- Kardinál Parolin vyzýva katolíkov, aby prijali Františkov odkaz milosrdenstva.
- Kardinál Kasper podporuje pokračovanie Františkovej liberalizácie v Cirkvi.
- Parolinova dohoda s Čínou zhoršila prenasledovanie katolíkov v krajine.
- František obviňuje konzervatívcov z mentálnych problémov a ignoruje ich obavy.
Kardinál Pietro Parolin, architekt dohody medzi Vatikánom a Čínou a hlavný podporovateľ pápeža Františka’ zásahu do latinskej omše a podpory svätého prijímania pre cudzoložníkov, vyhlásil, že katolíci “musia prijať” Františkov” “odkaz” a “urobiť ho súčasťou nášho života.”
Heterodoxný nemecký kardinál Walter Kasper, ďalší veľký zástanca podávania svätého prijímania ľuďom v cudzoložných vzťahoch, podobne vyzval budúceho pápeža, aby išiel vo Františkových’“stopách.”
“Práve Otcovo’milosrdenstvo, ktoré je väčšie ako naše obmedzenia a výpočty, charakterizovalo magistérium pápeža Františka a jeho intenzívnu apoštolskú činnosť,” povedal Parolin, vatikánsky štátny sekretár za pápeža Františka, počas nedeľnej svätej omše na Námestí svätého Petra””.
“Naša náklonnosť k nemu, ktorá sa prejavuje v tomto čase, nesmie zostať len momentálnou emóciou; musíme prijať jeho odkaz a urobiť ho súčasťou nášho života, otvoriť sa Božiemu’milosrdenstvu a byť milosrdní aj voči sebe navzájom,” zdôraznil taliansky prelát vo svojej homílii.
“Milosrdenstvo nás vracia k srdcu viery. Pripomína nám, že náš vzťah s Bohom a naše bytie Cirkvou nemusíme interpretovať podľa ľudských alebo svetských kategórií,” pokračoval. “Len milosrdenstvo uzdravuje a vytvára nový svet, hasí oheň nedôvery, nenávisti a násilia: to je veľké učenie pápeža Františka.”
Kasper nedávno tiež poznamenal pre taliansky denník La Repubblica, že “Boží ľud hlasoval” na pohrebe pápeža Františka a “dovolával sa kontinuity s Františkom.”Som presvedčený, že musíme pokračovať vo Františkových šľapajach,” povedal 92-ročný liberálny kardinál, ktorý nemôže hlasovať v konkláve.
Pripojte sa k novele biskupa Stricklanda’za svätého pápeža:
Parolin a Kasper boli prominentnými podporovateľmi Amoris Laetitia, kontroverznej apoštolskej exhortácie pápeža Františka’, ktorá údajne umožňuje rozvedeným a civilne “znovu zosobášeným” ľuďom prijímať sväté prijímanie bez toho, aby žili v čistote. Parolin opísal heterodoxný dokument ako “veľký dar pre Cirkev” a súčasť Františkovej’“novej paradigmy.”
Parolin je známy aj tým, že dohliadal na neslávne známu dohodu s Vatikánom’o Číne, ktorú pápež František prvýkrát schválil v roku 2018 a ktorá umožňuje čínskej komunistickej vláde vymenúvať katolíckych biskupov a ktorej sa všeobecne pripisuje zhoršenie protikatolíckeho prenasledovania v krajine. Kardinál Joseph Zen, známy bývalý hongkonský biskup, opakovane zarážal Parolina za jeho účasť na tejto dohode, nazval ho “nie mužom viery” a obvinil ho z “vraždy Cirkvi v Číne” a podporovania schizmy.
Parolin, kariérny vatikánsky diplomat, je napriek svojej problematickej minulosti niektorými považovaný za papabile, teda hlavného kandidáta na pápežský stolec.
Kým prelát trval na tom, že dedičstvo pápeža Františka’ sa sústreďuje na “milosrdenstvo”, zabudol poznamenať, že zosnulý pápež’tvrdo zaobchádzal so svojimi domnelými nepriateľmi, ako napríklad kardinál Raymond Burke a biskup Joseph Strickland, a všeobecne konzervatívni a tradiční katolíci, ktorých František obvinil z toho, že sú “suicidal” a mentálne nevyrovnané, okrem iného.
Parolin sa tiež nezmienil o tom, že pápež František’ zle riešil početné prípady sexuálneho zneužívania, vrátane prípadov pápeža Marka Rupnika, argentínsky biskup Gustavo Zanchetta, a ďalších.
PODROBNÉ
Páter Pavone’s laicizmom prišiel sám pápež František: kanonický právnik