Lauren-Handy-810x500.png

Pokus o záchranu v centre DC motivovaný infanticídou, Lauren Handyová svedčí na súde o zákone FACE

19
Kultúra života

V priebehu súdneho procesu Spojené štáty proti Handymu, ktorý prebieha na okresnom súde vo Washingtone, D.C., sa vládni prokurátori snažili vykresliť obžalovanú Lauren Handyovú ako nebezpečnú, extrémistickú vodkyňu sprisahania za život s cieľom porušovať zákon FACE a upierať ženám’“práva na reprodukčné zdravie.”

Členovia poroty boli pravdepodobne prekvapení, keď Handyová vypovedala svoj príbeh.  V odpovedi na otázky obhajcu Martina Cannona ticho hovoriaca Handyová opísala svoj život vysokoškolskej študentky v Lynchburgu vo Virgínii, ktorá sa ponorila do štúdia dejín umenia a plánovala kariéru kurátorky múzea alebo historičky umenia.

Keď sa Cannon opýtal na jej zbierku kníh, Handyová pokojne odpovedala, že má osobnú knižnicu so 400 knihami a že všetky prečítala. Povedala, že bola spokojná s kariérou v umení, keď sa začala zaujímať o poradenstvo na chodníku v miestnej potratovej klinike ako súčasť svojho záväzku k vznikajúcej filozofii nenásilia vo všetkých formách.

Na klinike sa stala svedkom toho, ako so ženou, ktorá práve ukončila potratový zákrok, kráčajúcou k autu, agresívne zaobchádzal muž, ktorý vyzeral ako jej priateľ, a v tom momente “sa vo mne niečo zmenilo.” Knižne založená Handyová začala okamžite skúmať potraty a pocítila obrovský smútok nad svojimi objavmi. “Nechcela som’byť vo svete, kde sa toto deje, a ak by som (žila v tomto svete), niečo by som s tým urobila,” povedala.

Jej vášeň chrániť nenarodené deti sa čoskoro stala životným poslaním po tom, čo v roku 2013 videla video, ktoré vytvorila organizácia na ochranu života Live Action, kde je na tajnom videu zachytený potratár Cesare Santangelo, ktorý hovorí tajnému reportérovi postup, ako nechať zomrieť dieťa, ktoré sa narodilo živé.  “Vyvinuli ste si presvedčenie o Cesare Santangelovi,” opýtal sa Cannon. “Moje presvedčenie bolo, že ak dieťa prežije pokus o potrat, nechá sa zomrieť. Moje presvedčenie bolo, že sa to už stalo,” Handyová povedala.

Handyová sa po zhliadnutí videa Live Action rozhodla vynechať záverečné skúšky a zanechať štúdium na vysokej škole. Kúpila si lístok na vlak do Washingtonu, aby sa zúčastnila na tlačovej konferencii odhaľujúcej zločiny na washingtonskej chirurgickej klinike Santangelo’“Musela som ísť na miesto, kde sa video odohralo,”povedala Handyová. “Išla som domov a povedala som rodičom, že som odišla zo školy.”

V priebehu nasledujúcich siedmich rokov Handyová zasvätila svoj život “snahe pochopiť, prečo ľudia vyhľadávajú potraty,” dobrovoľníckej práci pre organizáciu Survivors of the Abortion Holocaust a práci na Haiti v detskom hospici, kde deti zomierali na HIV. Práve v kruciálnom smútku nad smrťou nevinných detí na Haiti si Handyová osvojila “princíp solidarity zotrvať s dieťaťom do poslednej chvíle,” narodeným alebo nenarodeným.

Dvadsaťdeväťročná Handyová povedala porotcom, že to bol jej “kalkatský moment,” ako ho poznajú Milosrdné sestry Matky Terezy ” keď hlboké hnutie Ducha Svätého vyzýva človeka, aby konal v prospech nevinných obetí. Handyová ako vždy zaujala vedecký prístup a skúmala tému voliteľných potratov po ukončení života. Prokurátori usilovne a neustále namietali proti jazyku Handy’ovej, ktorý opisoval neskoré potraty a percentá živonarodených detí pri pokusoch o potrat. Sudkyňa Colleen Kollar-Kotellyová pokarhala Cannona slovami: “Teraz je’miniexpert. Je tu limit … vy’sa posúvate smerom k anulovaniu poroty.” “Nie, nie som’”, odpovedala Cannon.

Kruté je, že Kollar-Kotellyová zamietla žiadosť obhajoby o predloženie videa Live Action do súdneho procesu a obhajobe stanovila prísne obmedzenia s tým, že Cannonová a Handyová sa “snažili predložiť informácie o tom, že potraty sú zlé” a že to nemá “nič spoločné s týmto prípadom.”

Cannonová vytrvala a spýtala sa Handyovej, či “sa zamerala na washingtonskú chirurgickú kliniku na základe všeobecného presvedčenia, že potraty pri živom pôrode sa dejú a on’jej (Santangelo) nepomôže?”

Prokurátor John Crabb Jr. vyskočil zo stoličky, aby rázne namietol, a označil Cannonove’otázky za “klebety a propagandu.”Ide o “nevhodné, nepodložené informácie. Je to’predpojaté a podnecujúce … snaží sa’povedať, že’robila výskum.”

Crabb má v jednom určite pravdu. Handyová urobila svoj výskum a ten odhalil nevýslovnú hrôzu neskorých potratov a zabíjania detí, ktoré sa vykonávajú v hlavnom meste krajiny. Handyová vypovedala, že práve akt infanticídy — zabitie dieťaťa alebo umožnenie smrti narodeného živého dieťaťa — ju motivoval k tomu, aby sa 22. októbra 2020 zamerala na washingtonskú chirurgickú kliniku.  “Či má pravdu alebo nie, o to nejde,” povedala sudkyňa Kollar-Kotellyová. “Nemôže povedať, že (Santangelo) nič neurobili.”

PREHLIADNITE SI: Porote v procese s FACE Act nebolo dovolené vidieť šokujúce video, na ktorom potratár z Washingtonu opisuje svoju prácu

Toto je to, čoho sa Kollar-Kotellyová a obžaloba najviac obávajú a čo video Live Action jednoznačne dokazuje. Ako vyjadril Santangelo vo videu, je’veľmi dobre oboznámený s praxou zabíjania novorodencov, a to všetko mení, pretože zákon FACE sa vzťahuje len na interrupcie. Snaha Kollar-Kotellyovej a prokurátorov potlačiť dôkazy o infanticíde je ich vlastným kalkatským momentom. Musia konať, aby popreli pravdu, že Santangelo je vrah. A to je’dôvod, prečo boli Handy a osem ďalších obžalovaných ochotní v ten deň položiť na hranicu vlastné telo — “byť solidárni s obeťami a byť tam čo najdlhšie,” povedal Handy.