George-Soros-vyzýva-Európsku-úniu-BM-svet-obr.-1024x575.jpg

George Soros vyzýva Európsku úniu, aby sa nepoddávala Poľsku a Maďarsku

182
Kultúra smrti

Finančník a miliardár George Soros uviedol, že EÚ sa musí postaviť proti Maďarsku a Poľsku, ktoré zablokovali prijatie nového rozpočtu EÚ. Podľa Sorosa nesmie EÚ pripustiť kompromis ohľadom finančných prostriedkov.

V pondelok oznámili Maďarsko a Poľsko, že zablokujú prijatie rozpočtu a fondu na obnovu, pokiaľ bude rozpočtový zákon obsahovať navrhovanú klauzulu, podľa ktorej je prístup k peniazom viazaný na „dodržiavanie zásad právneho štátu.“ Tento vágny pojem sa totiž ľahko môže stať obuškom, ktorým by liberálna EÚ trestala tzv. „neposlušné“ krajiny, v súčasnosti sú to najmä Poľsko a Maďarsko, ktoré by sa nechceli riadiť jej liberálnou a neomarxistickou kultúrnou agendou.

Filantrop okamžite zareagoval a v článku Project Syndicate uviedol, že maďarské a poľské veto nad rozpočtom EÚ je možné obísť:

Ak sa nedosiahne dohoda o novom rozpočte EÚ, mohol by sa starý rozpočet každý rok predlžovať. V takom prípade by Poľsku a Maďarsku hrozilo, že za nových podmienok právneho štátu nedostane platby. EÚ si nemôže dovoliť kompromisy v oblasti právnych noriem.“

G. Soros ďalej obviňuje premiérov Maďarska a Poľska, že im ide len o politickú a individuálnu korupciu: „Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a – v menšej miere – aj Jaroslawovi Kaczyńskému, ktorý de facto vládne Poľsku, nejde ani tak o to postaviť sa proti abstraktnému konceptu samotného právneho štátu. Právny štát pre nich znamená obmedzenie politickej a individuálnej korupcie. Ich veto je zúfalou hrou ľudí, ktorí opakovane porušili zákon.“

Pokiaľ hovorí o porušovaní zákona človek, ktorý bol vyšetrovaný britskými, talianskymi a fínskymi súdmi, v súvislosti s jeho pochybnými finančnými machináciami, a pokiaľ hovorí o korupcii človek, ktorého peniaze získané týmito finančnými machináciami korumpujú cez mimovládne organizácie politikov na celom svete, tak môžeme považovať jeho prejav za určitú formu excentrického humoru, ktorým sa vyznačujú ľudia pokročilého veku a so slabnúcou pamäťou.

DISKUSIA k článku