tmp_6230def0-e046-4019-9f6b-e0ffcbc69b89-810x500.jpeg

EXKLUZÍVNE: Biskup Strickland vyzýva na "novú kultúru, ktorá uznáva posvätnosť života

59
Kultúra života

Biskupovi Josephovi Stricklandovi z Tyleru v Texase mnohí hovoria "biskup Ameriky", a majú na to dobrý dôvod. Je’jedným z mála hlasov z hierarchie, ktorý bojuje proti eminentným kultúrnym neduhom našej doby, vychádza von a vedie laikov v modlitbách proti kultúre smrti.

Pripojí sa ku mne v tejto epizóde The John-Henry Westen Show, aby sme sa porozprávali o tom, ako sa stal biskupom a čo považuje za hlavné problémy Cirkvi a sveta.

Pri rozprávaní o tom, ako sa stal biskupom, mi Strickland povedal, že do seminára pre dallaskú diecézu nastúpil v roku 1977, v čase pred zriadením Tylerskej diecézy. Jeho prvým pridelením po seminári bol vtedajší kostol Nepoškvrneného počatia (teraz katedrála) v Tyleri, než ho preložili. Nakoniec bol vymenovaný za rektora katedrály novej Tylerskej diecézy, pričom pomáhal svojim trom predchodcom biskupom.

“Ľuďom som hovoril, že som na tej fare žil dlhšie ako na ktoromkoľvek inom mieste v mojom živote, pretože som bol rektorom 16 rokov,” spomína Strickland. “Biskupmi sa veľmi často stávajú muži, ktorí úzko spolupracujú s biskupmi a pracujú v kancelárii,”vysvetľuje a dodáva, že biskupi ho dali študovať kánonické právo a na 15 rokov ho zaradili do diecézneho tribunálu ako súdneho vikára Tylera. Medzi biskupskými funkciami svojich dvoch bezprostredných predchodcov sa v roku 2000 stal administrátorom diecézy.

“Myslím si, že ma to naozaj viac posunulo k tomu, aby som sa raz… stal biskupom, pretože ako administrátor… spravuješ diecézu,” hovorí mi Jeho Excelencia. “Nemáte autoritu biskupa, ale máte obmedzenú právomoc v podstate zabezpečiť, aby veci pokračovali.” Strickland bol vymenovaný za biskupa Tyleru v novembri 2012.

Téma kríz v Cirkvi sa objavila v polovici tejto prvej časti nášho rozhovoru. Pri porovnávaní pápeža Františka s jeho dvoma bezprostrednými predchodcami, svätým Jánom Pavlom II. a Benediktom XVI. mi Strickland povedal, že podľa jeho názoru sa ťažisko Cirkvi presunulo z pohľadu na nebo na rozhovory s našimi blížnymi.

“Ján Pavol II. a potom Benedikt nás skutočne opäť ťahali k vertikále, aby sme sa pozerali na nebo, na Boha,” oponuje Strickland, pričom naráža na krízu v Cirkvi pred zvolením sv. Jána Pavla v roku 1978. 

Používajúc architektúru ako analógiu, Jeho Excelencia poznamenáva, že v minulých storočiach sa kostoly stavali, aby inšpirovali a prinútili človeka “hnať oči hore” k Bohu. “Myslím si, že spôsob, akým by som opísal to, čo’sa stalo v“rokoch pápeža Františka, a určite to’nie je všetko pápež František, ale je to’celé prostredie”skôr ako pozerať hore, pozerať [na] vertikálu, je to’všetko horizontálne, a určite to’nie je všetko horizontálne, ale to’je to, čo sa zdôrazňuje,” hovorí.

Aplikujúc svoj názor na vlastnú skúsenosť biskupa, Strickland poznamenáva, že zmena zamerania ho “postavila tam, kde je]” a “vychovala” ako biskupa. Pri spomínaní na svoje pôsobenie v úlohe biskupa v Tyleri Strickland hovorí, že bol vo “väčšom či menšom” konflikte s tým, čo nazýva “novým svetonázorom” v Cirkvi, podľa ktorého ľudia vedú medzi sebou dialóg, najmä o “zodpovedaných otázkach”

“Podľa môjho názoru nepotrebujeme viesť diskusiu o veciach, na ktoré máme odpoveď,” tvrdí Strickland.

Presunul svoju pozornosť na problémy vo svete a Strickland vyhlasuje, že “hlavnou spojnicou” všetkých problémov spoločnosti”je posvätnosť dieťaťa v matkinom lone”a že počatie dieťaťa v maternici by sa malo kultúrne oslavovať a Cirkev by mala jasne povedať, že “najväčším darom, ktorý svet má, je práve počaté dieťa.”

“Príliš veľa ľudí v Kongrese, príliš veľa ľudí v Cirkvi… hovorí: ‘No, musíte mať možnosť voľby,’” hovorí mi. “Práve som videl, ako vyšiel ďalší politický kandidát, ktorý… povedal, že… podporuje potraty až do narodenia. Je to diabolské! Je to naozaj diabolské. Je to proti Bohu, je to proti človeku!" ”

Podľa Stricklanda je však spôsob, ako sa vysporiadať s ľuďmi, ktorých považuje za “oklamaných” pre popieranie posvätnosti života, súcit a dodáva, že “príliš veľa ľudských vodcov v Cirkvi je v súčasnosti oklamaných, aby si mysleli“niečo menej ako posvätnosť života každého počatého dieťaťa.”

“Určite je Cirkev… hlboko zasiahnutá a istým spôsobom skazená svetom, ktorý sa odvrátil od Boha, a príliš veľa ľudí v Cirkvi dáva Bohu akosi košom, aj keď tvrdia, že sú katolíci,” zdôrazňuje a tvrdí, že človek nemôže “byť katolíkom akosi napoly.”

“Myslím si, že… ten obraz… príliš horizontálneho pohľadu a len akéhosi zotrvávania vo svete, pozerania sa na seba navzájom a zabúdania, že sme vyšli od Boha, musíme stále pozerať na Boha a byť pozdvihnutí k nášmu… najvyššiemu potenciálu Božou”milosťou.”

Jeho Excelencia aplikuje posvätnosť ľudského života aj na iné kultúrne otázky, ako je kríza na hraniciach a genderová ideológia. V reakcii na hypotézu, že zástancovia života by sa mali starať aj o imigráciu, ako aj o potraty, Strickland tvrdí, že všetky kultúrne problémy, ktoré v súčasnosti zažívame, pochádzajú z nedostatku úcty k ľudskému životu.

“Musíme začať [riešiť tieto problémy] s novou kultúrou, ktorá uznáva posvätnosť života,” tvrdí Strickland. 

“Ak to uznáte, potom superbohatstvo znamená superpomoc Božiemu ľudu namiesto toho, aby ste si stavali stále väčšie a väčšie sídla a mali … obscénne veci, ktoré preto, že máte’peniaze, môžete… mať len veci, ktoré by žiaden človek nikdy nemohol potrebovať alebo by ich nikdy nemal chcieť, ak má akési vyvážené chápanie toho, čo je život.”

“Ako môžeme byť jeden pre druhého bratmi a sestrami namiesto toho, aby sme… mrhali bohatstvom na… zbytočný luxus, pri ktorom zabúdame, že existujú ľudia, ktorí nemajú’domov, nemajú’oblečenie, nemajú’jedlo,” uzatvára Strickland. “To’všetko je vpletené do problematiky hraníc… Je to’pre mňa veľmi komplikované a zároveň veľmi jednoduché.”

Zajtra si naladíte druhú časť môjho dvojdielneho rozhovoru s biskupom Josephom Stricklandom.

The John-Henry Westen Show je k dispozícii vo forme videa na s YouTube kanáli a vpravo tu na mojom blogu LifeSite.

K dispozícii je aj v audio formáte na platformách ako SpotifySoundcloud, a Acast. Čakáme na schválenie aj pre iTunes a Google Play. Ak sa chcete prihlásiť na odber audio verzie na rôznych kanáloch, navštívte Stránku vysielania tu.

Vytvorili sme’pre túto reláciu špeciálny e-mailový zoznam, aby sme vás mohli každý týždeň upozorniť na zverejnenie novej epizódy. Prosím, prihláste sa teraz kliknutím sem. Môžete sa tiež prihlásiť na Kanál YouTube a YouTube vás’upozorní na nový obsah.

Môžete mi posielať spätnú väzbu alebo nápady na témy relácií prostredníctvom e-mailu [email protected].

Prisľúbte svoje modlitby za pátra Stricklanda ZDE