Aliancia za rodinu: Smer-SD by mal upustiť od ambície zaviesť registrované partnerstvá

1,232
Kultúra života

Aliancia za rodinu vyzýva Smer-SD, aby od krokov upustil

Občianska iniciatíva Aliancia za rodinu (AZR) je znepokojená postupnými krokmi vládnej strany Smer-SD smerujúcimi k zavedeniu registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, ktoré idú ruka v ruke s adopciami detí týmito pármi. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla podpredsedníčka AZR Anna Verešová s odvolaním sa na Akčný plán pre LGBTI ľudí na roky 2016 až 2019, ktorý je aktuálne v pripomienkovom konaní. AZR preto vyzýva Smer-SD, aby od týchto krokov upustil. Spomínaný vládny dokument by mal priniesť Slovensku ucelenú verejnú politiku pre lesby, gejov, bisexuálnych, transrodových a itersexuálnych ľudí.

“Nie sme proti ochrane a podpore ľudských práv, vieme však, že nátlak lobistov sa nikdy nezastavuje pri registrovanom partnerstve, ale vždy pokračuje cez manželstvá a adopcie detí homosexuálmi až po tresty za vyslovenie vlastného názoru,” zdôraznila Verešová s apelom, aby sa nerobili experimenty na deťoch.

Podpredsedníčka AZR tvrdí, že celý proces vypracovania akčného plánu neprebiehal otvoreným spôsobom. “Prezentácia názorov síce bola umožnená nám všetkým, ale v duchu hesla – vypočuli sme si vás a urobíme si po svojom. V marci 2014 poslali platformy Fórum života a Fórum kresťanských inštitúcií premiérovi list s obavami, že takto pretláčaný dokument neprinesie viac pokoja a porozumenia, ale, naopak, spoločnosť hlboko rozdelí. Napriek tomu vláda 18. februára 2015 schválila návrh Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR,” povedala Verešová.

Predseda AZR Anton Chromík podľa svojich slov neočakával, že Smer-SD túto tému otvorí pred voľbami. “Po slovách premiéra Roberta Fica, že registrované partnerstvá nie sú na programe, to považujeme za prekvapujúce. Existuje jasné spojenie registrovaných partnerstiev s adopciami detí. Vďaka judikatúre európskych súdov sa už nemôžeme tváriť, že priznaním rodinno-právneho inštitútu nezasiahneme deti,” uviedol s tým, že deti si zaslúžia otca aj mamu a nemali by byť klamané, že majú dve mamy alebo dvoch otcov.

Chromík je presvedčený, že predloženie LGBTI plánu, ktorý priamo hovorí o vykonaní ekonomických odhadov, koľko by stálo na sociálnych dávkach uznanie párov rovnakého pohlavia, je nesmierne prekvapivé. “Vynakladanie štátnych peňazí na finančné analýzy je pre nás jasný signál. Každý zákon, aj zákon o registrovaných partnerstvách, potrebuje vyčíslenie finančných vplyvov. Ak niekto zisťuje, koľko stojí sedačka, asi má v pláne si ju kúpiť,” konštatoval.

Nepozdáva sa mu ani rozširovanie trestnosti ústnych prejavov za homofóbne a transfóbne prejavy. “Kto bude rozhodovať o tom, ktorý ústny prejav je trestný a ktorý nie?” pýta sa Chromík. Podľa AZR je lepšou cestou napríklad zamyslenie sa nad zjednodušením pravidiel pri zisťovaní zdravotného stavu partnera z jednej domácnosti. “Tieto úpravy by pomohli aj osobám s iným ako heterosexuálnym cítením,” dodal.

Akčný plán pre LGBTI ľudí na roky 2016 až 2019 má riešiť široké spektrum problémov, s ktorými sa stretávajú v praxi LGBTI ľudia a zo strany štátnych orgánov nie sú v súčasnosti riešené. „Gejovia a lesby, ako aj bisexuálni a transrodoví ľudia, po stáročia boli a naďalej sú vystavení a vystavené homofóbii, transfóbii a iným formám neznášanlivosti a diskriminácie, nezriedka aj vo vlastnej rodine, a to vrátane kriminalizácie, marginalizácie, sociálneho vylúčenia a násilia na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity, a teda sú potrebné určité opatrenia na zabezpečenie plnohodnotného užívania ľudských práv týmito osobami,” konštatuje sa v materiáli.

Cituje pritom prieskum Agentúry pre základné práva, podľa ktorého viac ako polovica (52 percent) respondentov na Slovensku uviedla, že osobne zažila diskrimináciu alebo obťažovanie na základe sexuálnej orientácie v roku prechádzajúcom prieskumu. Slovensko je tak nad priemerom EÚ (47 percent).

Základným cieľom akčného plánu je preto zlepšenie pokroku v oblasti podpory a ochrany práv LGBTI, znižovanie predsudkov, homofóbie a transfóbie vo vzťahu k nim, ako aj vytvorenie podmienok pre zlepšenie kvality ich života a zamedzenie ich diskriminácie. Snaží sa tiež o odstraňovanie administratívnych a legislatívnych nedostatkov a medzier, ktorým čelia najmä transrodoví ľudia.

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že akčný plán neobsahuje návrh na zavedenie registrovaných partnerstiev

Akčný plán pre LGBTI ľudí na roky 2016 až 2019 má identifikovať problémy, s ktorými sa stretávajú LGBTI osoby a otvoriť konštruktívnu diskusiu. Neobsahuje však návrh na zavedenie inštitútu registrovaných partnerstiev ani na žiadnu zmenu právnej úpravy osvojenia detí. Upozornilo na to dnes ministerstvo spravodlivosti.

“Výlučne za účelom vedenia ďalšej možnej diskusie sa navrhuje vypracovať odhad možného finančného dosahu sociálnych dávok na štátny rozpočet v prípade právneho uznania párov rovnakého pohlavia. Absencia návrhu na zavedenie registrovaných partnerstiev pritom neznamená, že nemožno hľadať rozumné riešenia, ako v jednotlivých oblastiach zjednodušiť život ľuďom, ktorí spolu žijú aj v inom ako manželskom zväzku – či už nezosobášeným párom, alebo aj párom rovnakého pohlavia,” odkázala hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová.

Rezort zároveň pripomína, že v súčasnosti ide iba o návrh, ku ktorému je možné do 19. októbra 2015 posielať pripomienky. “Následne ministerstvo pristúpi k vyhodnoteniu týchto pripomienok a rozhodne o ďalšom postupe a podobe materiálu,” dodala Donevová.