Alojz-2.jpg

Členovia KDH húfne odchádzajú zo strany: “Pod vašim vedením sa KDH stalo liberálnou stranou,” odkazujú Hlinovi

188
Kultúra smrti

Je Alojz Hlina biely kôň liberálov, dosadený na rozbitie Kresťansko-demokratického hnutia? Od nástupu Alojza Hlinu na čelo KDH odišlo zo strany už viac ako 2 000 členov. Nepáči sa im jeho liberálne smerovanie, ktoré zaviedol. Hlina upustil od ochrany života nenarodených detí, keďže chce dobre vychádzať s liberálmi zo SaS a taktiež podporuje súčasného prezidenta Kisku, ktorého vidí ako zástupcu Progresívneho Slovenska a chcel by ho vidieť na pozícii premiéra. Neprekážala by mu ani spolupráca s extrémne liberálnou stranou Progresívne Slovensko.

 

Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) je v súčasnosti vo veľkej kríze. Nový predseda Alojz Hlina je podľa prieskumov verejnej mienky výrazne nedôveryhodný aj u voličov KDH. Ako sa ukazuje, odpudzuje aj vlastných členov, ktorí húfne zo strany odchádzajú.

Od roku 2016, keď bol Hlina zvolený za predsedu, odišlo zo strany vyše 2-tisíc členov. Ako dôvod uvádzajú jeho liberálne smerovanie:

“Minulý týždeň ste Slovensku a najmä kresťanskému voličovi oznámili, že do najbližších volieb pod vaším vedením KDH nebude presadzovať hodnotovú politiku, pretože ani liberáli ani kresťania si to nemôžu dovoliť. Znamená to, že najbližších šesť rokov KDH kresťanskému voličovi odkazuje, že si zobralo v tejto agende dovolenku,” napísal bývalý člen KDH vo svojom blogu.

Práve kvôli tomuto stanovisku nového vedenia KDH, podľa tohto bývalého člena, odchádza mnoho kresťanov do Kotlebovej strany ĽSNS. “Kresťanskú stranu tvoria hodnoty a ich vôľa ich presadzovať.”

ĽSNS totiž na súčasnú schôdzu v parlamente predložila návrh zákona na sprísnenie potratovej politiky. Alojz Hlina namiesto toho, aby tento zákon aspoň slovne podporil, tak ho nepochopiteľné skritizoval a opakoval, že “fašistov nepotrebuje”.

Bývalý člen Peter Molda použil aj tvrdé slová. Podľa neho sa KDH pod vedením Hlinu stalo liberálnou stranou: “Keď som predkladal výzvu na ochranu života ako podmienku pre budúcu účasť KDH vo vláde, jeden z Vašich najbližších ľudí mi radil, aby som to nerobil, že sa kariérne «odpálim». Po tom, čo pod Vaším vedením sa KDH stalo liberálnou stranou s kresťanským názvom, o odchode rozmýšľa veľa ľudí a nemyslia pritom na kariéru.”

“Výzvu ste odmietli, pretože, kto je podľa Vás za život, v dnešnej situácii nevie byť aj vo vláde. Preto tí, ktorí sú za život, musia rátať s tým, že z pohľadu ľudí, čo milujú moc, nie sú zaujímaví. Aj napriek tomu ich pozývam. Vyčítate mi, že mám veľkú kadenciu blogov. Myslím, že táto výčitka by mala smerovať do Vašej 10-tisícovej členskej základne, prečo Vy ju nemáte. Možno je to tým, že sa nedá napísať blog, ktorý by sa nedostal do sporu s liberálnou líniou strany, ktorú v médiách pravidelne predkladáte. Preto som z KDH vystúpil, aby som sa aj ja mohol slobodne vyjadrovať a nemusel sa stotožňovať s jeho liberálnym smerovaním.”

Podobný názor má aj bývala členka Mária Vargová. Podľa nej sa chce Hlina zapáčiť liberálom, aby s nimi mohol ísť do vlády: “Na pôde KDH vznikla iniciatíva na zakotvenie ochrany života ako podmienky pre budúcu účasť KDH vo vláde. Toto uznesenie KDH na Rade v Ružomberku neprijalo a navrhlo ho nahradiť textáciou, ktorá by umožnila ísť do vlády, ktorá život nechráni, ale aspoň KDH bude predkladať návrhy v tejto oblasti.”

“Moje ukončenie členstva súvisí s nadobudnutím osobného presvedčenia, že KDH opúšťa praktickú politiku ochrany nenarodeného života a nahrádza ho deklaráciami o jeho ochrane.”

“Ak nedokáže kresťanská strana jasne povedať, že je za život a nepodporí žiadnu politickú moc, ktorá život nebude chrániť, tak viem, že ja v nej nemám miesto. Toto nie je otázka výlučne príslušnosti ku kresťanstvu, ale ľudskosti. Základné hodnoty bytia. Pred sto rokmi socialistov, liberálov a komunistov spájalo presvedčenie, že život treba chrániť. Som presvedčená, že nie je pre kresťanov dôstojné triasť sa, či si svojimi názormi nepohnevajú liberálov, a to až tak, že s nami nebudú chcieť vládnuť,” uviedla bývalá členka KDH.

Hlina okrem toho, že už “nechce tlačiť na pílu” v otázke zákazu potratov, podporuje taktiež kovaných liberálov. V článku pre HNonline   napísal, že podporuje Andreja Kisku v tom, aby sa stal premiérom Slovenskej republiky a spolu s ním chce vo vláde spolupracovať aj s hnutím Progresívne Slovensko: “Premiér Kiska môže byť asi aj riešením pre dnešnú zložitú situáciu, minimálne to stojí za zodpovednú diskusiu. Ak by Kiska dokázal spojiť Progresívcov a Spolu tým, že by bol ich predsedom, Slovensko môže vyjsť z pasce politologického šialenstva, v ktorej sme sa teraz ocitli,” napísal predseda KDH.

Hlina si už predstavuje aj ideálnu vládnu koalíciu po nasledujúcich parlamentných voľbách: “Vláda nového začiatku by sa dala postaviť zo štyroch strán (čo je maximum, ak chcete, aby sa to udržalo). Kiskova strana (PS+Spolu), KDH, SaS a OĽaNO. Takáto vláda by mala určite predpoklady pohnúť s našou krajinou. Sú tam síce riziká, ale tie sú vždy.”

Andrej Kiska je pritom známy liberál, ktorý neprijal členov Aliancie za rodinu do prezidentského paláca, keď organizovali referendum, naopak prijal zástupcov LGBTI. Jeho vyhlásenia taktiež smerujú k podpore liberálnej ideológie.

O strane Progresívne Slovensko, s ktorou chce Hlina vládnuť, sa nemusíme ani baviť. Je to extrémne liberálna strana otvorene vítajúca imigrantov a fanaticky podporujúca homosexuálne pseudopráva. Ak chce s touto stranou spolupracovať KDH, tak skutočne sa pod vedením Hlinu stala stranou liberálnou. Kresťanskí voliči si tak musia hľadať inú stranu, ktorá by ich v parlamente zastupovala.

Samuel Gdovin

DISKUSIA k článku