- Arcibiskup Forte kritizuje prijímanie Eucharistie na jazyk ako pýchu a neposlušnosť.
- Prijímanie na ruku je moderný prístup, ktorý narúša tradície Cirkvi.
- Cirkev potvrdila právo prijímať Eucharistiu na jazyk, čo Forte ignoruje.
- Forte podporuje kontroverzné názory, ktoré ohrozujú katolícku vieru a morálku.
Video ukazuje arcibiskupa Bruna Forteho z talianskej arcidiecézy Chieti-Vasto, ako vyčíta trom farníkom, že prijímajú Eucharistiu na jazyk.
Počas homílie Forte vyčíta trom veriacim, že prijímajú sväté prijímanie na jazyk, a tvrdí, že každý katolík, ktorý sa rozhodne prijímať na jazyk, je nielen neposlušný voči cirkevnej hierarchii, ale pácha aj hriech pýchy. Forte už v minulosti zakázal veriacim vo svojej arcidiecéze prijímať Eucharistiu na jazyku a v minulosti mal na konte heretické vyhlásenia.
TALIANSKO Biskup Bruno Forte vylúčil troch ľudí za prijímanie na jazyk Tvrdí, že prijímanie sa má prijímať len na ruky a že je to ‘pýcha’, ktorá núti ľudí robiť to inak Čo si o tom myslíte vy? pic.twitter.com/bWqXm0UiSr - Catholic Arena (@CatholicArena) April 24, 2025
“A dovoľte mi objasniť jednu vec, boli tam traja ľudia, ktorí nechceli prijímanie na ruky. Takže po prvé, v Novom zákone Ježiš hovorí: ‘Lambante.’ Sloveso ‘lambano’ v gréčtine znamená vziať do (rúk). Cirkev po stáročia prijímala na (ruku). Až v niektorých temných storočiach (Cirkev) v obave z nedostatku hygieny nahradila toto gesto gestom prijímania (na) ústa,” povedal arcibiskup.
V rozpore s tvrdeniami Forteho’bolo prijímanie svätého prijímania na jazyk v Cirkvi normou pre viac ako 1 300 rokov, zatiaľ čo prijímanie na ruku sa celosvetovo rozšírilo až v 70. rokoch 20. storočia.
Ako potvrdil pápež Pavol VI. v Memoriale Domini, ktorým udelil biskupom povolenie povoliť rozdávanie Eucharistie na ruku so súhlasom Svätej stolice, prax prijímania svätého prijímania na jazyk “sa musí zachovať …najmä preto, že vyjadruje úctu veriacich k Eucharistii’.”
ČÍTAJTE: Najväčší prieskum amerických katolíkov ukázal, že veriaci chcú koniec prijímania na ruku
Forte potom obvinil svojich troch farníkov a všetkých katolíkov, ktorí prijímajú Eucharistiu na jazyk, že páchajú hriechy “pýchy” a “neposlušnosti.”
“Ale vďaka Bohu, dnes sme už všetci dospelí, ruky nám (Eucharistiu) podávajú pomaly. Prijímanie sa teda prijíma na ruku, s pokorným gestom vystretej ruky a prijatím (hostie). Tí, ktorí (neprijímajú prijímanie na ruku, sa dopúšťajú) skutku pýchy. Myslí si, že je múdrejší ako pápež a biskupi, ktorí rozhodli, že prijímanie sa prijíma na ruku. Prosím, buďte pokorní a poslušní Cirkvi. Aspoň keď prijímate a prijímate Ježiša, plníte jeho vôľu, ktorá je vôľou vyjadrenou v Cirkvi pápežom a biskupmi,” povedal.
Ak arcibiskup tvrdí, že veriaci, ktorí prijímajú Eucharistiu na jazyk, sú neposlušní, Cirkev výslovne uviedla v Redemptionis Sacramentum, že každý z veriacich “má vždy právo prijať sväté prijímanie na jazyk.”
Tak isto Kódex kánonického práva, ktorý je záväzný pre všetkých biskupov a kňazov v rímskom obrade, legislatívne upravuje nasledovné:
Sviatosti nemôžu odoprieť tým, ktorí o ne vo vhodnom čase žiadajú, sú riadne disponovaní a právo im nezakazuje ich prijať. (Kán. 843 §1.)
Každý pokrstený, ktorému to zákon nezakazuje, môže a musí pristúpiť k svätému prijímaniu. (Kán. 912)
Dodatočne kardinál Francis Arinze, prefekt vatikánskej’Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (CDWDS) za pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI, potvrdil že prijímanie svätého prijímania na jazyk v kľaku zostáva “preferovanou formou.”
EXKLUZÍVNE: Abp. Viganò používa AI, aby ukázal, ako prijímanie na ruku ničí vieru v reálnu prítomnosť
Prijímanie Eucharistiu do ruky tiež výrazne zvyšuje riziko profanácie voči Najsvätejšej sviatosti a nevyhnutne vedie k strate čiastočiek Eucharistie, ktoré môžu spadnúť na zem alebo na iné miesto.
Forte predtým zakázal kňazom v arcidiecéze rozdávať prijímanie na jazyk a zakázal duchovným napĺňať sväteničky svätenou vodou.
Čítajte: Taliansky arcibiskup zakázal prijímanie na jazyk, sväteničky napriek koncu pandémie COVID
Arcibiskup bol tiež horlivým zástancom toho, aby rozvedení a “znovu zosobášení” mohli prijímať sväté prijímanie. Forte tvrdil, že je láskavé “ako Boh”, aby kňazi dávali Eucharistiu týmto párom, ktoré žijú v cudzoložstve. Okrem toho Forte zostrelil prelátov, ktorí kritizovali pápeža Františka, a povedal, že sú hrozbou pre cirkev’“jednotu.”