- Konkláve by malo zvoliť pápeža, ktorý podporuje tradičné katolícke hodnoty.
- Obavy z liberálnych kandidátov ohrozujú katolícku vieru a morálne zásady.
- Kardinál Zuppi a Parolin predstavujú nebezpečné odklony od tradičného učenia Cirkvi.
- Vďaka Bohu, že neexistuje kandidát s nejasnou sexuálnou identitou.
Ak sa blíži začiatok ďalšieho konkláve, stojí za to zamyslieť sa nad tým, ako budú kardináli postupovať pri voľbe ďalšieho muža, ktorý si oblečie pápežské rúcho.
Konkláve v minulosti boli len zriedkavo chaotické. Je to spôsobené padlou prirodzenosťou človeka, ktorý je zároveň priťahovaný k nebu a Božím veciam, ale je nútený zápasiť s realitou moci, vojny a politiky.
V súčasnosti sa zdá, že sa vynárajú dvaja “liberálni” kandidáti - kardinál Matteo Zuppi a kardinál Pietro Parolin, súčasný vatikánsky štátny sekretár.
Zuppi je menej známy vyslanec Vatikánu”v rusko-ukrajinskom konflikte. V roku 2022 ho František vymenoval za predsedu prestížnej talianskej biskupskej konferencie, dva roky po tom, čo ho ako možného “veľmi dobrého pápeža” pochválil Gioele Magaldi, bývalý veľmajster slobodomurárov.
Zuppi predtým predsedal Magaldiho’manželstvu.
V roku 2020 jeden zo slobodomurárskych veľmajstrov pochválil kardinála Zuppiho (ktorý bol svedkom jeho manželského sľubu) ako možného ‘veľmi dobrého pápeža’ jedného dňa.
V roku 2022 František vymenoval Zuppiho za predsedu Talianskej biskupskej konferencie. VIAC tu od @MLJHaynes: https://t.co/wqHHXVNZPR pic.twitter.com/az9a3ft8Dq
— Stephen Kokx (@StephenKokx) 30. apríla 2025
Kandidátmi “konzervatívnymi” — aspoň tými, ktorých propagujú katolícke médiá a influenceri — sú kardinál Sarah z Afriky, kardinál Péter Erdő z Maďarska a kardinál Pizzaballa z Jeruzalema.
Oficiálne sa konkláve začne 7. mája. Kardináli však už absolvovali viac ako päť stretnutí vo Vatikáne. Viacerí kardináli, ktorí majú viac ako 80 rokov — ako napríklad kardinál Zen z Hongkongu — nesmú hlasovať na konkláve, ale zúčastňujú sa na stretnutiach, aby sa uistili, že ich obavy budú vypočuté.
Film Konkláve bol celkom blízko skutočnosti
Celá situácia sa nelíši od toho, čo je zobrazené vo filme Konkláve, v ktorom si zahrali Ralph Fiennes, Stanley Tucci a ďalší.
Conclave bol mnohými kritizovaný pre svoj šokujúci záver, v ktorom sa kardináli sústredia okolo “intersexuálnej” osoby, ktorá má mužské aj ženské pohlavné orgány, a zvolia ju za pápeža. Hoci je takáto situácia zjavne rúhavá, celkový dej filmu’je pomerne dobrý a pravdepodobne nie je až tak ďaleko od skutočnosti.
V priebehu Conclave&i> sa v rôznych momentoch objavujú rôzni frontoví kandidáti, ale každý z nich je rôznymi spôsobmi oslabený.
Jeden z nich je tvrdý tradicionalista kardinál Tedesco zo Španielska. Tedesco vyjadruje podporu latinskej omši a túžbu vrátiť sa k iným praktikám, ale podporu stráca po tom, čo prednesie vášnivý prejav proti islamu po tom, ako teroristický útok prerazí dieru v strope Sixtínskej kaplnky’. Kardináli zrejme chceli diplomatickejší prístup k situácii.
Ďalším kandidátom, ktorý začína získavať hlasy, je sociálne konzervatívny africký kardinál Adeyemi. Jeho kandidatúra je však torpédovaná, keď iný kardinál, ktorý je proti jeho zvoleniu, tajne privezie do Vatikánu ženu, s ktorou mal pred desaťročiami sexuálny vzťah. Fiennesova’postava, kardinál Lawrence, sa o tom dozvie a je z tejto taktiky zhrozený, hoci Adeyemimu povie, že nemôže byť pápežom.
Stanley Tucci’postava, americký kardinál Aldo Bellini, symbolizuje liberálne krídlo kardinálov. Niektoré jeho repliky by mohli byť vytiahnuté z prejavu kardinála Cupicha alebo Františka.
“Ak sa my liberáli nezjednotíme, pápežom sa stane Tedesco … Ak sa Tedesco stane pápežom, zruší 60 rokov pokroku,” sťažuje sa Bellini v jednom momente.
Pri rozhovore s kardinálom Lawrencom Bellini tiež útočí na Adeyemiho ako na človeka, ktorý “verí, že homosexuáli by mali byť na tomto svete poslaní do väzenia a na druhom do pekla. [On] nie je odpoveďou na nič.”
Bellini potom hovorí: “ak chcete poraziť Tedesca,” len aby ho prerušil Lawrence, ktorý sa vmieša: “poraziť koho? Toto je konkláve, Aldo. Nie je to vojna.
Na to Bellini odpovedá: “je to vojna a ty sa musíš prikloniť na jednu stranu.”
Táto veta je azda najzásadnejšia v celom filme, pretože slúži ako ostré pripomenutie Lawrencovi — ktorý bol dovtedy vo svojej úlohe dekana kardinálskeho kolégia pomerne nestranný — že medzi kardinálmi existujú skutočné, nevyhnutné rozdiely a že neutralita neprichádza do úvahy.
Je tu podobnosť s nadchádzajúcim konkláve?"
Tento týždeň v Bazilike svätého Petra’len deň po Františkovom pohrebe kardinál Parolin slúžil omšu za účasti viac ako 200 000 mladých ľudí. Vatikánsky reportér Christopher White má povedal, že to bol priepastný výkon, ktorý ho možno stál pápežský stolec.
“Zatiaľ čo [Parolin’s]slovami možno ponúkol zvonivú podporu zosnulému pápežovi, jeho strnulý štýl mu nedovolil nadviazať kontakt s davom. Ako povedal jeden z kardinálov-voličov pre National Catholic Reporter, omša pripomenula Františkovu’ charizmu a komunikačné nadanie a že Parolinovi oboje chýba.”
White dodal, že “hoci prvé správy naznačujú, že proti Parolinovmu pontifikátu rastie opozícia, medzi kardinálmi sa zatiaľ neobjavil žiadny jasný konkurenčný kandidát ako favorit.”
Parolin’s “strnulým štýlom” na omši tento týždeň údajne zanechal zlý dojem.
“Podľa viacerých kardinálov, ktorí sa teraz zišli v Ríme, …Parolin vraj neuspel v konkurze…prvé správy naznačujú, že proti Parolinovmu pontifikátu rastie odpor” https://t.co/i8Dq3C456D
— Stephen Kokx (@StephenKokx) 30. apríla 2025
Parolin 30. apríla po omši tiež omdlel. Zdravotné ťažkosti sa pripisovali vysokému krvnému tlaku príhode. Dá to kardinálom, ktorí boli inak voči nemu na vážkach, dôvod, aby za neho nehlasovali? Určite áno.
Ďalším príkladom kandidáta, ktorého kandidatúra sa v posledných dňoch oslabila, je filipínsky kardinál Luis Tagle.
Tagle bol dlho označovaný za uchádzača o miesto Františka. V roku 2019 bol menovaný prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov. V posledných rokoch však vyprchal kvôli jeho špatnému riadeniu Caritas International, z ktorej ho František nakoniec v roku 2022 odvolal po siedmich rokoch na čele.
Pres to všetko zostal Tagle jedným z najpravdepodobnejších kandidátov na víťaza stretnutia, aspoň podľa stávkových trhov.
Tieto kurzy by sa mali v najbližších dňoch znížiť, keďže tento týždeň sa na sociálnych sieťach rozšírilo krkolomné video, na ktorom spieva utopickú “Imagine” Johna Lennona. To by mal byť posledný klinec do rakvy jeho kandidatúry tentoraz aj na všetkých budúcich konkláve, ktorých sa zúčastní.
🚨 Šokujúce: Kardinál Tagle spieva pieseň Johna Lennona ‘Imagine’ – Zrada katolíckej náuky?
Ohromujúci moment, keď kardinál Luis Antonio Tagle predvádza “Imagine”—ateistickú hymnu odmietajúcu náboženstvo, nebo a Kristovo’kráľovstvo.
✝️ Prečo je to dôležité: Text piesne’je… pic.twitter.com/J8U5PPJnR0
— LifeSiteNews (@LifeSite) 24. apríla 2025
V najbližších dňoch sa určite objavia ďalšie mená, ktorých hviezda bude stúpať a klesať, podobne ako v Koncile. Ale aspoň v našom prípade si môžeme byť istí (aspoň si to myslím), že ten, kto sa objaví v bielom rúchu, nebude niekto, kto má mužské aj ženské pohlavné orgány. A za to by sme mali byť vďační.