shutterstock_712564471-810x500.jpg

Švajčiarsky kostol inštaluje displej s umelou inteligenciou, ktorý sa snaží simulovať Ježiša v spovednici

100
Kultúra smrti

Katolícky kostol vo Švajčiarsku nainštaloval v spovednici pokus o simuláciu Ježiša Krista s umelou inteligenciou, ktorá má návštevníkom radiť v najrôznejších otázkach vrátane náboženských a morálnych.

Tzv. “Deus in Machina” expozícia v kostole sv. Petra’v kaplnke vo švajčiarskom Luzerne je za mriežkou spovednice digitálne hologramové stvárnenie Ježiša, ktorý “hovorí”, aby poskytol odpovede na otázky návštevníkov’generované umelou inteligenciou, a ktorého simulovanú “tvár” možno vidieť za obrazovkou.

“V žiadnom prípade nezverejňujte osobné údaje, túto službu používajte na vlastné riziko, ak súhlasíte, stlačte tlačidlo,” upozorňuje simulácia predtým, ako návštevník stlačí uvedené tlačidlo, aby súhlasil s “rozhovorom s umelou inteligenciou.”

Podľa jednej návštevníčky program umelej inteligencie pri jej pozdrave stroju povedal: “Pokoj s tebou, brat. V časoch neistoty a pochybností nezabúdajte, že viera dokáže hory prenášať. Čo dnes trápi tvoje srdce?"”

Až dve tretiny z tých, ktorí komunikovali so simuláciou AI, údajne uviedli, že mali “duchovný zážitok.” Jedna žena povedala výstupu DW: “Dokázal ma utvrdiť v mojich spôsoboch konania a dokázal mi pomôcť s otázkami, ktoré som mala, napríklad ako môžem pomôcť iným ľuďom, aby ho lepšie pochopili a priblížili sa k nemu.”

Na blogu Univerzity aplikovaných vied a umení v Luzerne sa objavila správa o tom, ako sa jeden z respondentov opýtal: “Ako z kresťanského hľadiska podporiť staršieho, chorého človeka, ktorý sa rozhodol pre asistovanú samovraždu?"”

Bot AI odpovedal bez toho, aby poradil aplikáciu katolíckej doktríny na danú situáciu. V Katechizme Katolíckej cirkvi sa učí, že eutanázia “predstavuje vraždu, ktorá je v príkrom rozpore s dôstojnosťou ľudskej osoby a s úctou, ktorá prináleží živému Bohu, jej Stvoriteľovi.”

Bot bez akejkoľvek zmienky o tomto kľúčovom katolíckom učení poradil: “Možno by ste mohli svojmu blízkemu položiť nasledujúce otázky: Čo pre vás znamená vaša viera v tomto ťažkom období? Existuje v živote ešte niečo, čo by vám mohlo priniesť pokoj alebo radosť? Ako vás môžem podporiť a poskytnúť vám útechu?”

Marco Schmid, “stály teológ” vo farnosti a spoluzakladateľ programu AI, povedal, že simulácia “Ježiš”; bola vyškolená v Písme a v teológii odvodenej z internetu, čo, ako poznamenal The Pillar, ponecháva “otvorenú možnosť, že by mohla ponúkať biblické výklady alebo duchovné rady v rozpore s učením Cirkvi.”

Tím, ktorý stojí za programom, uviedol, že má ľudí prinútiť “kriticky premýšľať o hraniciach technológie v kontexte náboženstva” a že jeho umiestnenie v spovednici bolo navrhnuté tak, aby podporovalo “chvíle intimity” so simuláciou umelej inteligencie, nie aby povzbudzovalo katolíkov, aby ju používali namiesto sviatosti pokánia, počas ktorej katolíci nežiadajú len o radu, ale vyznávajú svoje hriechy kňazovi: “Komu odpustíte hriechy, tomu sú odpustené, a komu ich zadržíte, tomu sú zadržané.” (Jn 20, 23)

Schmid povedal Swiss Info, že “vo všetkých predchádzajúcich testoch sa jeho odpovede zhodovali s teologickým názorom Cirkvi svätého Petra’.”

Teológ uviedol, že sa ho nedotkli správy, že simulácia AI “Ježiša” dáva “banálne,” “klišé” odpovede na duchovné otázky, ktoré podľa jedného používateľa pripomínajú “motivačný kalendár.”

“Som”rád, že avatar sa stále do istej miery javí ako technický objekt,” povedal Schmid. “Zároveň sú fascinujúce aj odpovede, ktoré dáva. Takže’je o čom hovoriť, keď ide o umelú inteligenciu v náboženskom kontexte.” 

Lucernský teológ a filozof Peter Kirchschläger údajne povedal, že simulácia “Ježiša” zachádza príliš ďaleko, hoci jeho údajné komentáre sa netýkali etických dôsledkov bota s umelou inteligenciou.

“Mali by sme byť opatrní, keď ide o vieru, pastoráciu, keď hľadáme zmysel v náboženstve. To’je oblasť, v ktorej sme my ľudia v skutočnosti výrazne lepší ako stroje, takže by sme tieto veci mali robiť sami.”

Simulácia AI bola nainštalovaná v auguste a bude ukončená 27. novembra, keď sa v tom istom kostole v Luzerne uskutoční prezentácia jej výsledkov.

Švajčiarska’počítačová simulácia je jedným z rastúceho počtu projektov AI v Katolíckej cirkvi v posledných mesiacoch, z ktorých jeden bol rýchlo stiahnutý po reakciách na internete. V auguste organizácia Catholic Answers oznámila spustenie AI bota “Otec Justín”, ktorý bol naprogramovaný tak, aby odpovedal na otázky o katolíckej viere čerpaním z archívu Catholic Answers.

Avatar kňaza bol kritizovaný za to, že je “nevhodný, zavádzajúci alebo jednoducho strašidelný”, uviedol The Pillar. Horšie je, že bot s umelou inteligenciou simuloval virtuálne sviatosti — “skutočne, ‘páter Justin’ si rád vypočul ‘spoveď’, ktorú predložil The Pillar predtým, ako sa pokúsil poskytnúť duchovné vedenie a predniesol slová rozhrešenia,” uviedol portál.

Niektorí katolíci boli týmito správami právom zdesení, pretože AI bot’falošnou zámienkou udeľovania platného rozhrešenia hriechov, ktoré môže udeliť len platne vysvätený kňaz pri platnej spovedi.