489421227_2298cf362d_b-1-300x169.jpg

Dem. guvernér: "Poskytovať starostlivosť živo narodeným deťom po potrate je zbytočná"

210
Zuzana Smatanová
Kultúra smrti

Demokratický guvernér štátu Wisconsin Tony Evers prisľúbil v apríli 2019, že bude vetovať návrh zákona o živo narodených bábätkách po potrate, ktorý žiada, aby lekári takýmto deťom poskytli rovnakú starostlivosť, ako deťom, ktoré sa narodia normálne. Guvernér nazval tento zákon nepotrebným a zbytočným.

Podľa Milwaukee Journal Sentinel povedal: "Vo Wisconsine riešime množstvo iných problémov a hlasovať o prijatí zákona, ktorý je nepotrebný a zbytočný, je len neproduktívnym mrhaním času. Ja som bol - a stále som - presvedčený o tom, že ženy by v otázkach zdravotnej starostlivosti mali rozhodovať sami za seba. Tu však ide o špecifický problém, ktorý je už vyriešený." Legislatíva navrhovaného zákona požaduje, aby lekári "živo narodeným deťom pri potrate poskytovali rovnakú úroveň profesionálnej zručnosti a starostlivosti pri ochrane ich života a zdravia, akú by poskytli deťom normálne narodeným v rovnakom gestačnom veku." Lekár musí podľa tohto zákona zabezpečiť okamžitý prevoz takéhoto dieťaťa do nemocnice.

Lekári, ktorí tento zákon porušia, môžu dostať pokutu až do výšky $10.000 a až 6 rokov väzenia.

Republikánski zákonodarcovia predstavili návrh zákona AB179 v apríli, no v legislatívnych výboroch sa ešte o ňom nehlasovalo. Demokratický guvernér štátu Severná Karolína Roy Cooper vetoval SB359 ("návrh zákona o ochrane bábätiek, ktoré prežili potrat"), ktorý lekárom výslovne nariaďuje poskytnúť príslušnú starostlivosť deťom, čo prežili potrat. Oblastný sudca William Osteen zrušil v Sev. Karolíne zákaz potratov po 20. týždni. Demokratická guvernérka Kansasu Laura Kellyová tiež vetovala aj návrh zákona, ktorý požaduje, aby lekári informovali ženu, ktorá žiada o potrat, aj o iných možnostiach.  

Veľa štátov, vrátane Arkansasu, Sev. Dakoty, Iowy, Mississippi a Kentucky, už navrhlo alebo zaviedlo zákony, ktoré pokladajú potrat plodu, ktorému už bije srdiečko, za trestný čin. Kvôli presadzovaniu zakazujúcich súdnych nariadení však väčšina zo spomínaných zákonov zatiaľ zostáva neúčinná.

 

DISKUSIA k článku