jasle.jpg

Pedagóg: Dvojročné dieťa do škôlky nepatrí, potrebuje milujúcu matku a otca, ktorý určuje pravidlá

851
Kultúra života

Marek Herman pôsobí na Palackého univerzite v Olomouci a a celý život sa zaoberá výchovou detí. Spolu s kolegom Jiřím Haldom spísal petíciu „Dvojročné deti do škôlok nepatria“. Herman chce totiž presvedčiť politikov, aby zrušili nárok na miesto v škôlke pre deti od dvoch rokov, ktorý bol pretlačený do zákona. Podľa neho deti do troch rokov totiž potrebujú byť predovšetkým s milujúcou mamou a otcom.

 

V rozhovore pre český portál Aktuálně.cz Herman vysvetlil, že ak rodičia dajú dieťa do škôlky skôr, hrozí, že bude mať celoživotné následky. Podľa jeho slov rodičia nemajú informácie o tom, aké dôležité je pre dieťa obdobie do troch rokov, pretože práve v tomto veku sa na 90 percent rozhoduje o tom, aké dieťa bude.

V čom teda robia rodičia chybu? Herman tvrdí, že rodičia majú naivné predstavy. „Žijeme v dobe, keď sa všetko točí okolo dieťaťa a ono to nefunguje. Predtým sa rodičia báli, či budú deti počúvať, dnes sa boja, či ich budú mať rady,“ vysvetlil.

Rodičia sa zároveň snažia, aby sa dieťa malo dobre, aby malo blahobyt. Avšak dieťa potrebuje najmä disciplínu. „Vstávanie, zaspávanie, jedlo, to musí byť zautomatizované. Dnes je to cochcárna. Deti jedia v rôzny čas, niekedy pokope, inokedy samé. Výchova sa strašne uvoľňuje. S deťmi sa donekonečna diskutuje, mamičky im všetko vysvetľujú, a rovnako to nefunguje. Potom máte nahnevané agresívne decká, ktorá si líhajú na zem a kopú okolo seba. Takéto deti sú nešťastné a len volajú: prosím vás, zakážte mi už niečo a trvajte na tom. Ja sa upokojím. Dieťa potrebuje nežnú milujúcu mamu, dotyky, vôňu, nehu a pevného otca, ktorý dáva limity, poriadok,“ ozrejmil Herman.

Pedagóg je stúpencom konzervatívnych názorov a preto považuje otca na „materskej dovolenke“ za nezmysel. „Môže to fungovať u 0,1 percenta rodín, problém je, že si všetci povedia: Tak to sme my, to je v pohode. Ale dieťa sa rodí z tela mamy a potrebuje mamu. Výchovné štýly muža a ženy sú úplne odlišné. Dieťa do troch rokov potrebuje bezpodmienečné prijatie. Mama ho má rada, pretože je jej, a než zaspí, všetko mu odpustí. A zároveň potrebuje otca, ktorý povie: Tak to teda nie, najprv si to uprac a potom sa budeme baviť.“

Muži sú tiež nežní, ale mužská neha je iná ako ženská a zároveň „žena za deň povie sedem až desať tisíc slov a musí ich povedať. Muž ich povie tri až päť tisíc a nemusí ich povedať. A dieťa potrebuje podnety, všetko vníma.“

Herman pre český portál uviedol aj svoju skúsenosť s učiteľkou z materskej školy. „Riaditeľka jednej škôlky sa ma pýtala, či môžu mať deti ochabnuté mimické svaly v tvári. Že ich vychovávajú dvaja oteckovia gayovia a jej sa zdá, že deti nereagujú. A ja hovorím, je to možné, pretože chlapi sa prejavujú inak. Nerobil by som tretiu svetovú z toho, keď si mama s otcom vymenia role, ale držal by som sa vyskúšaných vzorcov.“

„Nevidím dôvod, prečo by žena nemala dostať za rovnakú prácu rovnako peňazí ako muž, prečo by nemohla vykonávať rovnaké profesie, ale na druhej strane vždy ženu pustím do dverí, a keď pôjdeme do reštaurácie, zaplatím za ňu. Verím na základné konzervatívne veci, pripúšťam nové, ale úplne by som to neotáčal. To môže byť strašne nebezpečné,“ vysvetlil.

Dvojročné deti do škôlok nepatria

Herman je iniciátorom petície „Dvojročné deti do škôlok nepatria,“ ktorú už podpísalo viac ako 11 000 ľudí. Upozorňuje, že dvojročné deti do škôlky nepatria, pretože dieťa do troch rokov vníma seba a mamu ako jednu bytosť.

„Dieťa si vytvára svoje ja cez mamu, keď odíde, dieťa si myslí, že je s ním niečo zle. Pochopí to len v prípade, keď to bude nevyhnutné. Ale nie ak to bude z rozmaru. Bavíme sa o priemernom dieťati. S niektorými deťmi to neurobí vôbec nič. Ale keď dáte dieťa do škôlky pred tretím rokom, máte veľkú pravdepodobnosť, že urobíte chybu. Hrozí, že bude mať celoživotnú ujmu. Čím neskôr ho dáte, tým menšia je pravdepodobnosť tej chyby,” zdôraznil český pedagóg Herman.

Mama je lepšia ako jasle

Podobnú petíciu má aj Slovensko. Mamičky ako aj 40 organizácií premiéra a vládu v júni žiadali, aby nediskriminovala mamy, ktoré sa osobne starajú o svoje deti a nedávajú ich do jaslí.

Dňa 1. júna 2017 mamičky odovzdali premiérovi Ficovi podpisy pod ich výzvu “Mama je lepšia ako jasle“. Túto výzvu zverejnili 2 dni pred Dňom matiek a do Dňa detí, teda za 20 dní, ju podpísalo viac ako 15 000 občanov SR (viac TU).

„Pre vývoj detí je dôležité, aby mohli v prvých rokoch života vyrastať pri mame. Je preto veľmi dobré, že sa v súčasnosti môžeme o deti starať tri roky počas rodičovskej „dovolenky“. Túto dobrú slovenskú prax nám závidia aj v zahraničí, máme byť na ňu hrdí a chrániť ju,“ povedala Annamária Cerovská z inicitívy mamičiek.

„Nesúhlasíme s diskriminačnou politikou vlády, keďže na jasľovú starostlivosť dáva príspevok až do výšky 280 eur, pričom matkám, ktoré sa osobne starajú o deti, necháva rodičovský príspevok len vo výške 213,20 eur. To si naozaj štát cení osobnú starostlivosť mamy na mínus 66,80 eur? My, matky, sme predsa lepšie ako jasle!” dodala Renáta Ocilková z občianskeho združenia Ženy ženám.

Deti sú naša budúcnosť. Preto slovenské matky žiadajú premiéra Roberta Fica ako aj vládu, aby podporovali ten najlepší štart do života pre deti – mamu na plný úväzok. Oplatí sa to nám všetkým a najmä budúcim generáciám.

DISKUSIA k článku