Ziolkovský ku kolaborácii KDH s PS/Spolu

321
Kultúra života

Hovorca arcibiskupského úradu v Trnave Anton Ziolkovský, ktorý bol donedávna výkonným sekretárom Konferencie biskupov Slovenska, sa vyjadril k snahám mimoparlamentného KDH byť súčasťou budúcej vlády za každú cenu, aj v prípade, že koaliční partneri požadujú zavedenie registrovaných partnerstiev pre homosexuálov, čo patrí dlhodobo k neprijateľným agendám kresťanskej demokracie.

Ziolkovský reagoval na snahu šéfa KDH Alojza Hlinu, ktorý liberálom odkazuje, že ak chcú zaviesť registrované partnerstvá, tak až v roku 2022 po regionálnych voľbách a kresťanskí demokrati si zoberú 30 dní
na rozmyslenie.

“Je ťažké sa ubrániť dojmu, že KDH vlastne oznámilo progresívcom, že nech si len návrh zákona o registrovaných (či životných) partnerstvách spokojne pripravia a hľadajú preň politickú podporu. KDH nehovorí o tom, že v takom prípade vystúpi z vládnej koalície, iba že si vezme čas na rozmyslenie. Seriálový stály tajomník z ministerstva zahraničných vecí z „Yes, sir prime minister“ by to ohodnotil, že strana síce bude ostro protestovať, ale v realite nič nepodnikne.”

Podľa Ziolkovského KDH nám vlastne nateraz nepriamo odkazuje, že sa síce k liberálom pri registrovaných partnerstvách v hlasovaní nepridá, ale brániť im rozhodne nebude.

“A nie je isté, či vôbec vyvodí nejaké dôsledky. Neviem, či si to členovia predsedníctva a rady uvedomujú, ale toto je radikálna zmena prístupu ku elementárnym hodnotovým otázkam, ktorá tam doteraz nebola. Bolo by veľkou iróniou, ak by registrované partnerstvá boli schválené počas volebného obdobia, kde by vo vláde po celý čas KDH zostalo.”

“Pritom je zrejmé, že takáto téma je v priamom rozpore s agendou rodiny, ku ktorej sa tak hrdo hlásia. Som presvedčený, že praktizujúci kresťania nevolia kresťanských demokratov preto, aby umožnili liberálom presadzovať ich agendu v etických otázkach. A ak sa o to čo i len pokúsia (a kresťanskí demokrati budú s nimi v koalícii), hoci aj formou poslaneckého návrhu, musí im byť jasné, že v tom momente koalícia končí.”

Dodal, že možno nevie čítať alebo počúvať s porozumením, ale takýto postoj zatiaľ od vedenia KDH nepostrehol.

“Stále mám nádej, že sa k nemu verejne prihlásia,” dúfa Anton Ziolkovský z arcibiskupského úradu v Trnave.

DISKUSIA k článku