Arcibiskup Vancouvru VYZÝVA NA BOJ ZA OCHRANU ŽIVOTA

3,956
Kultúra života

KANADA, Vancouver, jún 2010 (LifeSiteNEws.com) - Arcibiskup Vancouvru J. Michael Miller vyzval veriacich vo svojej diecéze, aby sa aktívne zapojili do boja za život. „Môžeme veci zmeniť – teraz je ten správny čas,”  napísal v pastierskom liste pri príležitosti Nedele boja za život.

„Žiadny iný problém nie je v tomto období tak dôležitý pre našu spoločnosť a krajinu. Každý z nás je povolaný k riešeniu tragédie potratov a eutanázie.”

Arcibiskup Miller vo svojim liste ďalej píše, že sa „musíme postaviť proti všetkým snahám, ktoré si mýlia otázku zdravia matky s otázkou možnosti potratu.”  Kladie na srdcia veriacich katolíkov a súčasne občanov, aby „podporovali kultúru života svedomitou účasťou na voľbách a zastávaním verejných funkcií”.

„Vyzývam vás, aby ste sa zastali života a finančne prispeli na fungovanie organizácií bojujúcich za jeho ochranu, ako sú napríklad krízové centrá pre tehotné matky,”  uvádza vo svojom liste. Arcibiskup tiež pobáda k osobnému zapojeniu sa do menších či väčších aktivít – modlitbou, svedectvami, dobrovoľníctvom a podporou skupín bojujúcich za ochranu života v miestnych spoločenstvách.

Vo vancouverskej arcidiecéze sa v deň boja za život konala zbierka. Získané prostriedky putovali do krízových centier Birthright, Campaign Life Coalition a niekoľkých ďalších.

Arcibiskup reagoval aj na polemiku, ktorá sa rozprúdila minulý mesiac po vyjadreniach kardinála Marca Oulleta z Quebecu. Kardinál uviedol, že katolíci sa musia postaviť proti tým, ktorí „podporujú nenávistné útoky na osobnosti verejného a cirkevného života. A to kvôli presvedčeniu, že každá osoba má právo narodiť sa bez ohľadu na okolnosti počatia.“ 

Na májovej konferencii venovanej ochrane života v Quebecu kardinál Ouellet vyhlásil, že potrat je za každých okolností nemorálny. A to aj v prípade, ak k počatiu došlo pri znásilnení. Kvôli týmto vyhláseniam kardinála veľmi ostro kritizovali niektorí kanadskí politici aj kanadská tlač.

Patrick B. Craine