GettyImages-1242114339-810x500.jpg

Pápež František povedal, že čínski katolíci budú "trpieť" pod jeho dohodou. Sú

65
Kultúra smrti

Keď oficiálne správy Kongresu dokumentujú pokračujúce prenasledovanie Katolíckej cirkvi v Číne, zdá sa, že je pravdivý návrh pápeža Františka, že čínski katolíci budú kvôli jeho čínsko-vatikánskej dohode “trpieť”.

Keďže tajná dohoda Vatikánu s Čínou bude pravdepodobne v najbližších týždňoch obnovená, čínski katolíci už šesť rokov žijú podľa podmienok tejto dohody.

Čítajte: EXKLUZÍVNE: Kardinál Parolin potvrdil, že Vatikán chce tento rok obnoviť tajnú dohodu s Čínou

Od prvých dní veriaci katolíci v Číne – konkrétne tí, ktorí sa bránia pripojeniu k schizmatickej cirkvi schválenej komunistickým štátom – čelili zvýšenému prenasledovaniu v dôsledku dohody s Vatikánom’.

Vatikán sa vzdal?"

Sotva v roku 2018 zaschol atrament na dohode, stránka AsiaNews, ktorá pravidelne dokumentuje únosy a mučenie podzemných katolíkov, informovala, že “(u)podzemní katolíci trpko podozrievajú Vatikán, že ich opustil.”

Čínska’štátna cirkev – Čínska katolícka vlastenecká asociácia (CCPA) – nemá v úmysle pomáhať šíreniu kresťanstva v krajine, komentuje AsiaNews. Politika CCPA’sa “nezdá byť v prospech evanjelizácie Číny, ale – ako toľkokrát v minulosti spomínala tá istá (CC)PA – je krokom k potlačeniu všetkých kresťanov.”

Dohoda z roku 2018 bola od svojho vzniku veľmi kritizovaná mnohými komentátormi, odborníkmi na Čínu a miestnymi duchovnými. Veľmi obľúbený hongkonský emeritný kardinál Joseph Zen ju štylizoval ako “úplnú kapituláciu. Je to’zrada.”

Pred prvým dvojročným obnovením dohody’v roku 2020 bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo upozornil že “(t)o Vatikán ohrozuje svoju morálnu autoritu, ak dohodu obnoví.” Poukázal na článok z jeho pera na túto tému, v ktorom uviedol, že “je’jasné, že čínsko-vatikánska dohoda neochránila katolíkov pred straníckymi’úkladmi.”

Oficiálne tajná čínsko-vatikánska dohoda dohoda podľa všetkého uznáva štátom schválenú cirkev v Číne a umožňuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS, ako dokazuje séria nedávnych biskupských menovaní zo strany ČKS. Údajne umožňuje aj odstránenie legitímnych biskupov, aby boli nahradení biskupmi schválenými ČKS.

“Všetci biskupi, ktorí odmietajú vstúpiť do Katolíckeho vlasteneckého združenia, sú ČKS umiestnení do domáceho väzenia alebo zmizli,” expert na Čínu Steven Moser už skôr povedal LifeSiteNews. “Hoci Vatikán pred niekoľkými rokmi povedal, že čínsko-vatikánska dohoda od nikoho nevyžaduje, aby sa pripojil k tejto schizmatickej organizácii, odmietnutie pripojiť sa má za následok prenasledovanie a tresty. A Vatikán stojí bokom a nič nerobí.”

František: Katolíci ‘budú trpieť’

Pápež František a kardinál Pietro Parolin, kľúčový architekt dohody, boli hlasní v obhajobe dohody, pričom pápež vyhlásil pred jej obnovením v roku 2022, že dohoda “prebieha dobre.”

Málo spomínaný komentár pápeža Františka z roku 2018 sa však skôr zhoduje s početnými kritikmi dohody.

V rozhovore s novinármi na palube pápežského lietadla vracajúceho sa z Pobaltia, len niekoľko dní po formalizácii dohody v septembri 2018, František varoval, že čínski katolíci budú trpieť: “Je’pravda, budú trpieť. V dohode je vždy utrpenie.”

Podľa agentúry Reuters František povedal, že dostal správy, ktoré potvrdzujú, že podzemná Cirkev bude pokračovať vo svojej “mučeníckej viere” a prijme všetko, čo bude musieť.

Pápež nerozvinul, ako si predstavuje utrpenie čínskych katolíkov – verných skôr Rímu než komunistickej vláde–. Možno si predstavoval duševné utrpenie alebo morálne trápenie.

Skutočnosť bola taká, a nielen to. Peking’neúnavne prenasleduje katolíkov – a širšiu kresťanskú a ujgurskú mulitskú komunitu – a nezastavuje sa.

ČÍTAJ: Dohoda pápeža Františka’ s komunistickou Čínou viedla k väčšiemu prenasledovaniu katolíkov

Biskupi, kňazi, seminaristi a laici boli zatknutí, mučení a uväznení za to, že sa neprihlásili k štátnej cirkvi ČKS, pričom čínske úrady údajne pridali ďalší tlak na veriacich katolíkov tvrdením, že pápež František podporuje štátnu cirkev  čo z povahy dohody z roku 2018 aj je.

Jeden príklad z roku 2021: Páter Joseph Liu z diecézy Mindong bol v júli zadržaný políciou a 10 hodín mučený, než ho “šiesti policajti vzali za ruku a prinútili ho podpísať” svoju vernosť ČKS. Ešte v ten istý deň boli Vatican News plné chvály na Čínu, pretože biskup Li Hui sa stal piatym biskupom vysväteným podľa podmienok dohody. Pokiaľ však išlo o Vatikán, otec Liu možno ani neexistoval.

Viac, Peking sa tak očividne nebojí Vatikánu ani medzinárodného spoločenstva, že naďalej porušuje dohodu tým, že jednostranne vymenúva biskupov a Svätú stolicu o tom informuje až dodatočne.

Kongres dokumentuje pokračujúce prenasledovanie

Výkonná komisia Kongresu USA pre Čínu zaznamenala obrovský nárast prenasledovania ako priamy dôsledok dohody. V svojej správe za rok 2020 Komisia napísala, že prenasledovanie, ktorého sme svedkami, je “intenzity, akú sme nevideli od čias kultúrnej revolúcie.”

Komisia priamo spojila nárast prenasledovania katolíkov s dohodou: “Následne miestne čínske orgány vystavili katolíckych veriacich v Číne zvýšenému prenasledovaniu búraním kostolov, odstraňovaním krížov a pokračovaním v zadržiavaní podzemných duchovných. Stranícke národné katolícke náboženské organizácie tiež zverejnili plán na ‘sinicizáciu’ katolicizmu v Číne.”

ČÍTAŤ: Peking uznáva Vatikánom menovaného biskupa pred očakávaným obnovením dohody medzi Čínou a Vatikánom

Vo svojom správu za rok 2023 zverejnenú v máji tohto roku – pokrývajúcu obdobie od 1. júla 2022 do 30. júna 2023 – Komisia upozornila na podobnú situáciu:

“Komunistická strana Číny a vláda pokračovali v úsilí o presadenie kontroly nad katolíckym vedením, životom spoločenstva a náboženskou praxou, pričom v rozpore s čínsko-vatikánskou dohodou z roku 2018 dosadili dvoch biskupov a urýchlili integráciu cirkvi v Hongkongu so štátom podporovaným Katolíckym vlasteneckým združením so sídlom v ČĽR a jeho ideológiou riadenou stranou.”

Príklady, ktoré uvádza Komisia, zahŕňajú jednostranné vymenovanie biskupov ČKS’v rozpore s dohodou z roku 2018, ale aj prenasledovanie katolíkov na lokálnejšej úrovni.

“Počas sledovaného roka 2023 vyvíjali úradníci Komisie’nátlak na registrované aj neregistrované katolícke komunity, podnikali nátlakové kroky proti cirkvám a zadržiavali členov duchovenstva,” uvádza sa v správe.

Podala dôkazy o kňazoch, ktorých čínske úrady zatkli a podrobili “programu politickej indoktrinácie, po ktorom viacerí súhlasili so vstupom do oficiálnej cirkvi, zatiaľ čo úrady držali tých, ktorí nesúhlasili, pod dohľadom a bránili im vo vykonávaní ich pastoračných úloh.”

Vplyv Číny’na Katolícku cirkev v Hongkongu bol v skutočnosti neustále v posledných rokoch rástol, k čomu prispel aj miestny prelát kardinál Stephen Chow, ktorý zdôrazňoval budovanie mostov s Čínou a organizoval vzájomné návštevy duchovných CCPA.

Čítajte: Hongkong schválil článok 23 v ‘symbolickom smrteľnom údere’ slobode

Tak výrazné boli Chowove’prejavy ústupkov Pekingu, že v správe varoval, že jeho hongkonská diecéza aktívne spolupracuje s ČKS s cieľom uskutočniť “sinicizáciu” – proces štátnej asimilácie a kontroly.

Tým, ako sa Svätá stolica pripravuje na to, čo bude formalitou obnovenia čínsko-vatikánskej dohody pravdepodobne na ďalšie dva roky, čínski’podzemní katolíci zrejme napĺňajú Františkovu’predpoveď z roku 2018. Skutočne trpia, a to s “vierou mučeníckeho života,” ale ťažko kvôli jeho dohode s Pekingom.