LGBT flag

Pod prísnym policajným dohľadom sa uskutočnili v Poľsku dva LGBT pochody

145
Kultúra smrti

Počas sobotňajších pochodov LGBT ľudí v poľských mestách Čenstochová a Gdansk museli policajné zložky zabraňovať stretom s predstaviteľmi krajne pravicových skupín. Tí počas zhromaždení vykrikovali heslá namierené proti LGBT komunite ako napríklad „Žiadna homosexuálna láska“

 

Násilnosti prepukli predovšetkým v Čenstochovej, kde sa pochod LGBT ľudí konal neďaleko katolíckeho kláštora Jasna Góra z 15. storočia. „Je to jasná provokácia, pretože LGBT kruhy boli vždy protikatolícke a protikresťanské. Ich pochod týmto smerom, do srdca poľského národa, do srdca poľského katolicizmu, je teda otvorená provokácia,“ povedal pre agentúru AP Bartlomiej Czuchnowski, šéf regionálnej krajne pravicovej mládežníckej organizácie v meste Opole na juhozápade Poľska.

Krajne pravicové skupiny majú v Poľsku podporu pravicovej a nacionalisticky orientovanej vlády, ktorá vyzdvihuje historické väzby poľského národa na tradičné katolícke hodnoty. LGBT aktivistka z Čenstochovej Monika Radecká uviedla, že síce vníma rastúcu podporu pochodov za ľudské práva, no podľa nej „stále existuje veľká skupina, ktorá ich nepodporuje“. „Čokoľvek my, LGBT ľudia, robíme, je to interpretované ako provokácia,“ povedala pre AP.

Na druhom z pochodov v Gdansku na severe Poľska sa zúčastnila aj tamojšia primátorka Aleksandra Dulkiewiczová a veľvyslanci niektorých krajín Európskej únie.

DISKUSIA k článku