Asistovaná reprodukcia zvyšuje riziko splodenia chorého dieťaťa

2,110
Kultúra smrti
Vedci ženám odporúčajú, aby zvážili riziká spojené s in vitro fertilizáciou, intracytoplazmatickou injekciou spermie či vyvolaním ovulácie.
 
Deti, ktoré prišli na svet vďaka asistovanej reprodukcii, majú podľa vedcov z Adelaidskej univerzity väčšie sklony k zdravotným poruchám. 
 
Metódy ako vyvolanie ovulácie, in vitro fertilizácia alebo vloženie spermie do vajíčka viedli k vážnym poruchám u 8,3 percenta zo sledovaných detí. 
 
Pri prirodzenom oplodnení vedci hovoria o 5,8 percenta prípadov, čo je podľa vedúceho výskumu Michaela Daviesa z Robinsonovho inštitútu pre plodnosť veľmi výrazný rozdiel. "Mám podozrenie, že risk splodenia chorého dieťaťa je niečo, o čom sa pravdepodobne na klinike často nehovorí. Takže týmto zdôrazňujeme, že ide o vec, o ktorej pacienti a lekári musia diskutovať," vyjadril sa.
 
Podľa Daviesa sa pri výskume sústredili na vážne poruchy, ktoré "si buď vyžadujú liečbu, alebo liečba neexistuje a deti sú považované za postihnuté." Spomenul napríklad srdcové poruchy či mozgovú obrnu. Ukázalo sa však, že nie všetky spôsoby liečby neplodnosti sú rovnako riskantné. Po in vitro fertilizácii sa 7,2 percenta detí narodilo s poruchami, pričom číslo sa ešte zvyšovalo s vekom rodičov či ich fajčením. Pri intracytoplazmatickej injekcii spermie to bolo až 9,9 percenta detí. Podľa Daviesa dôvodom môže byť používanie menej kvalitných spermií či skutočnosť, že spermie a vajíčka sa manipuláciou v laboratóriu môžu poškodiť. 
 
Pri in vitro fertilizácii percento môže byť nižšie preto, že spermiu do vajíčka nevkladajú, ale prenikne do neho sama. Vedci zároveň upozorňujú na lieky na vyvolanie ovulácie s účinnou látkou clomiphene citrate, ktoré podľa nich strojnásobujú pravdepodobnosť narodenia chorého dieťaťa. Štúdiu zverejnili v New England Journal of Medicine.

DISKUSIA k článku