Biskupi vyzývajú mládež k CUDNOSTI

5,047
Kultúra života

KANADA, Otava, január 2011 (LifeSiteNews.com) - Mládež je povolaná, aby prijala výzvu cudnosti zasvätením sa modlitbe. Nech sa obklopí kamarátmi, ktorí ju budú podporovať, nech sa oblieka skromne a múdro si vyberá zábavu. Vyjadrili sa tak kanadskí biskupi v novom pastierskom liste mladým ľuďom.

 "Cudnosť je dnes skutočnou výzvou, zvlášť pre mladých ľudí v našej krajine. Chceme uistiť mladých ľudí, ktorí sa snažia žiť život cudnosti, že ich biskupi stoja pri nich a podporujú ich svojou modlitbou," povedal predseda komisie pre náuku arcibiskup J. Michael Miller, CSB vo Vancouveri.

 "Som si istý, že mladí ľudia, ktori sa snažia byť verní evanjeliu, sa neboja náročnosti naozajstnej lásky. Je to jediný spôsob, ktorý v konečnom dôsledku dáva pravú radosť!" dodal.

 Farebné fotografie brožúry zdôrazňujú, že cudnosť je oveľa viac než len absencia sexuálnych vzťahov, a vyzýva na čistotu mysle i tela. Bez čistého srdca a mysle budeme aj naďalej otroci našich vlastných vášní a slabostí. Ak nevieme povedať 'nie', potom ani naše 'áno' nič neznamená.

 Uznávajú, že cudnosť je v dnešnej sexom presýtenej kultúre veľkou výzvou. Vyzývajú ale mladých, aby odolávali pokušeniam a tak budovali život svätosti a slobody.

 Biskupi upozorňujú najmä na pornografiu, ktorá očierňuje autentický sexuálny prejav a podnecuje masturbáciu, sexuálne intimity mimo manželstva a oddeleľuje životodarný a lásku darujúci zmysel sexuálneho vzťahu.

 Pre slobodných ľudí cudnosť vyžaduje abstinenciu. Tí, ktorí cítia príťažlivosť k rovnakému pohlaviu sú tiež povolaní k cudnosti s tým, že homosexuáli môžu tiež rásť v kresťanskej svätosti a to prostredníctvom sebaovládania, modlitby a prijímania sviatostí.

 Napriek tomu, čo médiá a Hollywood naznačujú, hodnota pohlavného styku nespočíva v rekreačnom alebo fyzickom uspokojení. Každé fyzické potešenie by malo viesť ku konečnému vyjadreniu lásky medzi mužom a ženou, totálnemu a celkovému odovzdaniu sa jednej osoby druhej.
Poukazujú tiež na to, že sexuálny akt musí byť jednotiaci a tvorivý, a že niektoré druhy sexuálnej aktivity nie sú cudne.

 V úsilí o cudnosť obzvlášť vyzdvihovali dôležitosť modlitby, vrátane účasti na sviatostiach - predovšetkým sviatosti zmierenia a Eucharistie. Spojením sa v Kristovi v trvalom vzťahu modlitby je jediný spôsob ako uspieť. Pritom modliť sa môžu mladí rôznym spôsobom, od jednoduchých ale hlbokých povzdychov „ Pomôž mi, Ježišu" až po viac formálne modlitby, ako je ruženec. Modlitbou je aj prosba o pomoc Márie, našej Matky a svätých a blahoslavených, ktorí nám pomôžu svojim príhovorom

 Cudnosť vyžaduje konštantnú disciplínu, čo môže byť ťažké až bolestivé, no vedie k sexuálnej dospelosti a prináša vnútorný pokoj.

 Brožúra obsahuje štyri reflekcie o svätých a blahoslavených, ktorí ponúkajú pozoruhodný príklad čistoty, cudnosti, dobročinnosti a radosti. Sú teda príkladom pravých chrámov, v ktorých prebýval Duch Svätý. Ide o svätého Augustína, svätú Giannu Beretta Mollaovú, a blahoslaveních Kateri Tekakwitha a Piera Giorgio Frassatiho.

 Pastiersky list sprevádzala videoprodukcia televízie Soľ + Svetlo: http://www.youtube.com/watch?v=dGn4WXZnbxs

 List si môžete stiahnuť voľne tu: http://www.cccb.ca/site/images/stories/pdf/chastity_en.pdf

 Patrick B. Craine

DISKUSIA k článku