teplomer

 

Mentalita “zo všetkého musím pre seba vytrieskať”

218
Kultúra smrti

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) a volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban pred voľbami požičal vlastnej strane takmer milión eur.

Michal Truban koncom júla požičal svojej strane Progresívne Slovensko 900 000 eur. Podmienil to päťpercentným úrokom, čo znamená, že do 60 dní od konania volieb mu PS vráti nielen požičaných 900 000 eur, ale nadôvažok k tomu aj 45 000 eur.

Progresívci túto pôžičku zverejnili na svojich oficiálnych stránkach v Osobitnej evidencii pôžičiek na základe ustanovenia § 22 ods. 7 zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách. V tejto evidencii sú okrem Trubanovej uvedené aj dve pôžičky bývalého lídra Ivana Štefunka v hodnote viac ako 350 000 eur s trojpercentným úrokom.

Ľavicový publicista a aktivista Artur Bekmatov k pôžičkám v pondelok na sociálnej sieti uviedol, že “len za to, že Progresívne Slovensko prekročí 3% hranicu dostane Michal Truban do dvoch mesiacov od konania parlamentných volieb 45 000 eur”. “Svojej strane totiž nedávno požičal peniaze. Za úrok. A na tento úrok pôjdu štátne peniaze.”

Bekmatov zároveň tvrdí, že Truban si po tomto biznise môže rovno podať ruky s exprezidentom Andrejom Kiskom. “Keďže splatnosť pôžičky je až po voľbách, tak je pravdepodobné, že stranícka verchuška plánuje na splatenie pôžičiek a úrokov využiť príspevok od štátu. Ten podľa zákona o politických stranách “cinkne” na straníckom účte do 30 dní od konania volieb. V závislosti od súčasných preferencií by PS mohla po voľbách zarobiť cca 8-10 miliónov eur. Zarobiť na vlastnej strane a štátnom príspevku – toto by nevymyslel ani úžerník Kiska. Evidentne by si v prípadnej koalícii rozumeli a osobnostne sadli ako ‘zadok na nočník’.”

“Samozrejme, mojou ambíciou nie je miešať sa do vnútorných záležitostí Progresívneho Slovenska – nech si funkcionári strany požičiavajú svojej strane, trebárs s 50 či 70 percentným úrokom. Je to ich vec a vec tolerovania takýchto praktík členskou základňou PS. Do úplne inej roviny sa však táto informácia dostáva v kontexte ich vyjadrení, kto bude premiér, kto podpredseda vlády a pod. Teda v kontexte toho, že táto skupinka by mala reálne spravovať náš štát. Viete si predstaviť, že títo ľudia sa dostanú k spravovaniu verejných financií a riadeniu štátu? S mentalitou, že zo všetkého musím pre seba vytrieskať. A čo nie je zakázané, je dovolené…” Uzavrel Artur Bekmatov.

Celkom pekné číslo

Na Trubanov kšeft minulý týždeň upozornil aj Peter Sokol z mimoparlamentného hnutia Národná koalícia. Podčiarkol, že päťpercentné zúročenie je v dnešných časoch celkom pekné číslo. “Za polroka veľmi pekný zisk. V banke taký nedostanete a aby ste ho získali obchodovaním s akciami či podobne, museli by ste v časoch, keď je kríza predo dvermi riadne zariskovať.”

“Ale liberálni chlapci našli riešenie. Napríklad taký progresívny Truban požičiava svoje peniaze svojej strane s úrokom 5% a po voľbách si ich pekne vyberie z peňazí, ktoré ako strana dostanú zo štátneho rozpočtu,” napísal tiež Sokol ku pôžičke.

“V prípade ich neúspechu Slovensko by síce o nič neprišlo, len Truban by prišiel o “svoju” investíciu. Pekná ukážka toho ako bude hospodáriť, keby sa dostal k moci. Aj takýto biznis model ako naliať peniaze sám sebe vymysleli naši progresívni politici. Skúste tiež investovať do ich biznis politickej strany alebo je to len pre vyvolených a nie bežných ľudí?! Toto je tá slušná nová politika, sami sebe a pre seba…”

Jaroslav Zajac

DISKUSIA k článku