461325096_848787447424714_8701580681903988261_n-810x500.jpg

40 tisíc ľudí sa zapojilo do Pochodu za život na Slovensku, hnutie za život v Európe rastie

26
Kultúra života

Dňa 22. septembra sa v uliciach Košice na štvrtom Pochode za život na Slovensku zišlo takmer 40 000 ľudí. Heslom pochodu bolo “Láska je za život” a masová účasť bola dôkazom rastúcej sily slovenského pro-life hnutia. Jedným z rečníkov na pochode bol slovenský komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý davu povedal, že jeho úlohou je obhajovať všetky deti - narodené aj nenarodené. 

Aj keď je na Slovensku potrat legálny do 12. týždňa tehotenstva, došlo k povzbudivému vývoju. V rokoch 1987 až 2021 počet potratov každoročne klesal. V rokoch 2022 a 2023 síce mierne stúpla, ale napriek intenzívnemu lobistickému úsiliu potratových aktivistov Slovensko nepovoľuje potratové tabletky. V skutočnosti bol začiatkom tohto roka stiahnutý návrh zákona, ktorý by legalizoval chemické domáce potraty.  

Okrem toho existujú náznaky, že mnohí slovenskí zákonodarcovia zastávajú pro-life názory. “Skvelé pro-life správy z Európy, tentoraz zo Slovenska!” poznamenal nedávno pro-life advokát a výskumník Dr. Calum Miller. “Po tom, čo Európsky parlament prijal rezolúciu podporujúcu začlenenie [tzv.] práva na interrupciu do Charty základných práv EÚ, slovenský parlament“hlasoval za odmietnutie tohto zásahu do vnútroštátnych záležitostí!"” 

“Je to významné, pretože Slovensko nepatrí medzi krajiny EÚ”tradične pro-life,” poznamenal Miller. “Interrupcie sú tu legálne od roku 1957, keď bolo ešte súčasťou Československa. To ukazuje, že zástancovia života dosahujú pokrok aj v [pro-potratových] krajinách Európy!” 

Toto je povzbudivá správa, pretože hlavnou reakciou na pád rozsudku Roe v. Wade v roku 2022 bola snaha ostatných západných krajín všemožne posilniť svoje potratové režimy, aby sa niečo podobné nemohlo stať v ich vlastných krajinách. Nórsko a Dánsko rozšírililegálnosť interrupcií. Francúzsko uzákonilo potraty ako “ústavné právo” takmer bez odporu ktorejkoľvek strany; po hlasovaní nasledovala divoká párty pred Eiffelovou vežou.  

V apríli Európska únia požadovala, aby sa potraty považovali za základné “ľudské právo,” čím signalizovala krajinám podporujúcim život, že ich zákony chrániace nenarodené deti sú neprijateľné. Napríklad v Poľsku sú interrupcie stále z veľkej časti nezákonné, hoci ľavicová koaličná vláda sa pokúša zákon obísť, aby bola fetícia aj tak prístupná.

Na Malte sa napriek dvojročnej kampani za legalizáciu potratov podarilo hnutie za život’vytlačiť – jedno pro-life zhromaždenie predstavovalo 4 percentá obyvateľstva – a potraty sú naďalej nelegálne. EÚ vyzvala Poľsko a Maltu, aby okamžite zrušili svoje zákazy; obe krajiny to odmietli urobiť, pričom posledný pokus o legalizáciu potratov v Poľsku zlyhal v júli. 

V celej Európe sa však potratový extrémizmus politikov stretol s explóziou pro-life akcií. Rastie napríklad počet pochodov za život – takmer každá krajina na kontinente má teraz každoročný pochod za život. Ako minulý mesiac informovala CNE: 

Pro-life demonštrácie sa začali vo Francúzsku v roku 1988, po ňom nasledovalo Holandsko v roku 1992. V prvých desiatich rokoch potom bol nárast pomalý. Celkový počet sa zvýšil na štyridsať v 36 krajinách. V niektorých krajinách, ako napríklad na Ukrajine, sa konali viac ako dve alebo dokonca tri demonštrácie. V Rumunsku sa uskutočnil pochod vo viacerých mestách. V poslednom čase tieto snahy pokračujú vo vzostupnom trende… Frekvencia týchto pochodov sa zvýšila v západnej a východnej Európe, najmä po roku 2010. V roku 2010 sa začalo najmenej deväť pochodov, konkrétne vo východnej Európe, a v roku 2020 pribudlo v tomto regióne ďalších päť. Štyri nové pochody sa objavili aj v strednej Európe. V severných a južných regiónoch sa po roku 2020 objavili najmenej dva pochody a v západnej Európe sa po roku 2010 objavili štyri nové pochody. 

Na mnohých z týchto pochodov som sa osobne zúčastnil – v Haagu, vo Viedni a inde. Sú pripomienkou toho, že s rastúcou temnotou rastie aj svetlo.