CJ-Hopkins-810x500.png

Americký autor odsúdený v Nemecku za prirovnanie režimu COVID k nacistickej ére

60
Kultúra smrti

Americký satirik a dramatik C. J. Hopkins bol odsúdený za trestný čin za obsah príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré podľa sudcu kritizovali nemeckú vládu za jej politiku Covid.

Hopkins, ktorý žije v Nemecku, bol údajne obvinený po tom, čo zverejnil obrázok svojej knihy, na ktorom je zobrazená maska na tvári so sotva viditeľným hákovým krížom, v reakcii na príspevok na sociálnej sieti, na ktorom sa objavil nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach, uvádza sa v správe Matta Taibbiho.

Nemecký sudca poslal Hopkinsovi “trestný rozkaz,”, ktorým spisovateľa odsúdil na pokutu vo výške € 3 600 eur alebo 60 dní väzenia. Americký autor Taibbimu povedal, že bol odsúdený za “šírenie propagandy, ktorej obsah je určený na podporu cieľov bývalej národnosocialistickej organizácie.”

Hopkins údajne reagoval na príspevok na sociálnej sieti X, predtým Twitter, nemeckých novín Die Welt, na ktorom bola fotografia Lauterbacha a citát nemeckého ministra zdravotníctva: “Maska vždy vysiela signál.”

Americký spisovateľ reagoval na príspevok tým, že mu citoval Lauterbachove’slová späť obrázkom obálky jeho kniha s názvom “The Rise of the New Normal Reich,”, na ktorej je priehľadná svastika na tvári.

Hopkins’ v knihe kritizuje drakonickú politickú reakciu na krízu Covid v Nemecku a vo svete a niektoré jej aspekty prirovnáva k nacistickej ére. Hopkins zdôraznil, že ani jeho kniha, ani žiadne iné dielo nikdy nepropagovalo národný socializmus alebo čokoľvek s ním súvisiace.

“Smejú sa mi, pretože by trvalo celých asi 20 sekúnd, kým by sa niekto pozrel na moje skutočné dielo, aby zistil, ako absolútne som proti čomukoľvek, čo pripomína totalitarizmus, fašizmus, autoritárstvo, čokoľvek,” autor povedal Taibbimu.

Hopkinsovi aj Taibbimu sa verdikt javil ako akt cenzúry voči politickému disidentovi zo strany nemeckého štátu.

“C.J.’situácia je otvorene prípadom vlády, ktorá sa snaží kriminalizovať kritiku seba samej, čo je tá najhlúpejšia a najmenej obhájiteľná verzia cenzúry, aká je možná,” napísal Taibbi.

Keď sa Taibbi Hopkinsa opýtal, či si myslí, že k prípadu proti nemu došlo preto, že nemeckú vládu rozrušilo prirovnávanie k nacistom, autor odpovedal: “Presne tak si to vysvetľujem ja.”

“Ak by sa ktokoľvek s aspoň stredným IQ pozrel na moje dielo na 20, 30 sekúnd, mohol by určiť moje zámery a to, kde sú moje sympatie,” pokračoval. “Jediný spôsob, ako by som si to mohol vysvetliť, Matt, je zastrašovanie, šikanovanie.”

Akkoľvek je v Nemecku šírenie symbolov spojených s národným socializmom nezákonné, ak je zámerom propagovať ideológiu, mnohé knihy a filmy, ktoré zobrazujú hákové kríže, sú v Nemecku napriek tomu povolené.

“Áno, ak ste nacista, je v Nemecku nezákonné šíriť hákové kríže,”povedal Hopkins Taibbimu. “Ale ak’robíte umenie, ak’komentujete históriu, ak’predávate knihu, existuje celý rad dôvodov na výnimky, kedy ľudia môžu používať a používajú hákové kríže … ”

Taibbi vložil screenshoty niekoľkých kníh so svastikami na obálke, ktoré sú v Nemecku legálne.

Hopkins povedal, že jeho právnik “všetky tieto argumenty predložil prokurátorovi”, ale že sa nimi “ani nezaoberal.”

Autor sa ohradil, že bude “odsúdeným f*ing kriminálnikom, zločincom z nenávisti”, pretože podľa Hopkinsa sa proti rozsudku nemôže odvolať a na súd sa môže obrátiť len so žiadosťou o zmiernenie trestu.

V podobne bizarnom prípade cenzúry bol v apríli 2023 odsúdený komik za zosmiešnenie nemeckého vládneho úradníka. YouTuber Tim Kellner povedal, že dostal trestný rozkaz, v ktorom sa uvádza, že bol odsúdený na osem mesiacov väzenia za video, v ktorom si robil žarty z nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej z ľavicovej strany Zelených. Jeho trest bol podmienečne odložený, ale v prípade zopakovania priestupku by údajne musel darovať € 1 500 eur na program OSN pre utečencov a zaplatiť náklady súdneho konania.