J. Mikloško navrhuje aby mnohopočetné rodiny mali vo voľbách väčší hlas

1,808
Kultúra života

Rodina, ktorá má napr. osem zdravých dobrých detí, by mala mať pri voľbách väčší hlas, ako rodina bezdetná. V parlamente to dnes vyhlásil poslanec za KDH Jozef Mikloško.

Bratislava 12. mája (TASR) - Rodina, ktorá má napr. osem zdravých dobrých detí, by mala mať pri voľbách väčší hlas, ako rodina bezdetná. V parlamente to dnes vyhlásil poslanec za KDH Jozef Mikloško s tým, že tých osem detí bude v dospelosti svojimi odvodmi prispievať na druhých.

"Bol som nedávno na Orave a videl som, že naši starostovia majú osem až desať detí. Sedeli pri jednom stole a bolo ich toľko, že tam mi napadlo," vysvetlil Mikloško s dôvetkom, že v niektorých štátoch už o takejto úprave volebného práva rozmýšľajú.

Mikloško sa nad témou zamyslel vo faktickej poznámke počas debaty pléna o vládnom návrhu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne ťažko postihnutých. Mikloško samotnú právnu normu privítal. "Nejaký úrad, ktorý by sa venoval týmto ľuďom, by bol veľmi dobrý. Deti sú ohrozované násilím, drogami, pedofíliou. Nejaké systémové opatrenia chýbajú a toto považujem za jedno z nich," konštatoval.

Úrady nových komisárov pre deti a zdravotne postihnutých ľudí by mali vzniknúť v druhej polovici tohto roka. Ich úlohou bude chrániť práva týchto ľudí na úradoch, súdoch, ale aj v súkromných firmách. Návrh na zriadenie inštitútov pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Osobu vhodnú na post komisára pre deti bude musieť prijať minimálne päť reprezentatívnych záujmových skupín rôznych združení, ktoré obhajujú záujmy detí, rovnaké pravidlá sa budú vzťahovať aj na osobu komisára pre zdravotne ťažko postihnuté osoby. Oba posty sa budú obsadzovať na obdobie šiestich rokov.

DISKUSIA k článku