trudeau-810x500.png

Trudeau obviňuje Metu z vlastného vládneho zákona, ktorý viedol k zablokovaniu správ o lesných požiaroch na Facebooku

13
Kultúra smrti

Liberálni politici vrátane premiéra Justina Trudeaua požadovali, aby spoločnosť Meta povolila zdieľanie správ o lesných požiaroch na svojich platformách napriek tomu, že to bola ich vlastná vláda, ktorá prinútila spoločnosť Meta zablokovať takýto obsah.    

Kanadský premiér Justin Trudeau 21. augusta odsúdil spoločnosť Meta, materskú spoločnosť Facebooku a Instagramu, za to, že zakázala Kanaďanom zdieľať príbehy o rôznych lesných požiaroch, ktoré zúria v celej krajine - tento krok spoločnosť Meta urobila len preto, aby zabezpečila súlad s nedávno prijatým zákonom Trudeauovej vlády o online spravodajstve. 

Trudeau vyhlásil, že “Facebook uprednostňuje zisky spoločností pred’bezpečnosťou ľudí” tým, že naďalej zakazuje Kanaďanom zdieľať správy na svojich platformách, namiesto toho, aby platil poplatky uvedené v zákone o online spravodajstve.   

Podobne sa vyjadril aj minister dopravy Pablo Rodriguez odhalil, že minulý týždeň hovoril s Metou o obnovení spravodajstva pre Kanaďanov, pričom zákaz označil za “absolútne neprijateľný.”  

Niektorí Kanaďania sa sťažujú, že zákaz spoločnosti Meta’im bráni zdieľať dôležité údaje týkajúce sa lesných požiarov v odľahlom severnom meste Yellowknife a v západnej provincii Britská Kolumbia.  

Začiatkom augusta Meta začalaproces trvalého blokovania všetkých správ pre Kanaďanov, keďže Trudeauova vláda sa snažila prinútiť veľké technologické platformy, aby platili spravodajským webom za obsah zdieľaný na ich platformách. 

Na základe nových nariadení Meta’Kanaďanom blokuje nielen kanadské správy, ale aj obsah z iných krajín.  

Od tohto rozhodnutia mnohí liberálni politici požadujú, aby Meta zákaz zrušila, a to napriek tomu, že Meta bola nútená zákaz zaviesť kvôli pokusu Trudeauovej vlády použiť silnú ruku.

Liberálna ministerka pre kultúrne dedičstvo Pascale St-Ongeová podobne odsúdilaMetu a uviedla, “Meta’svojím neuváženým rozhodnutím blokovať správy pred nadobudnutím účinnosti zákona poškodzuje prístup k dôležitým informáciám na Facebooku a Instagrame.”  

“Vyzývame ich, aby dnes obnovili zdieľanie správ v záujme bezpečnosti Kanaďanov, ktorí čelia tejto mimoriadnej situácii. Práve teraz potrebujeme viac správ, nie menej,” pokračovala. 

Liberálny poslanec Chris Bittle označil konanie spoločnosti Meta’za ” bezohľadné a nezodpovedné.”

“Práve teraz, keď lesné požiare spôsobujú evakuáciu v NWT a ohrozujú životy, Meta blokuje správy o nich na Facebooku a Instagrame,” on písal na X, predtým známom ako Twitter. “Urobili to v Austrálii a zhoršilo to nebezpečné situácie.”  

Meta povedalKanadskej vysielacej spolupráci (CBC), že používatelia Facebooku môžu používať funkciu “Safety Check”, ktorá umožňuje používateľom zdieľať, že sú v bezpečí v prípade prírodnej katastrofy alebo krízy. 

Súčasné predpisy tiež umožňujú Kanaďanom prístup k obsahu oficiálnych vládnych agentúr, záchranných služieb a mimovládnych organizácií na Facebooku aj Instagrame.  

Meta vysvetlila, že ich platformy sa primárne nepoužívajú na zdieľanie správ a spoločnosť si nemôže dovoliť platiť za spravodajský obsah zverejnený na svojich platformách. 

Premiér Justin Trudeau a jeho liberálna vláda čelia veľkému odporu voči zákonu o&nbspOnline News, známemu skôr ako návrh zákona C-18, keďže Kanaďania sa čoraz viac obávajú o svoju budúcu možnosť zdieľať informácie. 

Podľa nedávneho prieskumu inštitútu Angus Reid sa väčšina Kanaďanov obáva straty prístupu k spravodajstvu v dôsledku tvrdého opatrenia. 

Pred stretmi s veľkými technologickými spoločnosťami bolo cieľom návrhu zákona C-18 jednoducho dať Kanadskej komisii pre rozhlasové, televízne a telekomunikačné vysielanie (CRTC) právomoc určovať, ktorý spravodajský obsah sa kvalifikuje na osobitné privilégiá na internete, napríklad na finančné odmeny od platforiem sociálnych médií, kde sa ich obsah zdieľa.

To vyvolalo obavy v mnohých nezávislých médiách, keďže by bolo výlučne v kompetencii nevolených vládnych byrokratov určovať, ktoré spravodajské zdroje sa majú považovať za “kvalifikovanú kanadskú novinársku organizáciu” a ktoré nie.  

Nynie však Kanaďania úplne stratili prístup k spravodajstvu na populárnych platformách, keďže Trudeauova vláda zrejme nie je ochotná korigovať kurz.