Rusko zvažuje obmedzenie potratov

3,837
Kultúra života

MOSKVA, 2. jún 2011 (LifeSiteNews.com) - Konzervatívni poslanci s podporou ruskej ortodoxnej cirkvi, pracujú na vypracovaní návrhu zákona, ktorý by mal znížiť potraty v Rusku až o 1 milión ročne.

Yelena Mizulinovová, predsedníčka Dumy, Výboru pre rodinu, ženy a deti, vyhlásila, že na vypracovaní zákona sa podieľaú zástupcovia Dumy, lekári, sociológovia, ekonómovia, ako aj predstavitelia Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja a ortodoxná cirkev.

Navrhnutá legislatíva by mala zakázať vykonávanie potratov na štátnych klinikách a bude vyžadovať lekársky predpis tabletky "po".

Zákon bude od vydatých žien, ktoré sa rozhodnú pre potrat, požadovať súhlas manžela, tínedžerkám budú musieť súhlas vystaviť rodičia.

Nadôvažok, navrhovaná legislatíva poskytne ženám týždeň, počas ktorého budú mať čas zvážiť svoje rozhodnutie.

Mali by sa zvýšiť aj mesačné finančné príspevky pre tehotné ženy. V súčasnosti sa suma pohybuje okolo 2000 rubľov ( približne 55 eur), mesiac pred pôrodom.

,,Návrh zákona si kladie za cieľ vytvoriť tehotným ženám čo najlepšie podmienky. Tešíme sa tiež verejnej podpore, ale počuje nás aj vedúca strana?" pýtala sa Mizulinovová, členka ľavicovej centristickej strany.

Hovorca ortodoxnej cirkvi, arcikňaz Vsevolod Chaplin, ktorý je zároveň hlavou Synodálneho ústavu pre cirkevné a spoločenské vzťahy, adresoval na stretnutí všetkým, ktorí sú zapojení do prípravy návrhu zákona: ,,Dúfam, že Rusko sa veľmi skoro stane krajinou bez potratov".

Ortodoxný mních Dimitry Pershin, vedúci Predstavenstva v oblasti informácií a publikovania pre Oddelenie synodálnej mládeže dodal, že národná idea by mala zahŕňať starostlivosť o tehotné ženy. Mala by sa stať "hlavnou ideou dnešného Ruska".

Podľa sčítania ľudu z roku 2010 ruská populácia klesla zo 145 miliónov v roku 2002,  na menej ako 143 miliónov, pričom úmrtnosť je naďalej vyššia ako pôrodnosť a to aj napriek vládnemu úsiliu zvrátiť počet obyvateľov.

Ruské Ministerstvo zdravotníctva dalo do pozornosti štatistiku z roku 2009, ktorá hovorí o 1,3 milióna vykonaných potratov.

Yelena Mizulinovová podotkla, že ak by boli do tohto počtu započítané aj chemické potraty a potraty vykonané na súkromných klinikách, číslo by sa blížilo k 6 miliónom. Na záver dodala, že dúfa v prijatie návrhu zákona už tento mesiac a že verejnosť, zvyknutá na záležitosť potratu ako neobmedzenú možnosť, príjme metódu plánovaného rodičovstva a podporí legislatívu.

DISKUSIA k článku