Belousovová otvorene a tvrdo: Čo je na dnešnej SNS národné? Nič!

776
Neutral

Anna Belousovová, predsedníčka strany Národ a spravodlivosť, sa pre Hlavné správy vyjadrila k vydaniu pokynu, aby Železnice Slovenskej republiky osadili dvojjazyčné názvy na 55 vlakových staniciach. Vysvetlila tiež, či Slovenskú národnú stranu považuje ešte stále za národnú, ako i to, ako nazerá na kritiku predsedu Asociácie slovenských vojakov Jozefa Žarnovičana, ktorú adresuje ministerstvu obrany a jeho ministrovi Petrovi Gajdošovi, ktorý je nominantom SNS.

Prečo podľa vás SNS po vstupe do koalície so stranami Smer-SD a Most-Híd zmenila názor a umožnila ministerstvu dopravy vedenému nominantom Mostu-Híd Árpádom Érsekom vydanie pokynu, aby Železnice Slovenskej republiky pripravili osadenie dvojjazyčných názvov na 55 vlakových staniciach?

SNS nezmenila len názor, SNS ešte pred voľbami zmenila svoju podstatu, svoju DNA, čo sa po vstupe do vládnej koalície po marcových voľbách 2016 so stranou Híd len potvrdilo.

Napríklad už v júni 2016 vo Vatikáne v prítomnosti Bugára poprosil Danko pápeža o požehnanie pre spolužitie Slovákov, Maďarov a všetkých menšín, ktoré sú na Slovensku. Predseda NR SR za SNS postavil maďarskú národnostnú menšinu na úroveň štátotvorného národa! Toto sa ešte nestalo! Keď už, tak správne mal predseda NR SR prosiť pápeža o požehnanie pre spolužitie Slovákov, národnostných menšín a etnických skupín. To nie je malichernosť alebo omyl. Ja v tom vidím úmysel. Na druhej strane, netreba sa tomu ani tak diviť. Danko je po matke Maďar, a ako sa hovorí, krv nie je voda.

Stále častejšie sa potvrdzuje, že SNS nie je už národná strana. Jednoducho táto strana konkrétnymi krokmi v koalícii popiera základné programové piliere, na ktorých bola roky postavená – národný, kresťanský a sociálny princíp.

To, čo bolo v predvolebnej kampani podávané voličom ako obroda SNS, bola v skutočnosti transformácia strany na univerzálneho koaličného partnera, na použiteľný doplnok každej vlády podľa želania tých, čo politiku z pozadia riadia.

Myslíte si, že po dvojjazyčných názvoch železničných staníc môžeme zo strany Most-Híd očakávať ďalšie požiadavky týkajúce sa dvojjazyčnosti na juhu Slovenska?

Samozrejme, že áno. Híd aj keď sa tvári inak, je totiž stranou maďarskou presadzujúcou práva maďarskej národnostnej menšiny, stranou, ktorá usiluje o územnú autonómiu, hoci v programe to otvorene takto nepomenúva. Hovoria o kultúrnej, školskej autonómii… Keď si to však poskladáte, vyjde vám z toho reálna územná autonómia. Jednoducho idú k svojmu cieľu metódou per partes – po častiach.

Od vzniku súčasnej vládnej koalície sú aktivity maďarskej národnostnej menšiny v tomto duchu evidentné. SMK žiada, aby sa aktuálne právne predpisy a právne predpisy v budúcnosti zverejňovali aj v jazykoch národnostných menšín. Poslanci strany Híd – vládnej strany a koaličného partnera SNS, navrhujú, aby preklady podaní a dôkazov v správnom súdnom konaní a civilnom súdnom konaní zabezpečoval súd a hradil ich štát. Je to nielen pokračovanie politiky ignorancie štátneho jazyka, ale je to aj pokračovanie snáh dostať maďarčinu na úroveň štátneho jazyka! SMK otvorene hovorí, že nechce byť len etnickou stranou, ale stranou zastupujúcou južné Slovensko.

Vládna strana Híd nechce prísť o voličov maďarskej národnosti a o ich priazeň bude bojovať. Má na to vynikajúcu pozíciu. Zatiaľ sa jej v koalícii s vraj národnou SNS veľmi darí. Bugár doteraz hádam nemal tak výhodnú pozíciu ani v dvoch vládach Dzurindu.

Aký je váš názor na tvrdenie Kongresu slovenskej inteligencie, že maďarskí politici dnes majú v rukách miestnu samosprávu, kultúru i školstvo v južných oblastiach a svoj „vykolíkovaný“ priestor pomaly ale isto zo zvrchovanosti SR vyčleňujú?

Vyhlásenie a výzva Kongresu slovenskej inteligencie k zavedeniu dvojjazyčných tabúľ na železniciach je prirodzená a v tejto situácii aj veľmi potrebná národoobranná reakcia na činnosť súčasnej vládnej koalície.

Keby mi niekto v nedávnej minulosti povedal, že sa budú v roku 2017 na Slovensku za účasti SNS vo vláde osadzovať na železničných staniciach aj maďarské názvy, tak by som pochybovala o jeho duševnom zdraví. Dnes, je to žiaľ realita….

Čo ma v tejto súvislosti však veľmi mrzí je fakt, že vyhlásenie a výzva KSI ostalo osirelé, že mlčia parlamentné strany, že mlčia až na výnimky slovenské osobnosti.

Je zarážajúce, že v tejto konkrétnej veci som doposiaľ neregistrovala vyhlásenie resp. reakciu Matice slovenskej! Tá by sa mala ozvať už aj preto, lebo to má “v popise práce”, vyplýva jej to z podstaty jej existencie a činnosti. Alebo ich lojalita s vládnou koalíciu vyplýva zo strachu, že prídu o financovanie?! Čo už všetko je tu kúpiteľné za peniaze?! S ochranou národnoštátnych záujmov sa predsa kšeftovať nedá. To sa nám vypomstí.

Myslíte si, že súčasná Slovenská národná strana je ešte národne orientovaná, ako to deklaruje vo svojom názve?

Podľa mňa dnešná SNS stratila právo nazývať sa slovenská a národná, pretože sa spreneveruje svojím základným programovým princípom.

Hodnotové programy a orientácie politických strán musia byť hlbšie a stabilnejšie ako účelové postoje a túžba po moci. SNS nadradila túžbu po moci nad hodnotové princípy, na ktorých bola založená. Na Slovensku sa v politike stalo módou byť univerzálnym koaličným partnerom, čo zvyšuje šance pre vstup do vládnej koalície. Univerzálnym koaličným partnerom sa stala SNS. Z minulosti sa večne žiť nedá a z politickej značky už vôbec. SNS sa stala pseudonárodnou stranou, ktorá neváha kolaborovať so stranou Híd, stala sa stranou, ktorá popiera to, čo ešte pred voľbami sama hlásala a sľubovala voličom.

Napríklad ministerka pôdohospodárstva za SNS sa “zaslúžila” o prijatie zákona, ktorým sa umožňuje predaj slovenskej pôdy cudzincom, minister obrany za SNS sa “zaslúžil” o vybudovanie de facto vojenskej základne NATO vo Vajnoroch, je partnerom podujatia, na ktorom oceňujú Madeleine Albrightovú a vysiela našich, slovenských vojakov ku hraniciam Ruska, čo nie je nič iné ako hlúpa provokácia…

Sám predseda SNS, ktorý pre voľbami kritizoval vládu SR za servilnosť voči NATO a EÚ tieto kroky svojich nominantov odobruje ako oficiálny postoj SNS. Čo je na dnešnej SNS národné?! Nič!

Stotožňuje sa s názorom , že s dvojjazyčným názvom železničných staníc budú klesať preferencie slovenských strán?

Osadzovanie dvojjazyčných názvov na železničných staniciach je nesporne dielom súčasnej vládnej koalície. Je to jej zodpovednosť a “oceniť” ju môžu len voliči vo voľbách. Verím, že politická gramotnosť voličov sa bude zvyšovať aj na Slovensku. Ľudia nebudú až v takej miere prihliadať na honorované produkty prieskumných agentúr.

Poďme na inú tému. Aký je váš postoj k otvoreniu regionálneho veliteľstva NATO vo Vajnoroch? Čo hovorí na to, že sa to uskutočnilo bez prítomnosti médií?

V rámci amerického projektu posilnenia východného krídla NATO sa začiatkom roka 2015 rozhodlo, že vzniknú regionálne veliteľstvá NATO v Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku. Na rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli sa 8. októbra 2015 taktiež rozhodlo, že regionálne veliteľstvá NATO vzniknú aj v Maďarsku a Slovenskej republike. Nové veliteľstvá majú slúžiť aj ako centrá plánovania a koordinácie výcviku novej jednotky rýchleho nasadenia (VJTF). Mám za to, že to nie v záujme bezpečnosti a stability v Európe, ale že je to príprava na vojnu s Ruskom.

Náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim sa pred niekoľkými dňami otvorene vyjadril, že nepriateľom slovenskej armády je Rusko! Toto tvrdenie je o to nebezpečnejšie, že prichádza v čase, keď je Európa masovo zaplavovaná migrantmi a nebezpečenstvo šírenia terorizmu do obludných rozmerov je viac ako reálne.

Namiesto ochrany bezpečnosti občanov však naše politické vedenie vidí nepriateľa podľa inštrukcií z centrál NATO v Rusku. Bohužiaľ sme sa aj my ocitli vo fáze, že nepriateľa hľadať nemusíme, lebo nám ho už našli. Som presvedčená, že drvivá väčšina našich občanov v Rusku nepriateľa nevidí, práve naopak má k Rusku pozitívny vzťah. S Rusmi a s Ruskom nás mnohé spája a nemali by sme sa dať opäť manipulovať politikmi. Mali by sme sa poučiť z histórie. Už raz našich, slovenských vojakov nahnali na východný front po boku fašistov proti Rusom. Chceme to znovu?! Chcem sa my Slovania znovu vraždiť medzi sebou kvôli záujmom tých, čo nám nikdy dobre nechceli, aj keď sa teraz tvária ako priatelia? Rusko nie je a nikdy nebolo náš nepriateľ. Rusko by malo byť naším spojencom v boji proti skutočným nepriateľom a hrozbám tohto sveta.

Možno je na čase otvoriť diskusiu o neutralite Slovenska.V Európe sú neutrálnymi štátmi Rakúsko, Švédsko, Fínsko, Írsko a Švajčiarsko. Prečo by sa k nim nemohla zaradiť aj Slovenská republika? Veď si len spomeňme, za akých okolností sa v politických kruhoch rozhodlo, že vstúpime do NATO?

Pri vstupe do NATO sa nás predsa nikto na náš názor nepýtal! Občania nášho štátu predsa nestratili pamäť. Referendum o vstupe Slovenskej republiky do NATO, ktoré sa malo konať 23.-24. mája 1997 bolo politikmi zmarené, čím boli v zmysle verdiktu ústavného súdu zo 6. februára 1998 porušené ústavné a základné práva občanov SR. Napriek tomu premiér Dzurinda vyhlásil 10. apríla 2003, že referendum o vstupe SR do NATO nie je potrebné.

Aký je váš názor na kritiku predsedu Asociácie slovenských vojakov Jozefa Žarnovičana, ktorú adresuje najmä ministerstvu obrany? Ako nazeráte na vyhrážky fyzickej a ekonomickej ujmy, ktoré mu boli adresované?

Kritiku predsedu Asociácie slovenských vojakov pána Žarnovičana, ktorú adresuje ministerstvu obrany, vnímam ako opodstatnenú. Existujú signály, že činnosť asociácie pozitívne hodnotia nielen bývalí vojaci, ale aj vojaci v činnej službe a narastá aj podpora pre asociáciu vo verejnosti. Vyhrážky, ktoré boli pánovi Žarnovičanovi adresované by mali byť nielen predmetom konania orgánov činných v trestnom konaní, ale aj záujmu vojenskej spravodajskej služby.

 

Pán Žarnovičan sa nesmie nechať zastrašiť resp. znechutiť, lebo aj prezentovaním svojich názorov preukazuje službu Slovensku a správa sa ako skutočný vojak. Prvoradá úloha každého vojaka je obrana vlasti a je jedno, či zbraňou, či otvoreným slovom.