powerlifting-810x500.jpg

Medzinárodná federácia silového trojboja zavádza určité obmedzenia pre "transrodových" mužov súťažiacich proti ženám

32
Kultúra života

Ženské atlétky dosiahli mierne víťazstvo proti nadvláde mužov, ktorí o sebe tvrdia, že sú ženy, po tom, čo Medzinárodná federácia silového trojboja (IPF) oznámila zmenu pravidiel.

Vzpieračská organizácia oznámila, že “transrodoví” športovci musia pred súťažou proti ženám predložiť doklad totožnosti, ktorý dokazuje, že sa aspoň štyri roky identifikovali ako opačné pohlavie. Muži so zmeneným pohlavím musia tiež preukázať, že majú zníženú hladinu testosterónu.

Zmena prišla približne týždeň po tom, čo muž so zmeneným pohlavím menom “Anne” Andres vytvoril kanadský rekord v silovom trojboji.

Národný rekord vytvoril na šampionáte v Brandone v štáte Manitoba na Majstrovstvách západnej Kanady 2023 Kanadskej únie silového trojboja”po tom, čo prekonal ženy v kategórii o viac ako 200 kilogramov. Ako nedávno informoval portál LifeSiteNews, získal prvé miesto v kategórii žien Masters bez výzbroje.

Kanadská súťažná powerlifterka April Hutchinsonová označila túto zmenu za “VELKÉ víťazstvo.”

“Nie je to”dokonalá politika, ale krok správnym smerom,” napísala Hutchinsonová na X, predtým známom ako Twitter. “Už žiadna inkluzívna politika. Pozrite sa, čo sa dá dosiahnuť tým, že sa ozvete.”

Medzinárodné konzorcium pre ženské športy (ICFS) tiež ocenilo toto rozhodnutie, ale uviedlo, že plánuje presadzovať úplný zákaz súťaženia mužov proti ženám.

“Toto je pokrok. Je to’uznanie, že je potrebné stanoviť hranice okolo fenoménu mužov, ktorí sa dožadujú súťaženia v ženských’športoch,” skupina napísala v reakcii na príspevok Hutchinsonovej’“Buďte si istí, že [ICFS] sa bude naďalej zasadzovať za kategóriu len pre ženy (nula percent mužov) v #powerliftingu.”

Hutchinsonová predtým povedal Piersu Morganovi, že rodovo zmiešaná mužská’účasť odrádza športovkyne.

“Napríklad ten národný rekord, ktorý prekonal – atléti sa za ním naháňali celé roky,” predtým povedala. “A to“hovoríme o špičkových atlétoch, ktorí trénovali, trénovali a trénovali. To dokazuje výhody, fyziologické výhody, ktoré má muž oproti žene, či už ide o svalovú hmotu, hustotu kostí, kapacitu pľúc. Mohol by som pokračovať.

“Veľa žien včera odstúpilo zo súťaže, pretože vedeli, že ‘Anne’ bude dvíhať,” povedal Hutchinson. “Odstúpili, skončili, napísali federácii a federácia s tým v podstate nič neurobila.”

“Skvelá správa!”ženská’športová aktivistka Riley Gainesová povedala na sociálnych sieťach.