Transgender „ženská“ zápasníčka spôsobila protivníčke ťažké zranenia

1,895
Kultúra smrti

Fallon Fox, súťažiaca zmiešaných bojových umení (MMA), čelí novej kritike po tom, ako svojej poslednej súperke rozbila očnú jamku.

Fox v sobotu porazila Tamikku Brentsovú v prvom kole zápasu technickým knockoutom v pomere 2:17. Okrem poškodenia kosti očnej jamky, ktorá si vyžiadala sedem spojovacích spôn, Brentsová utrpela otras mozgu. V rozhovore po zápase pre televíziu Whoa povedala: „Nikdy v živote som sa necítila tak porazená.“

Bojovala som s mnohými ženami a ešte nikdy som necítila takú súperovu silu ako počas zápasu v tú noc. Keďže nie som lekárka, neviem povedať, či je to preto, že sa narodil ako muž alebo nie,“ uviedla. „Môžem len povedať, že ma doteraz v živote nikto tak nepremohola to mám ako žena mimoriadne silnú pravačku.“

Jej „zovretie bolo iné“, dodala. V zovretí ženy som sa obvykle mohla pohybovať..., ale vo Foxovej zovretí som sa nemohla hýbať vôbec.“

Polemika ohľadom Foxovej pohlavia nie je ničím novým. V marci 2013 po 39 sekundovom drvivom víťazstve sa zistilo, že neinformovala asociáciu MMA o svojej operácii na zmenu pohlavia, ktorú podstúpila v roku 2006. Toto bolo jej druhé víťazstvo ako profesionálnej zápasníčky.

Video zo súboja s Brentsovou nasnímal jeden z fanúšikov, ktorý stál blízko ringu. To ukazuje ako Foxová dala Brentsovej niekoľko silných úderov kolenom do tváre a trupu na začiatku zápasu, pokým sa Brentsová kryla. O chvíľu sa Brentsová otočila chrbtom, aby predišla zraneniu. Vtedy dostala asi 45 sekundovú spŕšku úderov lakťom a päsťou, pričom veľa z nich zblokovala rukou a ramenom. Potom rozhodca zápas prerušil.

Foxovej kritici sa množia - a to najmä vo svetle súboja s Brentsovou. Posledná ženská víťazka Ultimate Fighting Championship (UFC), Ronda Rousey pre TMZ povedala, že zatiaľ čo ona proti Foxovej bude bojovať, otázku bojujúcich transgender mužov treba hodnotiť prípadu od prípadu“.

Mám pocit, že ak niekto prežil pubertu ako muž, je v ňom niečo, čo naozaj nemôže vrátiť späť,“ povedala Rousey, ktorá sa vyjadrila, že by bolo dobré“, ak by chlapec podstúpil hormonálnu terapiu na to, aby sa stal ženou, ešte pred pubertou – v prípade, že chce bojovať ako žena.

Vzhľadom na to, že Foxová podstúpila operáciu na zmenu pohlavia vo svojom živote tak neskoro, Rousey tvrdí, že by nemala bojovať ako žena.

Podobne aj minulý rok reportér UFC, Joe Rogan, zaujal jednoznačné stanovisko, hovoriac vo svojej internetovej nahrávke, že transsexuálni muži predsa „majú celú štruktúru kostí charakteristickú pre svoje pôvodné pohlavie.“ „Majú väčšie ruky, väčšie ramenné kĺby.“

V rozhovore pre LifeSiteNews vojenský veterán Jeff Nader, ktorý bojoval za konkurenta UFC s názvom Bellator, povedal, že z toho, že bol po väčšinu svojho života mužom má Fallon Fox výhody. [Má] husté kostné tkanivo, svalovú hmotu a ďalšie fyzické výhody, ktoré má preto, že je mužom. Nemôžete mať toto a potom podstúpiť menšie úpravy - v podstate kozmetické úpravy - a zrazu tvrdiť, že ste žena.“

Nič to nezmení na fakte, že ste fyzicky mužom. Psychicky a emocionálne, kto vie. Ale fyzicky, je to muž.“

Tento rok pred istým časom Nader povedal, že na nevýhode žien oproti Foxovej „nezáleží“. Pre LifeSiteNews povedal: Ja mám práve teraz takmer 100 kg a sú niektoré ženy, ktoré by ma pri zápasení porazili, lebo majú lepšiu techniku​​. Ale to je pri zápasení, ktorého súčasťou nie sú údery. Moja žena pokorila niekoľko mužov pri bežnom zápasení, ale keď zapojíte údery, rovnica sa mení. Podiel telesnosti (vrátane hrubej sily) pri bojovom umení mení rovnicu.“

Bývalý amatérsky boxer a tiež aktívny čierny zápasník, Brian Ledoux, tiež kritizoval Foxovej rozhodnutie súťažiť a povedal: Nemyslím si, že muž so zmeneným pohlavím by mal bojovať v ženských športoch. Považujem sa za sociálne liberálneho vo väčšine vecí, ale nie, pokiaľ ide o toto.“

Podľa môjho názoru, keď ide o niečo také ako bojové športy, je jasné, že muž so zmeneným pohlavím by mohol mať voči bojujúcej žene výhodu. Vychádza to z môjho základného pochopenia fyziologického rozdielu medzi pohlaviami,“ povedal Ledoux. Takéto výhody vytvárajú nerovné podmienky v športe, ktorý sa už zaoberá aj vecami ako je PED zneužívanie, krvný doping, atď.“

Aj keď rešpektujem právo jednotlivca na to, aby si žil svoj život,“ povedal Ledoux pre LifeSiteNews, „myslím, že v prípade MMA a bojových športov je potrebné vypracovať jasnú hranicu.“

Bývalý profesionálny bojovník bojových umení Dennis „Old School“ Siggins pre LifeSiteNews povedal, že s Foxovej zápasením úplne nesúhlasí.“

Aj keď transgender muž stratí časť svojej fyzickej sily, bude mať obrovskú silovú výhodu voči... ženskému súperovi,“ povedal Siggins, ktorý okrem zápasenia kedysi aj prevádzkoval a robil reportáže pre najväčšie internetové stránky bojových umení v New England a New Yorku. Muž so zmeneným pohlavím je jednoducho väčší a silnejší ako ženy, a som presvedčený, že by im nemalo byť umožnené súťažiť v ženských bojových športoch.“

Z istých kruhov získala Foxová aj podporu - vrátane prvej otvorene homosexuálnej UFC zápasníčky Liz Carmouche. Po tom ako vyšla na verejnosť Foxovej operácia, Carmouche sa na stránke obhajujúcej homosexuálov GLAAD vyjadrila, že „komunita MMA - ľudia, ktorí pracujú v telocvičniach, tréneri, sparring partneri a fanúšikovia – tí všetci ma otvorene prijali ako športovkyňu a som hrdá na to, že to isté zažíva aj športovec so zmeneným pohlavím.“

Carmouche povedala: „Ak svetovo uznávaná organizácia akou je Nevadská atletická komisia jej dala licenciu v ženskej kategórii - s vyjadrením, že nemá žiadnu výkonnostnú výhodu - potom by to malo stačiť všetkým.“

Po tom, ako vyšla na povrch Foxovej minulosť, ženský turnaj Championship Fighting Alliance ju prestal podporovať. Foxová bola v tom čase pod veľkým tlakom, pretože falošne vyhlasovala, že Kalifornská boxerská komisia schválila jej bojovú licenciu. A fakt, že jej žiadosť prejednávali v Kalifornii, nazvala náhodným nedorozumením.

V rozhovore s Inside MMA Fallo povedal, že je „presvedčený o tom, že transgender bojovník nie je povinný zverejňovať svoju osobnú anamnézu iným ženským zápasníčkam predtým, než ide bojovať. A to jednoducho z toho dôvodu, že lekárska i vedecká komunita sa spoločne zhodla na tom, že u zápasníkov s operačne zmeneným pohlavím, ktorí podstúpili hormonálnu substitučnú terapiu a potlačenie testosterónu pri prechode z mužského pohlavia na ženské, neboli zistené nejaké fyziologické výhody oproti iným ženám.“

Foxová je toho názoru, že niektoré ženy, ktoré odmietli proti nej bojovať, sa tak mohli rozhodnúť, lebo sú „ľuďmi plnými nenávisti“, alebo preto, že „majú predsudky“. Povedala, že ona proti takým ľuďom bojovať nechce, pretože majú strach. A ona chce bojovať s niekým, kto bude bojovať „agresívne.“

Jedna zo zápasníčok, ktorá sa snažila byť agresívna, bola práve Brentsová. Jej záver je, že Foxová by nemala bojovať so ženami. Keby šlo o akékoľvek iné zamestnanie alebo kariéru, poviem jej: „Choď do toho!“. Ale keď ide o bojový šport, myslím, že to jednoducho nie je fér. Aspoň nie, kým nebudeme mať viac vedeckých dôkazov, či to fér naozaj je alebo nie. Pre istotu je potrebný ďalší výskum.“