Kanadská národná polícia, Kráľovská kanadská jazdecká polícia (RCMP), plánuje vytvoriť falošné online účty na sledovanie kanadských extrémistov.
Podľa interného strategického dokumentu plánuje RCMP vykonávať tajný dohľad nad Kanaďanmi vytváraním falošných online účtov a sledovaním toho, čo považuje za ideologických extrémistov, čo by mohlo zahŕňať prorodinný, proživotný a slobodomyseľný obsah.
“Na nedostatok tajnej online prítomnosti RCMP’sa už skôr poukázalo v OIR (Operational Improvement Review), v ktorom sa odporúčalo, aby RCMP vyvinula vlastný online tajný program na pomoc pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s národnou bezpečnosťou,” uvádza sa v internom dokumente RCMP.
Dokument, ktorý bol získaný na základe žiadosti o prístup k informáciám a ktorý bol poskytnutý CBC News, odhaľuje, že Federálna polícia pre národnú bezpečnosť “v súčasnosti podniká kroky na splnenie tohto odporúčania prostredníctvom aktívneho budovania legiend a záložných osôb, ale túto prácu je potrebné uprednostniť a urýchliť, aby bolo možné uspokojiť budúci dopyt po online tajných aktivitách.”
“Tajné policajné vyšetrovanie zostáva popri mnohých nástrojoch účinnou technikou na prekazenie páchania závažnej trestnej činnosti a riešenie historických trestných činov,” pokračuje plán. “Dôraz sa kladie na odhalenie pravdy, overenie faktov a zistenie, či je do toho niekto zapojený.”
Podľa RCMP sa násilný extrémizmus delí do troch kategórií: nábožensky motivovaný extrémizmus, politicky motivovaný extrémizmus a ideologicky motivovaný extrémizmus.
Ideologicky motivovaný extrémizmus sa ďalej delí na xenofóbne násilie, rodovo motivované násilie, antiautoritatívne násilie a “iné násilie motivované sťažnosťami a ideologicky motivované násilie.” Posledná kategória zahŕňa environmentálne násilie, násilie za práva zvierat a “násilie proti potratom.”
Akkoľvek je krok RCMP’monitorovať Kanaďanov online alarmujúci, nie je to ani zďaleka prvý prípad, keď vládou riadená polícia špehuje svojich občanov.
V roku 2022 RCMP priznala, že používa špionážny softvér, ktorý umožňuje ľubovoľne zapnúť alebo vypnúť kameru či mikrofón notebooku alebo telefónu a odpočúvať tak’rozhovory bez toho, aby o tom podozrivý vedel.
V tom istom roku bolo odhalené, že kanadské špeciálne jednotky vykonali vo februári sledovacie lety nad konvojom Freedom Convoy v špionážnom lietadle schopnom odpočúvať hovory mobilných telefónov a sledovať malé pohyby, čo je v rozpore s vojenskou smernicou zakazujúcou takéto lety.
Špehovanie a sledovanie Kanaďanov za to, že zdieľajú prorodinné a slobodomyseľné hodnoty, by sa mohlo ukázať ako ešte nebezpečnejšie, ak bude prijatý návrh zákona premiéra Justina Trudeaua’Online Harms, ktorý by trestal “nenávistné prejavy” na internete.
Zákon C-63 bol predstavený ministrom spravodlivosti Arifom Viranim v Dolnej snemovni vo februári a bol okamžite odsúdený ústavnými expertmi ako problematický. Návrh zákona, predložený pod zámienkou ochrany detí pred zneužívaním na internete, sa tiež snaží rozšíriť rozsah “stíhania nenávistných prejavov” a dokonca sa chce na takéto prejavy zamerať aj so spätnou platnosťou.
Navyše sa zdá, že RCMP, podobne ako ostatné kanadské’vládne organizácie, bola infiltrovaná woke aktivistami, ktorí označujú prorodinné, pro-slobodné a pro-life záležitosti za “extrémne” a “nebezpečné.”
V roku 2022 RCMP vydala16-stranovú príručku, v ktorej navrhuje, aby ľudia udávali tých, ktorí na internete prejavujú akékoľvek známky “protivládnych” alebo “anti-LGBTQ2” názorov.
“Niektorí ľudia zastávajú sociálne alebo politické názory, ktoré môžu byť považované za ‘extrémne’ alebo mimo hlavného prúdu ideológií. Hoci niektoré myšlienky samotné môžu byť pre ich okolie znepokojujúce, práve vtedy, keď osoba používa alebo aktívne podporuje násilie na dosiahnutie ideologických, náboženských alebo politických cieľov, má polícia zohrávať úlohu,” uvádza sa v príručke.