CNA_562901b1e70c9_76750_1.jpg

USA a Kanada sa zasväcuje "Márii, Matke Cirkvi"

132
Zuzana Smatanová
Kultúra života

Arcibiskup Jose Gomez, predseda Konferencie biskupov USA, vyzýva všetkých US biskupov, aby sa s ním zjedotili v máji na zasvätení USA Preblahoslavenej Panne Márii, aby ich ochránila pred pandémiou. Toto opätovné zasvätenie sa koná v časovom súlade so zasvätením Kanady Márii, ktoré vykonávajú kanadskí biskupi. 

Abp. Gomez, ktorý je aj arcibiskupom Los Angeles, vo svojom liste ostatným biskupom napísal, že svoj národ budú zasväcovať "Márii, Matke Cirkvi", a to 1. mája napoludnie: "V mesiaci máji prejavuje Cirkev mimoriadnu úctu Panne Márii a prosí ju o príhovor. Tento rok sa k Nej chceme obrátiť s ešte zvláštnejšou prosbou o ochranu pred súčasnou pandémiou." Kanadskí biskupi zasväcujú svoju krajinu simultánne s USA.

Gomez uviedol, že liturgické usmernenie a logistiku zasvätenia majú na starosti zodpovední funkcionári biskupskej konferencie - sekretariát pre Boží kult a komunikačný úrad. Aj talianski biskupi uviedli, že po tom, čo dostali viac ako 300 žiadostí o zasvätenie krajiny Márii, tak urobili 20. apríla. Titul "Márie, Matky Cirkvi", dal Božej Matke pápež sv. Pavol VI na Druhom Vatikánskom koncile a ako pripomienku tohto titulu ho v roku 2018 zaradili aj do liturgického kalendára Cirkvi. Pápež František vyhlásil pondelok po nedeli Zoslania Ducha Svätého za sviatok "Márie, Matky Cirkvi". Kardinál Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí povedal, že tento sviatok významne povzbudí veriacich v ich "pravej mariánskej úcte a zbožnosti"

V roku 2018 na tento sviatok abp. Gomez povedal, že "keď Ježiš vstal z mŕtvych a vystúpil do neba, stalo sa Máriino srdce aj materinským srdcom Cirkvi". Pri opätovnom zasvätení Márii, Matke Cirkvi v tejto dobe chcú zvlášť prosiť o príhovor Panny Márie počas pandémie. Podľa výskumného centra Univerzity Johnsa Hopkinsa je vo svete potvrdených 2,6 milióna nakazených koronavírusom a 185,000 ľudí naň už zomrelo.  

"Cirkev má preto skvelú príležitosť modliť sa k Panne Márii a prosiť ju o trvalú ochranu bezbranných a zraniteľných, o uzdravenie chorých a o múdrosť pre všetkých, ktorí sa usilujú túto chorobu liečiť. V tomto Veľkonočnom období pokračujeme v putovaní s naším Zmŕtvychvstalým Pánom, ktorého prosíme o milosť uzdravenia a posily najmä pre tých, ktorí znášajú ťažké bremeno následkov pandémie, zapríčinenej vírusom Covid-19."

 

 

DISKUSIA k článku