LGBTI nahnevalo, že francúzske ministerstvo školstva sa rozhodlo v tichosti zrušiť genderovú výuku

1,894
Kultúra života

Zrušenie programu vyvolalo hnev LGBT komunity a vyčíta vláde, že nedodržala svoje predchádzajúce sľuby v oblasti boja proti „LGBT fóbiám“, a to hlavne v školskej oblasti

 „LGBT asociácie sa hnevajú“, alebo, „LGBT fóbie – Matignon pod tlakom“. To je príklad titulkov v médiách počas uplynulého víkendu. V sobotu sa v Paríži pod upršanou oblohou konal ďalší ročník Gay pride a vláda prezidenta Hollanda sa pomaly dostala medzi dva mlynské kamene. O čo ide? Ministerstvo  školstva pod vedením  Benoita Hamona sa rozhodlo v tichosti zrušiť genderovú výuku, ktorá sa experimentálne vyučovala zhruba na 600 školách pod názvom „ABCD rovnosti“.

Program výuky sa stretol s veľkým odporom rodičov a vzbudil kontroverzné reakcie v spoločnosti. Zrušenie tohto programu však teraz vyvolalo hnev LGBT komunity. Podľa informácií, ktoré priniesol denník  Le Figaro, poradný orgán komisie pre ľudské práva  CNCDH (Commission nationale consultative des droits de l'homme) vyčíta vláde, že nedodržala svoje predchádzajúce sľuby v oblasti boja proti „LGBT fóbiám“, a to hlavne v školskej oblasti. Komisia obvinila vládu, že podľahla tlaku hnutia La manif pour tous.

„Aj napriek obnovenému hnutiu homofóbnych, lesbofóbnych a trasfóbnych manifestácií, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú školu, programy ministerstva školstva by sa mali realizovať. Pre CNCDH by v žiadnom prípade tlak nepriateľských skupín nemal byť príčinou pre odloženie opatrení, ktorých realizmus a relevanciu možno pochváliť“, cituje Le Figaro vyjadrenie komisie. Komisia tiež vyzvala vládu, aby zvýšila úsilie pri školení učiteľov na „problematiku LGBT ľudí.“  Hnutie LGBT ostro vyčíta vláde, že nedodržala svoj sľub a nezlegalizovala týmto menšinám umelú reprodukciu a inštitút náhradného materstva (vynosenie dieťaťa náhradnou matkou do pôrodu a následný presun dieťaťa do výchovy LGBTI skupín ).

Spravodajská televízia BFMTV sa tiež venovala téme Gay pride a zdôraznila diskrimináciu LGBT ľudí rímskokatolíckou cirkvou, kvôli tomu, že odmietajú cirkevne sobášiť páry rovnakého pohlavia. V reportáži bol naopak zdôraznený fakt, že jeden z predstaviteľov protestantskej cirkvi sa vyjadril v prospech uznania takýchto zväzkov a polemika, ktorá sa medzi protestantskými duchovnými vedie v tejto oblasti.

Vyjadrenie k dúhovému pochodu v Paríži vydalo aj hnutie La manif. Vzhľadom k tomu, že na dúhovom pochode v Lyone účastníci pochodu požadovali legalizovanie prostitúcie, umelého oplodnenia pre lesbické páry (PMA) a inštitút náhradnej matky (GPA), hnutie nazvalo pochod „pochodom hanby“.  Hnutie vyčíta zástupcom politických strán a hlavne vládnym predstaviteľom, že sa k týmto požiadavkom vôbec nevyjadrili. Hovorca hnutia Jean Pierre Delaume –Myard, ktorý je sám homosexuál, označil tieto požiadavky za propagáciu novodobého otroctva a obchodovania so ženským telom a deťmi, ktoré by sa uzákonením inštitútu náhradnej matky stali obchodným artiklom. Ako protireakciu ohlásilo hnutie ďalšiu celonárodnú manifestáciu, ktorá by sa mala konať začiatkom októbra. Hovorca kritizoval konanie dúhových pochodov, ktoré podľa neho neukazujú v dobrom svetle homosexualitu a prispievajú k vytváraniu homofóbie v spoločnosti. Za pravdu mu dávajú aj komentáre na sociálnych sieťach, ktoré sa väčšinou niesli v duchu: „Nikdy som nebol homofób, ale vďaka neustálej mediálnej masáži a gay pochodom, už som sa ním stal“, prípadne, „Dajte nám s tým už pokoj a starajte sa radšej o katastrofálnu nezamestnanosť. To nemáme iné dôležitejšie problémy len riešiť homosexualitu?“

V tejto súvislosti je zaujímavá správa, ktorú priniesol týždenník Valleures actuelles. Podľa týždenníka asociácia LGBT žurnalistov - AJL vydala príručku k tomu, akým spôsobom by sa malo o tejto komunite referovať v médiách. Týždenník uvádza, že k “zakázaným„ výrazom patrí napr. “priznanie sa k svojej homosexualite“ alebo „gay pride“, ktorý by malo nahradiť  slovné spojenie „pochod hrdosti“. Bizarne pôsobí požiadavka, aby médiá nezverejňovali fotky účastníkov pochodu „v kostýmoch z peria“.

Možno by stačilo, aby sa účastníci do takýchto kostýmov sami neobliekali a nepredvádzali pred kamerami obscénne gestá  počas natáčania reportáže, tak ako to predviedli pri reportáži v spravodajskej televízie BFMTV zo sobotňajšieho pochodu. Podľa asociácie AJL má  príručka pomôcť s výberom „vhodných výrazov“ a bojovať proti stereotypom. Naopak, podľa týždenníka ide o útok na slobodu prejavu. 

Katarína Hanzlíková, Paríž