Screenshot-2023-10-06-165058-e1728380748760-810x500.png

Svätý život svätej Brigity Švédskej priniesol Cirkvi obnovu v čase veľkých skúšok

22
Kultúra života

“Kto s tebou, Pane, takto zaobchádza?"” “Tí, čo mnou pohŕdajú a zabúdajú na moju lásku.” Toto bolo prvé zjavenie Božieho Syna Brigite Švédskej. František z Assisi, ktorý pred svetom vztýčil štandardu kríža, oznámil, že Kristus sa chystá znovu nastúpiť drastickú cestu; nie teraz vo svojej osobe, ale v Cirkvi, ktorá je telom jeho tela. Pravdivosť tohto vyhlásenia zakúsila Brigita hneď na začiatku toho osudného 14. storočia, počas ktorého sa na Západ naraz zosypali také nespočetné katastrofy, následky zločinov.

Brigita sa narodila v roku, keď sa Sciarra Colonna, nový Pilátov sluha, odvážil udrieť Kristovho námestníka, jej detstvo bolo súčasné s tými smutnými pádmi, ktoré spôsobili, že Cirkev bola opovrhovaná svojimi nepriateľmi. V kresťanstve nebolo svätých, ktorí by sa dali porovnať s veľkými svätcami z dávnych čias; v predchádzajúcom veku latinské rasy vyčerpali svoju vitalitu pri tvorbe kvetov; ale kde boli sľúbené plody? Staroveká Európa nemala pre Božie slovo nič iné ako urážky; tento sviatok, toto zjavenie Ježiša v chladnej Škandinávii, akoby poukazovalo na jeho útek z obvyklého centra jeho záľuby. Bridget mala desať rokov, keď Muž bolestí hľadal miesto odpočinku v jej srdci: a práve v tom čase smrť Klementa V. a zvolenie Jána XXII v cudzej krajine upevnili pápežstvo v jeho sedemdesiatročnom exile.

Rím medzitým ovdovel po svojom pontifikovi a javil sa ako najúbohejší z miest: “Cesty sionské smútia, lebo niet tých, čo by prišli na slávnostnú hostinu.” (Lamentácie 1, 4) Vyplenený vlastnými synmi, denne strácal zvyšky svojej dávnej slávy; jeho verejné cesty boli dejiskami krviprelievania; uprostred ruín rozpadajúcich sa bazilík vládla samota; ovce sa pásli v chráme svätého Petra a Lateráne. Zo siedmich pahorkov sa po celej Itálii rozšírila anarchia, ktorá premenila mestá na útočiská zbojníkov a vidiecke časti na púšte. Francúzsko bolo odsúdené na to, aby v hrôzach storočnej’vojny vyvraždilo zajatie zvrchovaného pápeža.

Nanešťastie, zajatie sa páčilo; dvor Avignon netrúchlil ako Hebrejci pri babylonských riekach; bohatší na zlato než na cnosti, bolo by dobre, keby na dlhý čas neotriasli vplyvom Svätej stolice na národy. Nemecká ríša a Ľudovít Bavorský mohli ľahko odoprieť poslušnosť zverencovi z Valois; Fratricelli obvinil pápeža z kacírstva; zatiaľ čo Marsillus z Padovy s podporou doktorov práva napadol samotný princíp pápežstva.

Benedikt XII znechutený problémami v Taliansku sa vzdal svojho zámeru vrátiť sa do Ríma; a na skale Dome postavil slávny hrad a kedysi pevnosť a palác, ktorý akoby navždy určil sídlo pápežov na brehu rieky Rona. Bieda Ríma a nádhera Avignonu dosiahli svoj vrchol za Klementa VI ktorý uzavrel zmluvu s Janou Neapolskou, grófkou z Provensálska, čím zabezpečil Cirkvi definitívne vlastníctvo Avignonu. V tom čase pápežský dvor prevyšoval všetky ostatné v prepychu a svetskosti. Boh vo svojej spravodlivosti navštívil národy bičom čiernej smrti, zatiaľ čo vo svojom milosrdenstve poslal pápežovi Klementovi varovanie z neba:

Vstaň, uzavri mier medzi francúzskymi a anglickými kráľmi a choď do Talianska hlásať rok spásy a navštevovať miesta napojené krvou svätých. Uvažuj, ako si v minulosti vyvolal môj hnev, keď si konal svoju vôľu, a nie svoje povinnosti, a ja som mlčal. Teraz však nastal môj čas. Ak neposlúchneš, budem od teba žiadať výpoveď o nehodnosti, ktorou si prešiel všetkými stupňami, ktorými som ti dovolil byť povýšený v sláve. Budeš sa zodpovedať za všetky chamtivosti a ctižiadosti, ktoré sa za tvojich dní rozmohli v Cirkvi. Mohol si urobiť veľa pre nápravu, ale ako telesne zmýšľajúci si to neurobil. Minulosť napravuj horlivosťou počas zvyšku svojho života. Keby ťa Moja trpezlivosť nezachovala, klesol by si nižšie ako ktorýkoľvek z tvojich predchodcov. Spytuj svoje svedomie a uvidíš, že hovorím pravdu. (Birgett. Revelat. lib. vi. cap. lxiii.)

Toto prísne posolstvo, nadiktované Božím Synom prorokyni Brigite Švédskej, prišlo z tej severnej krajiny, kde sa v poslednom polstoročí akoby uchýlila svätosť. Hoci sa mu dostalo takýchto výčitiek, pápež mal stále veľkú vieru, a preto s veľkorysou zdvorilosťou prijal poslov od princeznej Nerície. Ale hoci vyhlásil slávené polstoročné jubileum, Klement VI. dovolil, aby svätý rok uplynul bez toho, aby sa dostal na poklonu k hrobom apoštolov, na ktorú zvolal celý svet. Božia trpezlivosť bola na konci. Súd tejto duše bol zjavený Brigite; videla jeho strašný trest, ktorý však nebol večný a bol zmiernený nádejou. (Birgett. Revelat. lib. iv. cap. cxliv.)

Doteraz sa Bridget úplne zaoberala nadprirodzenými záujmami svojej krajiny, zrazu zistila, že jej poslanie zahŕňa celý svet. Márne sa svätica svojimi modlitbami k Bohu, varovaniami kniežatám usilovala odvrátiť od Švédska skúšky, ktoré sa mali skončiť Kalmárskou úniou. Ani Magnus IV ani jeho manželka Blanche z Dampierre, si vzali k srdcu hrozby svojho vznešeného príbuzného: “Videl som, ako slnko a mesiac spoločne žiarili na oblohe, až kým obaja neodovzdali svoju moc drakovi, obloha zbledla, zem zaplnili plazy, slnko sa ponorilo do priepasti a mesiac zmizol, nezanechajúc po sebe žiadnu stopu.” (Birgett. Revelat. lib. viii. cap. xxxi.)

Zločinný chlad juhu bol príležitosťou na milosť pre sever; ten však zasa nemal úžitok z času jeho návštevy: a Bridget ho navždy opustila. Ona sama bola pre nášho Pána mestom útočišťa. Usadila sa v Ríme a tam svojou svätosťou pripravila cestu pre návrat Kristovho námestníka. Tam dvadsať rokov akoby zosobňovala večné mesto, znášala všetky jeho trpké utrpenia, poznala všetky jeho morálne biedy, predkladala nášmu Pánovi svoje slzy a modlitby; neustále navštevovala hroby apoštolov a mučeníkov na celom polostrove; a zároveň nikdy neprestala odovzdávať pontifikom a kráľom posolstvá, ktoré jej diktoval Boh.

Dlho sa zdalo, že obzor sa rozjasňuje; zatiaľ čo spravodlivý a neoblomný Innocent VI reformoval pápežský dvor, Albornoz obnovoval mier v Taliansku. V roku 1367 mala Bridget veľkú radosť, keď vo Vatikáne prijala požehnanie Urpana V. Nanešťastie, o tri krátke roky Urban opustil prah apoštolov, aby sa vrátil do svojej rodnej krajiny; ale ako Bridget predpovedala, znovu vstúpil do Avignonu len preto, aby zomrel. Jeho nástupcom sa stal synovec Klementa VI, Roger de Beaufort, pod menom Gregorius XI, ktorému bolo súdené ukončiť exil a zlomiť okovy rímskych pontifikov.

Ale prišla Bridgetina’hodina. Iná mala žať v radosti to, čo zasiala v slzách; Katarína Sienská mala priviesť späť do svätého mesta vikára nášho Pána. Pokiaľ ide o statočnú Škandinávku, ktorá nikdy nestratila odvahu ani neochabla vo viere pre neúspech svojich misií, bola inšpirovaná svojím božským Manželom, aby navštívila sväté miesta, scény Jeho umučenia. Práve po návrate z tejto poslednej púte bola ďaleko od svojej rodnej zeme, v tom opustenom Ríme, ktorého vdovstvo sa márne snažila ukončiť, povolaná k nebeskej odmene.

Jej telo odniesla späť do Škandinávie jej dcéra svätá Katarína Švédska. Uložili ho v ešte nedokončenom kláštore Vadstena, materskom dome toho plánovaného rádu nášho Spasiteľa, ktorého základy, podobne ako všetky podniky, ktoré Boh uložil Brigite, mali byť dokončené až po jej smrti. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi dostala takmer súčasne príkaz založiť toto sväté útočisko a príkaz z neho odísť; akoby jej Pán chcel dať nahliadnuť do jeho požehnaného pokoja, len aby ju ešte viac ukrižoval na úplne inej ceste, na ktorú ju hneď zaviedol. Taká je Božia’prísnosť voči svojim drahým a taká je jeho zvrchovaná nezávislosť, pokiaľ ide o jeho dary.

Podobným spôsobom dovolil, aby sväticu v jej prvých rokoch priťahovala krásna ľalia panenstva, a potom jej dal najavo svoju vôľu, aby tu tento kvet nebol. “Keď plačem,” povedal prorok v zajatí, ktoré je obrazom toho, z čoho Bridget pociťovala všetku horkosť, “keď volám a prosím, On zatvoril moju modlitbu. Zavrel mi cesty hranatými kameňmi, obrátil moje chodníky hore nohami.” (Lamentácie 3, 8-9)

Pred čítaním liturgickej legendy si pripomeňme, že sv. Brigita zomrela 23. júla 1373; 8. október je výročím prvej svätej omše, ktorú na jej počesť celebroval pápež Bonifác IX deň po jej kanonizácii. (7. a 8. októbra 1391) Martin V potvrdil akty Bonifáca IX. na jej počesť; a schválil jej zjavenia, ktoré boli násilne napadnuté na konciloch Konštancia a Bazle, aby potom vyšli s vyšším odporúčaním pre zbožnosť veriacich.

K ružencu, ktorý nesie meno svätice’sa viažu mnohé odpustky. Tie sa teraz vďaka priazni Apoštolskej stolice často vzťahujú na obyčajné ružence; treba však pamätať na to, že pravý ruženec sv. Brigity sa skladá z&em>Ave Maria recitovaného šesťdesiattrikrát, Pater noster sedemkrát a Credo sedemkrát, na počesť predpokladaného počtu rokov Panny Márie na zemi a jej radostí a bolestí. Z túžby uctiť si Pannu Máriu svätec tiež udelil abatese nadradenosť nad dvojitými kláštormi v Ráde nášho Spasiteľa.

Bridget sa narodila vo Švédsku zo vznešených a zbožných rodičov a viedla najsvätejší život. Keď sa ešte nenarodila, jej matka sa kvôli nej zachránila pred stroskotaním lode. Keď mala Bridget desať rokov, vypočula si kázeň o umučení nášho Pána a nasledujúcu noc videla Ježiša na kríži, ako je pokrytý čerstvou krvou a hovorí jej o svojom umučení. Odvtedy ju rozjímanie o tejto téme ovplyvnilo do takej miery, že už nikdy nedokázala myslieť na utrpenie nášho Pána bez sĺz.

Vydala sa za knieža Ulfa z Nerície a svojím príkladom a presvedčovaním si ho získala pre zbožný život. S materinskou láskou sa venovala výchove svojich detí. Najhorlivejšie slúžila chudobným, najmä chorým, a na ich prijímanie vyčlenila dom, kde im často umývala a bozkávala nohy. Spolu s manželom sa vydala na púť do Compostella, aby navštívila hrob apoštola svätého Jakuba. Na spiatočnej ceste Ulfo v Arrase nebezpečne ochorel, ale svätý Dionýz, ktorý sa v noci zjavil Bridget, jej predpovedal navrátenie manželovho’zdravia a ďalšie budúce udalosti.

Ulfo sa stal cisterciánskym mníchom, ale čoskoro nato zomrel. Načo Bridget, ktorá počula Kristov hlas volajúci ju vo sne, prijala prísnejší spôsob života. Boh jej vtedy zjavil mnohé tajomstvá. Založila kláštor Vadstena pod vládou nášho Spasiteľa, ktorú jej dal sám náš Pán. Na jeho príkaz odišla do Ríma, kde zapálila Božiu lásku vo veľmi mnohých srdciach. Absolvovala púť do Jeruzalema, ale po návrate do Ríma ju napadla horúčka a celý rok ťažko trpela chorobou. V deň, ktorý predpovedala, odišla do neba obťažkaná zásluhami. Jej telo bolo prenesené do jej kláštora vo Vadstene; a keďže sa preslávila zázrakmi, Bonifác IX. ju zapísal medzi svätých.

O statočná žena! opora Cirkvi v najnešťastnejších časoch, nech ťa teraz blahorečia všetky národy! Keď zem, ochudobnená o cnosti, už neplatila svoje dlhy Pánovi, ty si bola pokladom, ktorý objavili a priniesli z najodľahlejších končín, aby si zásobila chudobu mnohých. Zaslúžil si si priazeň nebies pre dovtedy opovrhovaný sever. Vtedy bol Duch Svätý pohnutý modlitbami apoštolov a mučeníkov, aby ťa priviedol do krajiny, ktorú ich krv nestačila urobiť plodnou pre Manželku; zjavil si sa ako obchodná’loď prinášajúca chlieb zďaleka do krajín pustých a neúrodných. Na tvoj hlas sa Rím opäť vzchopil; podľa tvojho príkladu odčinil chyby, ktoré spôsobili jeho záhubu; tvoje a jej modlitby mu získali späť srdce jeho Snúbenca a Jeho zástupcu.

Tvoj vlastný údel bol údelom utrpenia a práce. Keď sa na radosť všetkých tvoje dielo zavŕšilo, ty si už opustila tento svet. Podobal si sa hrdinom Starého zákona, ktorí z diaľky pozdravovali prisľúbenia, ktoré mali iní vidieť naplnené, a uznávali, že sú cudzincami a pútnikmi na zemi. Podobne ako oni si hľadal nie vlasť, ktorú si opustil a kam si sa mohol vrátiť, ale jediný skutočný domov, ktorým je nebo. Okrem toho si Boh urobil slávu, že sa nazýva tvojím Bohom.

Z večného mesta, kde sa skončilo tvoje vyhnanstvo, zachovaj v nás ovocie svojho príkladu a učenia. Tvoj rád nášho Spasiteľa ich zvečňuje v krajinách, kde ešte existuje, hoci tak veľmi oslabený; nech ožije vo Vadstene vo svojej prvotnej nádhere! Prostredníctvom neho a jeho rivalov vo svätosti vráť Škandinávii vieru, teraz tak nešťastne stratenú, jej apoštolovi Anschariovi a Erikovi a Olafovi jej kráľom-mučeníkom.

Nakoniec ochraňuj Rím, ktorého záujmy ti náš Pán tak osobitne zveril; nech už nikdy nezažije strašnú skúšku, ktorá ťa stála celoživotnú námahu a utrpenie!

Tento text je prevzatý z Liturgického roka, ktorého autorom je Dom Prosper Guéranger (1841-1875). LifeSiteNews ďakuje Stránke Ecu-Men za to, že toto klasické dielo je ľahko dostupné online.