tumblr_oyvw6wh5g41res2syo1_1280.jpg

Svätý Karol Boromejský, oroduj za umelcov, ktorí pevne odolávajú tam, kde zlyhávajú kňazi

04.11.2017ITA
460 0 1
Zuzana Smatanová
AltKAT

Svätý Karol Boromejský, odporca protestantizmu, úpenlivo ťa prosím, prihováraj sa za všetkých zaslepených kňazov, ktorí uznávajú učenie Martina Luthera, čoho nedávnym svedectvom bola aj výstava v Miláne a Vatikánske poštové známky.

A predsa, tam, kde sa kňazi vzdávajú, maliari pevne odolávajú. V Imole Sergio Padovani v súčasnosti vystavuje portrét, výstižne nazvaný „Martin Luther, kacír“ a v Aldefii Giovanni Gasparro dokončuje poslednými ťahmi štetca dielo s prekvapivým názvom „Sv. Pius V a sv. Karol Boromejský obraňujú katolicizmus pred islamom a protestantským bludom“. Tento obraz si objednal prirodzene laik, nie niekto z cirkevných kruhov. Ten, ktorého sv. don Bosco nazval „zaslepeným arcikacírom“ a sv. Peter Kanisius „bezbožným rúhačom“, je tu zobrazený so sviňou, má prasacie oči – inklinuje k zlu, opilstvu, pažravosti a celkovej zhýralosti; preto Luthera aj jeho súčasníci zvykli nazývať Porcus Saxioniae.

Svätý Karol, vypros požehnanie pre týchto dvoch umelcov – maliarov, ktorí často maľujú svätých a ktorí vytrvalo a s odvahou poukazujú na to, kým tento muž, do ktorého sa svätí nebáli „pustiť“, v skutočnosti bol.   
 

 

Podobné články

DISKUSIA k článku