje obnoviť zmysel pre tajomstvo a krásu liturgie.
Pápežova chvála krásy a “tajomstva” východnej liturgie dala katolíkom nádej, že Lev XIV. by mohol byť tradičnej omši naklonený viac ako jeho predchodca.
V posledných rokoch sa dlhotrvajúce takzvané “liturgické vojny” stali ešte bolestivejšími kvôli rozsiahlym a represívnym obmedzeniam, ktoré na tradičnú omšu uvalil pápež František v júli 2021.
“Liturgické knihy promulgované svätým Pavlom VI. a svätým Jánom Pavlom II. v súlade s dekrétmi Druhého vatikánskeho koncilu sú jedinečným vyjadrením lex orandi rímskeho obradu,” napísal František.
V stredu ráno však Lev XIV. na audiencii u pútnikov na Jubileum východných cirkví vyjadril oveľa väčšie uznanie bohatstvu liturgickej tradície Katolíckej cirkvi”a zároveň sa vyjadril, že je to práve on, kto si váži liturgickú tradíciu. Jeho slová mali taký tón a obsah, že mnohí ctitelia tradičnej omše očakávali, že Lev bude mať v úmysle zrušiť obmedzenia svojho predchodcu’voči starobylej liturgii.
“Cirkev vás potrebuje,” vyhlásil Lev. “Prínos, ktorý nám dnes môže ponúknuť kresťanský Východ, je nesmierny. Veľmi potrebujeme obnoviť zmysel pre tajomstvo, ktorý zostáva živý vo vašich liturgiách, v liturgiách, ktoré sa zaoberajú ľudskou osobou v jej celistvosti, ktoré spievajú o kráse spásy a vyvolávajú pocit úžasu nad tým, ako Boží’majestát objíma našu ľudskú krehkosť.”
“Je príznačné, že viaceré z vašich liturgií – ktoré teraz slávnostne slávite v Ríme v súlade s vašimi rôznymi tradíciami – naďalej používajú jazyk Pána Ježiša, ” dodal nový pápež.
Leo už poznamenal, že dôvod výberu jeho mena prichádza s odkazom na pápeža Leva XIII. a z tohto spojenia opäť vychádzal pri chvále východnej liturgie”tradícií. Citujúc z apoštolského listu Leva XIII’Orientalium Dignitas, Lev XIV. urobil zo slov svojho predchodcu’svoje vlastné:
Pápež Lev XIII. vyslovil úprimnú výzvu, aby ‘legitímna rozmanitosť východnej liturgie a disciplíny … bola na veľkú česť a úžitok Cirkvi.’ Jeho želanie zostáva stále aktuálne. Aj v našich časoch boli mnohí naši východní bratia a sestry, vrátane niektorých z vás, nútení opustiť svoju vlasť kvôli vojne a prenasledovaniu, nestabilite a chudobe a riskujú, že stratia nielen svoju rodnú krajinu, ale aj svoju náboženskú identitu, keď sa dostanú na Západ. V dôsledku toho sa s odstupom generácií stráca neoceniteľné dedičstvo východných cirkví.
Pápež citoval význam Leva XIII’o tom, že “zachovanie východných obradov je dôležitejšie, než sa všeobecne chápe,” a dodal:
Chceme zopakovať túto výzvu na zachovanie a podporu kresťanského Východu, najmä v diaspóre. Okrem zriaďovania východných obradov všade tam, kde je to možné a vhodné, je potrebné podporovať väčšiu informovanosť latinských kresťanov.
V tejto súvislosti žiadam Dikastérium pre východné cirkvi – ktorému ďakujem za jeho prácu – aby mi pomohlo definovať zásady, normy a usmernenia, ktorými by latinskí biskupi mohli konkrétne podporiť východných katolíkov v diaspóre v ich úsilí zachovať si svoje živé tradície, a tak svojím osobitným svedectvom obohatiť spoločenstvá, v ktorých žijú.
Na text Leva XIV’sa mnohí komentátori rýchlo zamerali pre jeho vrelý jazyk, ktorý používa v súvislosti s východnou liturgiou, ale aj kvôli spôsobu, akým dokazuje jeho chápanie liturgie ako celku.
Vychvaľujúc Východ za “obrovský” prínos, ktorý môže ponúknuť, poznamenal, že “máme veľkú potrebu obnoviť zmysel pre tajomstvo, ktorý zostáva živý vo vašich liturgiách, v liturgiách, ktoré sa zaoberajú ľudskou osobou v jej celistvosti, ktoré spievajú o kráse spásy a vyvolávajú pocit úžasu nad tým, ako Bo’majestát objíma našu ľudskú krehkosť!”
Cirkev na Západe, dodal novozvolený Lev, potrebuje “znovu objaviť … zmysel pre prvenstvo Boha, význam mystagógie a hodnoty tak typické pre východnú spiritualitu: neustály príhovor, pokánie, pôst a plač za vlastné’hriechy a za hriechy celého ľudstva.”
V záujme Východu i Západu Lev povzbudil veriacich východného obradu, aby “si zachovávali svoje tradície bez toho, aby ich oslabovali, možno kvôli praktickosti alebo pohodlnosti, aby ich nepokazila mentalita konzumu a utilitarizmu.”
“Vaše tradície spirituality, starobylé, ale stále nové, sú liečivé,” dodal. “V nich sa dráma ľudskej biedy spája s úžasom nad Božím”milosrdenstvom, takže naša hriešnosť nevedie k zúfalstvu, ale otvára nás k prijatiu milostivého daru stať sa stvorením, ktoré je uzdravené, zbožštené a pozdvihnuté do nebeských výšin. Za to by sme mali vzdávať Pánovi nekonečnú chválu a vďaku.”
Pápežov príhovor sa nesie vo výrazne odlišnom tóne, než aký často používa pápež František vo svojich príhovoroch k duchovným. František je síce známy promulgáciou obmedzení tradičnej omše, ale zároveň pravidelne kritizuje duchovenstvo na celom svete za nedefinovaný problém “klerikalizmu”, pričom si často berie na mušku mladých, horlivých kňazov, ktorých to ťahá k tradičným praktikám.
Podobne pravidelné boli od Františka aj odsúdenia “strnulosti”.
Vyzdvihujúc Leov’liturgický komentár, teológ a liturgista dr. Peter Kwasniewski povedal tomuto korešpondentovi, že Lev “ukazuje, že je citlivý na jazyk symboliky a krásy, a najmä na normatívnu hodnotu tradície.”
“Každý logicky uvažujúci človek,” povedal Kwasniewski, “by okamžite uplatnil rovnaké kritérium na západnú tradíciu, keď sa snaží obnoviť jej najväčšie umelecké a teologické dielo, klasický rímsky obrad.”
Kvasniewski, plodný autor o cirkevnej tradícii a liturgii, upozornil, že Lev sa bude musieť vysporiadať s “veľkou výzvou” spoločnou pre mnohých duchovných, a to “silou zlého zvyku, na ktorý sú zvyknutí, s falošnou tradíciou sotva viac ako 50 rokov” trvania, o ktorej sú niektorí dokonca presvedčení, že je rímskou tradíciou, hoci je to niečo ako jej slabý náčrt.”
Veľmi dúfam, že sú pravdivé chýry o tom, že Leo sa na začiatku svojej kariéry naučil sláviť TLM a skutočne ju ponúkal, pretože človek jeho modlitebnej a rozhľadenej povahy by určite pochopil dôvody, prečo ju toľko katolíkov miluje a obdivuje.
Stále v počiatočnom štádiu svojho pontifikátu predstavil Lev o niečo tradičnejšiu podobu pápežstva, než aká bola viditeľná za predchádzajúceho pontifikátu. Augustín, ktorý bol povýšený na kardinála v roku 2023, bol vnímaný ako kandidát na pápeža ľavého stredu, ale umiernený.
Od tejto nedele prevezme štyri pápežské baziliky v okolí Ríma.