shutterstock_561106114.jpg

Mimozemšťania a katolícka viera

1,362
Zuzana Smatanová
AltKAT

Nedávna správa Ministerstva obrany o vierohodnom spozorovaní UFO v roku 2004 opätovne podnietila diskusiu o tom, ako sa veda a viera vysporadúvajú s možnosťou inteligentného života na iných planétach.

16. decembra 2017 vydalo Ministerstvo obrany správu, že pred 13 rokmi bolo  zrejme spozorované UFO. V polovici novembra 2004 dvaja bojoví piloti podľa všetkého spozorovali a nafilmovali neidentifikovateľný lietajúci objekt v blízkosti pobrežia San Diega. Objekt, ktorý videli, bol asi 12 metrov dlhý a vyzeral ako gigantický Tic-tac. Z ničoho nič sa objavil vo výške zhruba 24 kilometrov, potom klesal smerom ku hladine oceána a pred zmiznutím z radara sa ešte chvíľu vznášal vo výške asi 6 km.

Pre to, čo títo dvaja piloti videli a nafilmovali, niet vysvetlenia. Cirkev však má k možnosti existencie života vo vesmíre veľa čo povedať. Páter Terry Ehrman, asistent riaditeľa Centra pre teológiu, vedu a prosperitu ľudstva na University of Notre Dame, uviedol: „K tejto problematike nejestvuje oficiálna náuka. V Cirkvi sa však o tom špekuluje už od stredoveku. V 15. storočí sa ľudia začali pýtať, či neexistuje pluralita svetov.“

Od roku 1582 funguje vo Vatikáne – viac-menej nepretržite – astronomické observatórium. V rokoch 2009, 2011 a 2014 sa konali konferencie na tému života mimozemšťanov. V máji 2014 povedal pápež František počas sv. omše: „Ak by dorazila expedícia Marťanov a niektorí z nich by prišli k nám a povedali ´Chcem sa dať pokrstiť!´, čo by sa dialo? Ak by aj tieto hypotetické bytosti boli zelení mužíci s dlhým nosom a veľkými ušami, ako ich kreslia deti, ... kto sme my, aby sme pred nimi zatvárali dvere?“

Na tému možného života mimo planéty Zem sa vynára množstvo teologických otázok: Ak na iných planétach existuje život, je to inteligentná forma? Ak boli muži a ženy stvorení na obraz a podobu Boha, aký je obraz Boha? V prípade existencie inteligentného života na inej planéte, bol by aj tento na Boží obraz?

„Skutočná otázka však súvisí s vykúpením: Ako je to s hriechom? Hrešili by aj mimozemšťania? Alebo by boli vždy dobrí? Nedá sa automaticky predpokladať, že keď my hrešíme, hreší aj všetok inteligentný život. Je hriešnosť vrodená inteligentnému životu? Dedičný hriech postihuje iba pozemšťanov alebo aj mimozemšťanov?“ pýta sa páter Ehrman.

Teológovia sú zvedaví, či Ježišovo vtelenie platilo iba pre ľudí, alebo aj pre život v celom vesmíre – vrátane mimozemšťanov. Mohlo by ísť o viacnásobné vtelenia? Ehrman ďalej poznamenáva: „Písmo je napísané tak, akoby sme boli jediným druhom. Toto sú otázky, na ktoré nemáme odpovede. Je však dobré zamýšľať sa nad otázkami: Aký je môj vzťah s Bohom? Čo má toto všetko spoločné so mnou?“

 

Vedecké fakty

Otázka existencie života na inej planéte vynáša na povrch niektoré strohé vedecké fakty: Šanca na existenciu života na inej planéte je mimoriadne vzdialená.
Podľa katolíckeho novinára, ktorý vyštudoval biologickú antropológiu, Angela Stagnara, je existencia života na inej planéte prakticky, aj fakticky nemožná:  „Neberte ma zle. Cirkev by zrejme bola rada, keby existoval mimozemský život. Božiu moc nemôžeme nikdy obmedziť. Ja by som bol prvý, čo by podporoval mimozemský život. Milujem Star Trek, ale keď si to všetko rozmeníte na drobné, je to nemožné.“  
Vedci si uvedomujú, že na objavenie sa života na Zemi by muselo byť splnených naraz a presne v určitom okamihu veľa podmienok. Ak by niektorý z potrebných faktorov chýbal, život by sa nebol objavil. 

„Aby mohol existovať život, planéta sa musí nachádzať v tzv. „goldilocks zone“ (zóna okolo planéty, v ktorej sa musí nachádzať voda v tekutom stave, ktorá je nevyhnutná pre život), vysvetľuje páter Robert Spitzer, jezuita, ktorý je prezidentom Gonzaga University a zakladateľom Magis Center. „Planéta nemôže byť príliš blízko pri Slnku, lebo by zhorela a nemôže byť ani príliš ďaleko od Slnka, lebo by zmrzla. Musí to byť kamenná planéta, nie plynná. Musí mať magnetické jadro, tak ako Zem, ktoré okolo seba vytvára magnetosféru, vďaka ktorej je planéta chránená pred UV slnečným žiarením.“

Stagnaro napísal tzv. „Shemovu rovnicu“ s ohľadom na 76 faktorov, ktoré sa musia vyskytovať na mieste, kde sa má objaviť život. Šanca, že sa to stane, je podľa Stagnara „absolútne nemožná a intelektuálne neudržateľná.“

Objavenie tisíciek exoplanét (obiehajú okolo inej hviezdy, nie okolo Slnka) za posledné roky opäť vzkriesilo otázku možnosti existencie života v okolitom vesmíre.
„Niektorí tvrdia, že existuje asi 1 trilión exoplanét. Ja sa prikláňam skôr k číslu 100 miliárd. Ani na jednej z nich však nežijú baktérie. Stále ešte nedokážeme vysvetliť ako sa zmení niečo čo je neživé na živý organizmus, a to na žiadnej planéte; nedokážeme vysvetliť, ako sa zmení aminokyselina na živú bunku“, konštatuje páter Spitzer.
Zem sa sformovala zhruba pred 4,5 miliardami rokov a baktérie sa na nej objavili pred asi 3,8 miliardami rokov. „Ako však život na Zemi ´odštartoval´, nevie nikto“, dodal Spitzer.

 

Mimozemšťania s dušou

Katolíckych teológov nezaujíma iba to, či sa na iných planétach existuje inteligentný život, ale aj to, či tieto bytosti majú dušu. Niektorí, ako páter Spitzer, tvrdia, že vyššia inteligencia je v skutočnosti znakom, že dotyčná bytosť má dušu.

„Pokiaľ vo vesmíre existuje aj iný inteligentný život, čo dokáže robiť veci ako my, musí mať transfyzickú dušu“, povedal Spitzer a dodal, že asi pred 70.000 rokmi urobili ľudia veľký civilizačný skok – začali pochovávať svojich mŕtvych, začali s matematikou a začali maľovať v jaskyniach. „Predtým, medzi rokmi 300.000 až 75.000 jedli naši predkovia najmä banány a lámali skaly. Potom sa odrazu scivilizovali. Podľa mňa dostali naši predkovia pred 70.000 rokmi dušu. Skutočnému Adamovi a Eve bola vtedy daná duša“.
Vysvetľuje, že renomovaní myslitelia, ako je držiteľ Nobelovej ceny, vedec, sir John Eccles , rhodský učenec a kognitívny vedec David Chalmers a logik Kurt Godel, sú presvedčení, že koncepčné idey o ľudských bytostiach sa nedajú vysvetliť iba fyzikálnymi procesmi a že vedomie človeka sa nedá zredukovať iba na činnosť mozgu.

Páter Spitzer ďalej hovorí: „Máme matematickú intuíciu bez algoritmov. Máme matematickú intuíciu, oslobodenú od pravidiel. Máme koncepčné idey, s ktorými okolitý svet nemá skúsenosti.“

Ak by mimozemšťania naozaj existovali a dokázali prísť až k nám, tak by, podľa pátra Spitzera, takýto druh vyššej inteligencie musel mať dušu: „Vedeli by o náboženstve. Mali by zmysel pre nekonečno. Museli by sme ich vyhľadať, katechizovať, povedať im o Ježišovi a pokrstiť ich.“

 

DISKUSIA k článku