Pomaly sa odhaľujú tváre tých, ktorí sa vo Vatikáne infiltrovali do vysokých pozícií a škodia Cirkvi: Vatikánska polícia zasahovala v byte patriacom Kongregácii pre náuku viery

1,966
Kultúra smrti

Foto: Monsignor Luigi Capozzi (vľvo) je sekretár kardinála Francesca Cccopalmerioniho (v strede), ktorý je blízky spolupracovník pápeža Františka.

Vatikánska polícia vykonala pred niekoľkými dňami neďaleko Ríma raziu v byte patriacom vatikánskej Kongregácii pre náuku viery. V čase zásahu sa v byte práve konala gay párty spojená s užívaním drog. Ako prvý o tom informoval taliansky denník Il Fatto Quotidiano.

Polícia neuviedla, kto v byte býva, ale podľa talianskej tlače je jeho užívateľom tajomník kardinála Francesco Coccopalmerioni, ktorý je osobným poradcom pápeža Františka a predsedom Pápežskej rady pre legislatívne texty.

Kongregácia pre náuku viery sa okrem svojho základného poslania – dohľadu nad dodržiavaním katolíckej doktríny vo veciach viery a mravov – teraz sa zaoberá aj prípadmi kňazov, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania maloletých.

Ako informoval denník Il Fatto Quotidiano, polícia podnikla svoju raziu koncom júna – po tom, ako sa susedia sťažovali na neobvyklé správanie častých nočných návštevníkov inkriminovaného bytu. Polícia na mieste zadržala jedného kňaza, jeho meno však nezverejnila [je to monsignor Luigi Capozzi, sekretár pápežovho poradcu Francesca Coccopalmerioniho na fotke - editor]

Zadržaného následne hospitalizovali kvôli detoxikácii po požití drog. Podrobil sa aj výsluchu – zrejme v súvislosti s držaním drog, keďže homosexuálny styk je vo vatikánskom štáte legálny.

Muža poslali do jedného z kláštorov v Taliansku, aby “sa duchovne stíšil” [v tejto fáze sa informácie rozchádzajú. Podľa spoľahlivých zdrojov bol na v čase zásahu na intoxikovaný drogami tak, že musel byť prevezený do nemocnice. Vzhľadom na čerstvosť informácie je ťažko predstaviteľné, že bol z nemocnice poslaný do kláštora - editor]. Miestne médiá napísali, že nedávno sa zvažovalo jeho vymenovanie za biskupa. Jeho povýšenie v cirkvi je však teraz málo pravdepodobné – nielen v súvislosti so spomínaným incidentom, ale aj preto, že sa predtým údajne dvakrát predávkoval drogami.

Talianske médiá pripomenuli, že v krátkom čase ide o ďalší sexuálny škandál, ktorý otriasol Vatikánom. Nedávno bol totiž vo svojej vlasti zo sexuálneho zneužívania maloletých obvinený austrálsky kardinál a pokladník Vatikánu George Pell. Pápež o tomto prípade vie a poskytol Pellovi voľno, aby mohol vo svojej vlasti predstúpiť pred súd. Vatikán zdôraznil, že Pell nerezignoval na funkcie, ktoré vo Svätej stolici zastáva.

V prípade obviňovania Pella je však možné, že sa jedná o účelovú konšpiráciu, nakoľko sa ho liberáli už dlhšiu dobu snažili zbaviť. [Pell má napríklad triezvejší postoj k téme globálneho otepľovania ako Vatikánske vedenie, článok k téme vám prinesieme - editor]

DISKUSIA k článku