Malta: Nelegalizovanie potratov verzus podpora LGBTI

1,772
Kultúra života

Marie Louise Coleiro Precaová, zvolená za prezidentku Malty v apríli tohto roka, povedala minulý týždeň delegácii pro-life advokátov, že jej vláda potrat nikdy nelegalizuje.

Počas „zdvorilostnej návštevy“ s hnutím Malta Unborn Child Movement, ktoré reprezentuje 45 miestnych organizácií, prezidentka podľa jeho slov povedala, že „osobne je dôrazne proti“ potratom a že ako prezidentka by takú legislatívu nikdy nepodpísala.

Po tom, ako bol v Írsku legalizovaný potrat „na predpis“, ostala Malta jedinou európskou krajinou a jednou z posledných krajín sveta, ktorá zakazuje akýkoľvek druh potratu. Drobná krajina Stredomoria bola cez desaťročia terčom neustáleho tlaku o legalizáciu potratov na medzinárodnej úrovni.

Člen skupiny a spoluzakladateľ Life Network, najnovšej pro-life organizácie krajiny, pre LifeSiteNews povedal, že prezidentka „si uvedomila, že nad celou problematikou potratov, aj keď sa Malta neteší zo všeobecného súhlasu, bolo nevyhnutnosťou spoločne pracovať na propagovaní ochrany nenarodených detí a anti-potratovosti.“

Dr. Miriam Sciberrasová povedala LifeSiteNews, že „prezidentka chce čo najväčšie krytie, aby bojovala s pro-potratovou kultúrou.“ Dodala, že prezidentkine slová boli „povzbudzujúcim pro-life štítom oproti hnutiu odmietajúcemu život, ktoré je silno propagované či už lokálne alebo zo zahraničia.“

„Je naozaj povzbudivé, že to povedala na verejnosti. Nemusela povedať nič, mohla mlčať a nepozvať nás do toho. Keby sme mali viac ľudí, ktorí sa nehanbia hovoriť o týchto veciach, som si istá, že situácia by bola oveľa lepšia.“

Prezidentkin sľub podporuje iný, z úst Lea Brincata, reprezentanta Robotníckej strany v Rade Európy, ktorý v roku 2008 povedal, že „medzi stranami nášho parlamentu je prítomný jeden zjednocujúci prvok, a to ten, že Malta vždy jednohlasne odporovala potratom.“

„Čo sa týka mojej strany...ohľadom tejto témy neexistujú žiadne „ak“ alebo „ale“. Robotnícka strana Malty stále bola, je a ostane proti potratom. Táto záležitosť sa v našej agende nenachádza.“

Potratová mentalita však v maltskej spoločnosti narastá, keďže populácia sa vzďaľuje od svojich historických katolíckych koreňov. Aj napriek oficiálnemu zastúpeniu katolíkov 98 percentami došlo v posledných desiatich rokoch k dramatickému poklesu účasti na svätej omši, pričom v rokoch 2002-2011 odišlo do Veľkej Británie podľa údajov Ministerstva zdravotnícka Spojeného kráľovstva 591 žien za účelom potratu, čo je v krajine s populáciou len čosi vyše 420 tisíc obyvateľov pomerne vysoké číslo. Nie sú žiadne údaje o tom, koľko žien za týmto účelom vycestovalo do neďalekého Talianska, hoci je všeobecne známe, že sa to tak robí.

Dr. Sciberrasová  povedala, že Life Network vznikla toto leto ako odpoveď na zvýšenie „mentality proti životu“, ktorá v sebe zahŕňa aj antikoncepčnú mentalitu a akceptovanie homosexuálnej „gender“ ideológie.

Umelé antikoncepcie sú takmer všade prijaté, vrátane hormonálnej antikoncepcie, hoci je dobre známa jej látka vyvolávajúca potrat. Aj napriek tomu, že krajina nepovoľuje liek RU-648 a tzv. antikoncepciu „po“, článok z roku 2012 v maltskom časopise Medical Journal ukazuje, že užívanie antikoncepcie, vrátane „bariérovej metódy, hormonálnej manipulácie a sterilizácie“, je bežné.

Dôsledky tejto novej kultúrnej paradigmy sa odrazili v klesajúcej pôrodnosti krajiny, kde na ženu pripadá 1.45 detí, čo je ďaleko od čísla 2.1, ktoré je potrebné na udržanie stabilného čísla populácie.

Dr. Sciberrasová povedala: „Sme svedkami vzrastu mentality odmietajúcej život, ktorá sa stále rozširuje. Je už všade. Stojíme tvárou v tvár zmeny životného štýlu, ktorý propaguje kultúru smrti namiesto kultúry života.“

„Našou prioritou je vzdelávanie - ukázať ľuďom, čo to znamená byť pro-life; že to nie je len nejaké tvrdenie, ale spôsob života,“ dodala.

Prvou vzdelávacou kampaňou v tejto oblasti je informovať ľudí na školách a vo farnostiach. Za týmto účelom bola určená skupina študentov na Maltskej univerzite, aby tam spustila projekt. Na pôde univerzity už existujú organizácie, ktoré tvoria plagáty a pamflety zasahujúce aj študentov, ktorí propagujú homosexuálnu a feministickú ideológiu.

Dr. Sciberrasová tiež povedala, že jej skupina sa chce zaoberať ochranou života vo všetkých formách, vo všetkých jeho stupňoch a podmienkach, „či už ide o telesne znevýhodnených, ľudí s demenciou...uchopiac tak celé spektrum života.“

Life Network sa neobmedzuje len na záležitosti týkajúce sa potratov a eutanázie, ale podľa slov doktorky ich nadšenie pre „celé spektrum života“ zahŕňa etickú obranu prirodzenej rodiny, ktorá sa zakladá na manželskom zväzku jednej ženy a jedného muža. Priznáva tiež, že vláda sa so svojím pro-life postojom dostala do rozporu, keď vyjadrila nadšenie pre krok homosexuálnej agendy za „manželstvá gayov.“

„,Problematika životaʼ má svoje miesto v kontexte rodiny,“ povedala. „Nemôžete ochraňovať dieťa bez toho, aby ste ochraňovali aj jeho rodinu. Dieťa má svoj pôvod vo zväzku otca a matky.“

„Každé dieťa má právo na otca a matku. Je to základný princíp.“ Doktorka hovorí o rastúcom prvku v maltskej spoločnosti, ktorý tieto princípy odstraňuje. Varovala pred konfliktmi, ktoré z toho môžu vzísť. „Keď začnete robiť kompromisy, vždy to vedie k problémom. Idete proti prirodzenému zákonu,“ dodala.

Reagujúc na nedávne prijatie legislatívy o zväzkoch osôb rovnakého pohlavia, a to vládou prezidentky Precaovej, doktorka povedala: „Viem, že bolo prijatých viacero vecí bez toho, aby to schválili všetci ľudia. To, že vláda vydá nejaký zákon neznamená, že to podporuje celá krajina.“

Po prekvapujúcej legalizácii rozvodov počas referenda v roku 2011 sa maltské zákony o prirodzenosti rodiny až rapídne zmenili. Tento rok bol prijatý zákon o civilnom zväzku a boli registrované prvé zväzky osôb rovnakého pohlavia. Minulý rok Helena Dalliová, ministerka pre sociálny dialóg, viedla maltskú delegáciu na stretnutí OSN, kde uistila delegátov, že „nová maltská vláda je pripravená obhajovať práva LGBTI osôb.“

Tento mesiac bol prijatý zákon o „nediskriminácii transgender ľudí“, čo Dalliová prisľúbila v máji tohto roka na „transgender“ kongrese v Maďarsku. Dalliová na stretnutí povedala, že kým sa jej vláda doposiaľ sústredila najmä na homosexuálov, čo najskôr sa chcú zamerať aj na „trans“ ľudí. Vychvaľovala sa, že jej vláda „upravila Konštitúciu spôsobom, ktorý poskytuje ochranu na základe sexuálnej orientácie a gender identity. Vraj sme prvou európskou krajinou, ktorá tak rýchlo zahrnula do Konštitúcie referenciu na gender identitu.“

Táto rapídna sekvencia zmien sa odrazila na tom, že vedúca európska organizácia homosexuálov, ILGA Europe, označila Maltu za jednu z najrýchlejších predákov krajín Európy, ktoré hľadia na ciele organizácie.

Paulo Côrte-Real, spolupredsedajúci výboru ILGA Europe, vo vyhlásení pripojenom k Ročnému prehľadu organizácie povedal, že „je veľmi povzbudivé vidieť, že krajiny ako Malta a Čierna Hora robia počas jedného roka obrovský pokrok. Ukazuje to, že je možné urobiť veľmi veľa, keď je lídrom politika, a najmä keď je spojená so zainteresovanosťou občianskej spoločnosti.“