GettyImages-495498180-810x500.jpg

Bidenova nová šéfka CDC hovorí, že je "veľmi sklamaná" z toho, že štáty majú právomoc zakázať potraty

38
Kultúra smrti

Doktorka Mandy Cohenová, bývalá výkonná riaditeľka zdravotníckej spoločnosti Aledade a tajomníčka ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb Severnej Karolíny, prevzala vedenie CDC po kontroverznej predchodkyni Dr. Rochelle Walenskyovej. V pondelok sa v rozhovore pre časopis Time vyjadrila k viacerým otázkam súvisiacim so zdravím vrátane potratov.

“Som veľmi sklamaná, že sme tu, že vedieme rozhovor o tom, či by ženy mali mať prístup k zdravotnej starostlivosti, keď ju potrebujú, alebo nie,” povedala Cohenová. “A, viete, ako matka dvoch dcér, lekárka a teraz riaditeľka CDC”budem naďalej pracovať na tom, aby sme zabezpečili, že ženy budú mať prístup k starostlivosti, keď ju budú potrebovať, a že budú mať lekársku starostlivosť, keď ju budú potrebovať.”

Cohen vyhlásil, že CDC bude “podporovať akokoľvek môžeme prácu, ktorá’sa robí v celej vláde na podporu žien v oblasti ich reprodukčného zdravia,” vrátane využitia “celého centra zaoberajúceho sa vrodenými chybami a premýšľaním o tom, ako sa so ženami rozprávame o materskom zdraví”pred tým, než’otehotnejú, počas’tehotenstva a po’tehotenstve.”

V nadväznosti na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zvrátiť Roe v. Wade v minulom roku, ktorý umožnil štátom prvýkrát po polstoročí priamo zakázať interrupcie, prezident Joe Biden nakázal federálnym úradom, aby vyvíjali “celovládne úsilie na ochranu reprodukčných práv,” a minister zdravotníctva & sociálnych služieb USA Xavier Becerra vyhlásil “národný imperatív” na podporu ľahkého prístupu k potratovým tabletkám, ktorý odvtedy zahŕňa smernice umožňujúce distribúciu potratových tabletiek poštou v rozpore s federálnym zákonom (ktorý U.S. 5th Circuit Court of Appeals odvolal začiatkom tohto mesiaca).

Bidenova administratíva sa tiež pokúsila prinútiť lekárov na pohotovosti, aby sa zúčastňovali na interrupciách, a cirkvi, aby dotovala interrupcie, pričom v oboch prípadoch skončila administratíva na súde.

Pätnásť štátov v súčasnosti zakazuje všetky alebo väčšinu interrupcií, pričom dostupné údaje zatiaľ ukazujú, že pro-life zákony jednotlivých štátov by mohli účinne zlikvidovať približne 200 000 interrupcií ročne.

V reakcii na to presadzujú spojenci potratov rôzne taktiky na zachovanie “prístupu k potratom,” ako napríklad právnu ochranu a finančnú podporu medzištátnych potratových ciest, snažia sa zakotviť “práva” na túto prax v ústavách štátov, a nie v ústave USA, konštrukcia nových potratových zariadení v blízkosti hraníc, ktoré majú spoločné štáty podporujúce život a potraty, a z liberálnych štátov robí útočiská pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť alebo porušovať zákony pro-life susedov. 

Biden má vyzval Kongres, aby kodifikoval “právo” na interrupciu vo federálnom zákone, čím by sa nielen obnovil, ale aj rozšíril Statút Roe tým, že by sa znemožnilo štátom prijať prakticky akékoľvek pro-life zákony. Voľby v roku 2024 rozhodnú o tom, či si demokrati udržia Biely dom a udržia alebo získajú dostatočný počet kresiel v Kongrese, aby sa tak stalo.