Nemocnica zo Spojeného kráľovstva ustupuje po donútení kresťanských sestričiek spáchať interrupcie

5,411
Kultúra smrti

Londýn, Spojené kráľovstvo, 15. augusta, 2011 (LifeSiteNews.com) – Londýnska nemocnica, ktorá sa nedávno pokúsila donútiť dve kresťanské sestričky spáchať interrupcie po právnych hrozbách ustúpila.

Rímskokatolícke sestričky boli pridelené na prácu v interrupčnom zariadení vedenom touto nemocnicou, ktoré vykonáva lekárske interrupcie s liečivami Mifepriston a Misoprostol na týždennej báze.

Sestričky, ktoré si želajú zostať neznáme, namietali, keď si uvedomili, že sa podieľali na interrupciách a bolo im povedané, že nemali na výber. „Čo by sa stalo, keby sme dovolili všetkým kresťanským sestričkám odmietnuť?“ povedal podľa sestričiek jeden z manažérov nemocnice.

Oni potom svoje obavy povedali nemocničnému katolíckemu kaplánovi, ktorý ich spojil s Neilom Addisonom, národným riaditeľom Thomas More Legal Centre.

Centrum oboznámilo nemocnicu s tým, že jasne porušila nariadenie o výhrade vo svedomí v britskom interrupčnom zákone z roku 1967 (1967 Abortion Act). Centrum taktiež tvrdilo, že nemocnica prestupovala kontroverzný zákon rovnosti z roku 2010 (2010 Equality Act) na základe toho, že ich presvedčenie, že život začína už pri počatí, je chránené ako filozofické presvedčenie.

Nemocnica sa potom pokúsila, aby sestričky pokračovali v práci v interrupčnom zariadení bez toho aby po nich požadovali podávanie interrupčných liečiv. Addison však napísal znova hovoriac, že nová ponuka bola neprijateľná, pretože by boli stále „morálne spoluvinné“ na interrupcii a nemocnica ustúpila.

Addison pre LifeSiteNews povedal, že bol prekvapený, že nemocnica „sa javila ako neuvedomujúca si, že interrupčný zákon dal absolútne právo výhrade vo svedomí.“

„Zdalo sa, že to považujú iba ako bod dohody, nie ako právo,“ povedal. „Mám dojem, že v Británii je vo všeobecnosti zvyšujúca sa neschopnosť pochopiť rešpektovanie svedomia a mám obavy, že sa to ešte zhorší.“

V tlačovej správe vyhlásil, že sa cíti „privilegovaný,“ aby reprezentoval „statočné“ sestričky.

„Postoj, ktorý zaujali vyžadoval obrovskú morálnu odvahu a mám veľkú radosť, že boli úspešné,“ povedal. „Thomas More Legal Centre s potešením vypočuje každého doktora alebo sestričku, ktorí si uvedomujú, že sú pod nátlakom podieľať sa na interrupcii a ktorí potrebujú právnu podporu v ich odmietnutí, aby sa s tým urobilo niečo viac.“

DISKUSIA k článku