Dievčatko s Downovým syndrómom sa stalo „miláčikom“ detského sveta modelingu

7,105
Kultúra života

29. novembra 2011(LifeSiteNews.com) – Keď Gemma Andre na nátlak svojej rodiny poslala fotky svojej malej dcérky Taye do anglickej modelingovej agentúry, nepovedala nič o skutočnosti, že Taya sa narodila s Downovým syndrómom.

„Nikto sa ma nepýtal: „Je vaše dieťa postihnuté?” Tak som to nespomínala.” Povedala nedávno Gemma pre Daily Mail .

Dokonca po tom, čo jej reklamná agentúra Urban Angels zavolala a povedala, že sa im Taya páči, a že by sa s ňou radi osobne stretli, sa Gemma zamyslela nad stavom svojej dcéry.

„Nechcela som, aby bola vybraná a vnímaná ako postihnuté dieťa. Ak si ju mali vybrať, malo to byť jej vlastnou zásluhou,” hovorí.

Ukázalo sa, že sa Gemma nemala prečo báť. Po ako Taya absolvovala fotenie s Urban Angels, agentúra si ju vybrala ako jednu z mála šťastných detských modeliek.

„Keď mi zavolali z agentúry a povedali mi: „Chceme ju do našich katalógov. Je úplne nádherná.”, bola som potešená,” hovorí Gemma.

„Spýtala som sa ich, či si boli vedomí, že Taya má Downov syndróm. Povedali mi:  „To nie je podstatné. Berieme ju.” V tom momente, hovorí Gemma, som sa rozplakala.

„Bola som rozradostená, nielen preto, že Taya bude modelka. Dôležitejšie je, že súťažila za rovnakých podmienok ako akékoľvek iné dieťa a uspela.”

Podľa Alysie Lewis, majiteľky Urban Angels, „je Taya neuveriteľne fotogenické, veselé a usmievavé dieťa, čo vyžaruje z jej fotografií.”

„To, že má Downov syndróm neznamená, že sa ostatným nevyrovná. Vybrali sme si ju pre jej živosť a zmysel pre humor.”

„Latka je nastavená vysoko a túžba dostať sa k nám veľká. Taya je jedno z 50 detí, ktoré sme si vybrali z 2000 uchádzačov,” hovorí Lewis

Tayin príbeh je zriedkavou rozprávkou konania bez predsudkov v čase, kedy v mnohých západných krajinách viac ako 90% detí s Downovým syndrómom v maternici matky nikdy nedostane šancu uvidieť denné svetlo – namiesto toho sú v maternici potratené moderným znovuzrodením sa eugeniky.

Za seba samu však Gemma tvrdí, že nikdy neuvažovala o vykonaní testu, ktorý by jej mohol odhaliť dcérkin zdravotný stav. Spolu so svojim partnerom sa rozhodli „milovať akékoľvek dieťa, ktoré im bude požehnané”.

Matka však priznáva, že to prišlo ako rana, keď im krátko po pôrode lekár oznámil, že Taya má pravdepodobne Downov syndróm.

„Od tej chvíle som trúchlila pre dieťať, ktoré som nemala,” povedala. „Nemohli sme si pomôcť, ale egoisticky sme si lámali hlavu, prečo sa nám to stalo. Neboli sme na to pripravení. Nemohli sme oslavovať. Cítili sme sa ochromení a zdrvení žiaľom, úplne zničení.”

Avšak odvtedy Gemma hovorí, že sa nielen prispôsobila dcérinmu stavu, ale ho aj prijala.

„Som rozhodnutá, že Taya bude mať v živote tak veľa šancí ako akékoľvek iné dieťa,” hovorí. „Chcem, aby chodila na tanečnú. Miluje hudbu a má zmysel pre rytmus, pohupuje sa a tlieska rukami, keď jej spievam.”

„Keď ľudia hovoria "chúďatko", považujem to za urážlivé a provokujúce. Niektorí ľudia nemôžu mať deti a mne dal Boh toto špeciálne dieťa.”

DISKUSIA k článku