shutterstock_2519600079-810x500.jpg

Budúci arcibiskup v Argentíne verejne pokarhal ministrantov za to, že si kľakli pri prijímaní

106
Kultúra smrti
  • Biskup Martín potláča tradičné katolícke praktiky, čo je pre veriacich sklamaním.
  • Odopieranie Eucharistie deťom za kľačanie je vážnym porušením katolíckej náuky.
  • Tradičné prijímanie na jazyk a v kľaku je historicky uznávanou praxou Cirkvi.
  • Popularita tradičných liturgických praktík medzi mladými katolíkmi rastie, čo je povzbudzujúce.

Jeden argentínsky prelát, ktorého za arcibiskupa vymenoval pápež Lev XIV., predtým počas omše karhal ministrantov, pretože trvali na tom, aby si kľakli pri prijímaní. Biskup údajne odoprel Najsvätejšiu sviatosť aj deťom, ktoré si kľakli na prvé sväté prijímanie.

Biskup Raúl Martín zo Santa Rosy, ktorého Lev XIV. minulú stredu vymenoval za vedúceho arcidiecézy Paraná, čelil kritike za útoky na tradičnú katolícku zbožnosť a úctivé liturgické praktiky. 

Sedemdesiatsedemročný Bartín bol vymenovaný pápežom Františkom, svojím argentínskym rodákom, do diecézy Santa Rosa v roku 2013 po tom, ako ho František v roku 2006 vysvätil za pomocného biskupa arcidiecézy Buenos Aires.

Nové menovanie pápeža Leva XIV’n, “samo o sebe diskrétne, však vyvolalo silnú reakciu medzi veriacimi, ktorí si pamätajú pôsobenie Martín’a v La Pampy,” katolícke spravodajstvo InfoVaticana reported. “Nie pre jeho misionársky zápal alebo pastoračnú charizmu, ale pre dlhý zoznam krivd a ponižovaní spôsobených obyčajným katolíkom – kňazom a laikom – ktorí jednoducho chceli žiť svoju vieru s úctou a slobodne.”

InfoVaticana dodáva: “Už roky sú v Santa Rosa zdokumentované závažné epizódy: ministranti verejne napomínaní za to, že kľačia, deti, ktorým bolo odopreté prvé sväté prijímanie za to, že ho chceli prijať v kľaku, zbory, ktorým bolo zakázané spievať po latinsky, a kňazi, ktorí boli preložení alebo odsunutí na okraj spoločnosti za to, že sa nepodriaďovali dominantnému ideologickému ‘modelu.’”

“Miestni veriaci uvádzali, že Martín dokonca navštevoval farnosti výslovne preto, aby sa uistil, že nikto neprijíma sväté prijímanie v pokľaku. Akoby nepriateľom bola zbožnosť.”

Najmä na videu nahratom jedným z farníkov a zverejnenom tradičnou katolíckou skupinou Adelante la Fe v roku 2018 je vidieť, ako Martín karhá ministrantov vo farnosti Santa Rosa, ktorí si kľakli pri prijímaní Eucharistie.

“Videli ste, že ministranti počas prijímania kľačali. V meste som požiadal všetkých kňazov, aby vo všetkých komunitách tí, ktorí asistujú pri svätej omši, neprijímali prijímanie na kolenách,” povedal zhromaždeným.

“Je to dispozícia biskupa, preto sa to v diecéze vyžaduje,” povedal Martín. “Biskup je liturgista diecézy a môže v rámci diecézy rozhodnúť, čo je pre jeho ľud vhodné.” 

“Biskup môže rozhodnúť o určitých veciach pre dobro svojho ľudu,” pokračoval a tvrdil, že kľačanie pri svätom prijímaní je “ideologické” a rozdeľujúce a “z tohto dôvodu sa musí dodržiavať toto ustanovenie, ktoré biskup v meste zaviedol.” 

“Ministranti kládli odpor, preto prerušujú prijímanie,” vyhlásil. “Ak je niečo strašné, tak je to ideológia.” 

V ďalšom videu je počuť Martín hádku s farníkmi po omši, naznačujúc, že sú v rozpore s Druhým vatikánskym koncilom, ktorý nehovorí nič o prijímaní svätého prijímania v stoji a potvrdzuje rôzne tradičné liturgické postupy vrátane používania latinčiny, gregoriánskeho chorálu a organa pri omši. 

“Ja vám len hovorím, robme dnes to, čo dnes učí Cirkev,” povedal Martín, čím nepravdivo naznačil, že kľačanie pri svätom prijímaní porušuje katolícku náuku. 

“Deti už vedeli, lebo sme sa predtým dohodli …, že ak mi pomáhajú, alebo ktorýkoľvek kňaz v meste, nech nekľačia, lebo je to vážna vec,” tvrdil. 

Podľa Adelante la Fe, Martín údajne odoprel Eucharistiu deťom, ktoré pristúpili k prvému svätému prijímaniu a konfirmácii a chceli prijať sviatosť na kolenách, čo bolo vo farnosti bežné, a potlačil farský zbor, aby nespieval v latinčine. 

“Otvorené a krvavé prenasledovanie viedlo k vyhnaniu a potrestaniu každého kňaza, ktorý nás ako verný Cirkvi a jej Magistériu formoval a mal starosť o naše duše,” napísal o Martín’ovej vláde v diecéze Rosa jeden z farníkov v liste, ktorý zverejnila agentúra Adelante la Fe. V liste sa dodáva, že predchádzajúci farár farnosti, farnosti Panny Márie Zázračnej medaily, bol “vykázaný do mesta” za propagovanie prijímania v kľaku. 

Prijímanie svätého prijímania v kľaku a na jazyk bolo normou Cirkvi po stáročia pred koncom 20. storočia. Biskupi a kňazi podľa učenia Cirkvi a kanonického práva nemajú právo odoprieť katolíkom Najsvätejšiu sviatosť len preto, že chcú prijímať v kľaku. 

Vatikánsky dokument Redemptionis Sacramentum uvádza, “nie je dovolené odoprieť sväté prijímanie nikomu z Kristových’veriacich len na základe toho, že si napríklad dotyčný želá prijať Eucharistiu kľačiac alebo stojac.”

Kardinál Francis Arinze, prefekt vatikánskej’Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (CDWDS) za pápeža sv. Jána Pavla II. a pápeža Benedikta XVI, a potvrdil že prijímanie svätého prijímania na jazyk v kľaku je “preferovanou formou.” 

V roku 2018 vtedajší prefekt CDWDS kardinál Robert Sarah kritizoval prijímanie svätého prijímania na ruku a v stoji ako súčasť “diabolského útoku” na vieru v Eucharistiu a chválil prijímanie na jazyk a kľačanie. 

Pápež Benedikt XVI. zasa od roku 2008 rozdával veriacim Eucharistiu len na jazyku a v kľaku. 

V posledných mesiacoch vyvolali kontroverzie viacerí biskupi vymenovaní pápežom Františkom, ktorý bol známy svojím nepriateľstvom voči tradičnej katolíckej zbožnosti, pretože sa snažili potlačiť úctivé liturgické praktiky, najmä kľačanie pri svätom prijímaní, vrátane chicagský kardinál Blase Cupich, Arcibiskup Shelton Fabre z Louisville a Biskup Michael Martin z Charlotte.

Tradičné katolícke praktiky, ako je prijímanie Eucharistie v kľaku a na jazyku, však v posledných rokoch medzi veriacimi, najmä medzi mladými ľuďmi, získali na popularite. V októbri minulého roka sa v Spojených štátoch uskutočnil najväčší prieskum medzi katolíkmi, aký kedy zistil širokú podporu kľačania pri prijímaní svätého prijímania a úcty pri liturgii vo všeobecnosti.